24 tydzień ciąży

24. tydzień ciąży: Rozwój dziecka

W 24. tygodniu ciąży, Twoje dziecko intensywnie rośnie i staje się coraz silniejsze. Ruchy dziecka w dole brzucha są coraz lepiej wyczuwalne, a kopnięcia i kuksańce stają się coraz częstsze. Na pewno zauważyłaś już pewne prawidłowości, jeśli chodzi o aktywność Twojego maluszka, możliwe że jest on np. bardziej ruchliwy wieczorem, tuż przed snem. Ruchy płodu stają się natomiast dużo rzadsze i mniej gwałtowne podczas gdy śpi lub odpoczywa.

Z pewnością zastanawiasz się, jak często czuć ruchy dziecka w 24 tygodniu ciąży. Być może na pewnym etapie ciąży, lekarz poprosi Cię o monitorowanie jego ruchów, czyli o ich liczenie o określonej porze dnia. Możesz do tego wykorzystać naszą kartę ruchów dziecka dostępną w poradniku na temat ciąży – zapytaj lekarza czy ta forma odnotowywania aktywności jest zgdna z jego wymogami.

Kolejnym ważnym kamieniem milowym, który dziecko zdobywa około 24 tygodnia ciąży jest pełne ukształtowanie ucha wewnętrznego. Organ ten kontroluje zmysł równowagi i pomaga dziecku wyczuć, czy w łonie matki znajduje się ono po prawej czy po lewej stronie.

Choć w 24. tygodniu ciąży płód ma już uformowane płuca, do pełnienia swojej funkcji w świecie zewnętrznym będą gotowe dopiero wtedy, gdy zaczną produkować surfaktant. Jest to substancja pomagająca utrzymać worki powietrzne płuc w stanie napompowanym – organizm dziecka zacznie ją produkować około 26 tygodnia ciąży.

Jeśli jesteś w 24 tygodniu ciąży bliźniaczej, przeczytaj nasz artykuł o ciąży mnogiej, żeby dowiedzieć się, co odróżnia ciążę mnogą odpojedynczej.

POWIĄZANY ARTYKUŁ

Kalendarz ciąży
25 tydzień ciąży

Jak duże jest Twoje dziecko w 24. tygodniu ciąży?

Na pewno zastanawiasz się, jak wygląda dziecko w 24. tygodniu ciąży.

Wielkość dziecka na tym etapie porównać można do kolby kukurydzy.

Jeżeli chodzi o wymiary, waga płodu wynosi teraz nieco ponad 500 gramów, a jego długość ciemieniowo- siedzeniowa (CRL) to mniej więcej 20 cm.

Jeżeli interesuje Cię ułożenie dziecka 24 tygodniu ciąży, zapoznaj się z poniższą ilustracją.

Ciało mamy w 24. tygodniu ciąży

Brzuch w 24. tygodniu ciąży powiększa się niemal z dnia na dzień. Do tego czasu przybyło Ci około 4.5-7 kilogramów. Obolałym plecom ulgę może przynieść noszenie pasa ciążowego lub specjalnej opaski podtrzymującej brzuch (co może być szczególnie przydatne podczas gimnastyki). Przestrzeganie zdrowej diety i regularne ćwiczenia sprawią, że poczujesz się lepiej – zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym. Ponadto, dbanie o dobrą formę podczas ciąży ułatwi Ci zrzucenie dodatkowych kilogramów po porodzie.

24 tydzień ciąży który to miesiąc, który to trymestr?

Zastanawiasz się, który to miesiąc ciąży? 24. tydzień ciąży to końcówka szóstego miesiąca i drugiego trymestru trwającego od 14. do 27. tygodnia. Pamiętaj, że istnieją różne sposoby na grupowanie tygodni w miesiące ciąży, a świadomość tego, w którym jesteś tygodniu, jest pomocna zarówno dla Ciebie jak i Twojego lekarza.

24. tydzień ciąży: Objawy ciąży

Oto niektóre z objawów, których możesz doświadczać w 24. tygodniu ciąży:

  • Zmiany skórne. Przez cały okres ciąży możesz borykać się z rozmaitymi problemami skórnymi – pod wypływem hormonów ciążowych stan skóry może się zmieniać. W 24 tygodniu ciąży możesz zauważyć u siebie następujące zmiany skórne:

    • Zmiany pigmentowe. Pojawienie się ciemniejszych plam na skórze twarzy i całego ciała spowodowane jest związanymi z ciążą zmianami hormonalnymi. Dzieje się tak dlatego, że podczas ciąży stymulowane są komórki zawierające pigment zwany melaniną. Brązowe plamy na twarzy to tzw. ostuda, a ciemna linia na brzuchu nazywana jest kresą czarną. Nie martw się, zmiany te zazwyczaj ustępują samoistnie w ciągu kilku miesięcy po porodzie. Eksperci twierdzą, że unikanie silnej ekspozycji na słońce i stosowanie filtrów przeciwsłonecznych może pomóc w zminimalizowaniu objawów ostudy.

    • Rozstępy. Wraz z pojawieniem się dodatkowych kilogramów, możesz zauważyć u siebie rozstępy – występują one w miejscach, gdzie skóra najbardziej się rozciąga: na brzuchu, pośladkach i piersiach. Niestety nie można zrobić nic, żeby całkowicie zapobiec rozstępom podczas ciąży, ale po porodzie będą stopniowo blednąć, aż staną się całkiem jasne.

    • Swędzenie skóry. Rozciąganie się skóry może powodować także uczucie swędzenia. Regularne stosowanie balsamu nawilżającego pomoże załagodzić świąd.

  • Ból więzadła okrągłego. Ból więzadła okrągłego, czyli ból brzucha (który możesz odczuwać po jednej lub po obu stronach) albo okolicy bioder, jest niestety dość powszechny podczas ciąży. Dzieje się tak, ponieważ więzadła utrzymujące macicę na miejscu ulegają napięciu i rozciągnięciu. Delikatne rozciąganie i zmiana pozycji mogą pomóc załagodzić dyskomfort. Jeżeli ból staje się zbyt intensywny lub towarzyszą mu inne objawy, takie jak gorączka lub krwawienie, skontaktuj się z lekarzem w celu przeprowadzenia badań.

  • Problemy z zasypianiem. Wielkość brzucha w 24 tygodniu ciąży może utrudniać znalezienie wygodnej pozycji do spania. Kilka odpowiednio rozmieszczonych poduszek ciążowych może sprawić, że będziesz budzić się bardziej wypoczęta. Spróbuj spać na boku z ugiętymi kolanami, z jedną poduszką umieszczoną między nogami, a drugą pod brzuchem dla lepszego podparcia. Żeby dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz artykuł na temat snu podczas ciąży.

  • Utrata równowagi i zawroty głowy. Twój rosnący brzuch wpływa na sposób rozłożenia ciężaru ciała, co sprawia, że podczas ciąży łatwiej o utratę równowagi. Ponadto zmiany w krążeniu mogą powodować zawroty głowy lub światłowstręt. Pomocne mogą okazać się wolniejsze ruchy (szczególnie przy wstawaniu lub zmianie pozycji), picie dużej ilości wody i zachowanie szczególnej ostrożności. Pamiętaj, że w razie zawrotów głowy należy położyć się na boku. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do odczuwanych objawów, poproś o radę swojego lekarza.

  • Skurcze nóg. Czy odczuwasz ostatnio bolesne skurcze mięśni łydek lub stóp? Jest to jeden z powszechnych objawów 24. tygodnia ciąży. To jedna z tych dolegliwości, które mogą dawać Ci się we znaki aż do samego porodu. Chociaż eksperci nie znają dokładnej przyczyny skurczów nóg w ciąży, są zgodni co do sposobów, którymi można im przeciwdziałać:

    • Rozciągaj mięśnie łydek przed pójściem spać

    • Dbaj o dobrą kondycję pamiętając o regularnych ćwiczeniach

    • Pij dużo wody, by poprzez nawodnienie załagodzić skurcze

Poczytaj więcej na temat gimnastyki w czasie ciąży i dowiedz się, jak dbać o dobrą formę w tym szczególnym okresie.

24. tydzień ciąży: O czym warto pamiętać?

W 24 tygodniu ciąży na pewno zastanawiasz się, co czeka Cię podczas dalszej części ciąży i jak najlepiej przygotować się na poród i narodziny dziecka. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które ułatwią Ci ten ekscytujący czas.

  • Seks podczas ciąży. W 24 tygodniu ciąży Twój rosnący brzuch może sprawić, że Ty i Twój partner będziecie mieć wątpliwości co do bezpieczeństwa współżycia na tym etapie. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, to nie powinno być żadnych przeciwwskazań, jednak w przypadku komplikacji, wymagane może być wstrzymanie się od seksu. Każda sytuacja jest inna, dlatego konkretnej porady może udzielić Ci tylko lekarz prowadzący ciążę. Pamiętaj, że podczas ciąży popęd seksualny zarówno Twój, jak i Twojego partnera może się zmieniać.

  • Badanie glukozy. Test doustnego obciążenia glukozą przeprowadza się zwykle pomiędzy 21. a 26. tygodniem ciąży. Jest on wykonywany w ramach profilaktyki, w celu potwierdzenia bądź wykluczenia tzw. cukrzycy ciążowej. Więcej na temat tego schorzenia i ewentualnego leczenia dowiesz się z naszego artykułu o cukrzycy ciążowej.  

  • Prowadzenie samochodu lub jazda samochodem. W miarę powiększania się ciążowego brzucha rutynowe czynności takie jak np. sposób zapinania pasów bezpieczeństwa będą wymagały wprowadzenia pewnych – chroniących Ciebie i dziecko – zmian. Biodrowy pas bezpieczeństwa powinien być ułożony pod Twoim brzuchem i przylegać do kości biodrowych. Pas barkowy natomiast musi przebiegać przez środek klatki piersiowej, nie zaś pod ramieniem. Pamiętaj, że żadna część pasa bezpieczeństwa nie powinna przylegać do brzucha.

  • Nawodnienie. Dbanie o odpowiedni poziom nawodnienia jest kluczowy dla zdrowia także podczas ciąży. Jako przyszła mama potrzebujesz dużo wody, żeby wspierać rozwój dziecka – w czasie ciąży eksperci zalecają picie od 8 do 12 szklanek płynów dziennie. Jeżeli podczas zabieganych dni masz tendencję do zapominania o piciu, możesz wspomóc się poprzez:

    • ustawienie w telefonie przypomnienia, które co jakiś czas będzie sygnalizować, że pora na kolejną porcję wody

    • pobranie aplikacji śledzącej Twoje spożycie wody i przypominającej Ci o piciu

    • ustawienie kilku butelek wody w widocznych miejscach na początku każdego dnia

  • Preferencje dotyczące porodu. W 24 tygodniu ciąży masz już za sobą półmetek, więc dobrym pomysłem może być rozpoczęcie dyskusji na temat Twoich preferencji dotyczących porodu z Twoim partnerem (lub osobą, która będzie towarzyszyć Ci podczas porodu – może to być ktoś z rodziny lub przyjaciółka) i z lekarzem prowadzącym. Im więcej lekarz i partner będą wiedzieć na temat Twoich osobistych preferencji dotyczyących porodu, tym skuteczniej będą mogli Cię wspierać, gdy nadejdzie czas. Osoba towarzysząca Ci podczas porodu może wspierać Cię także w inny sposób, stosując metody łagodzenia bólu i poprawienia komfortu rodzenia, takie jak np. masaż, lecz przede wszystkim dodając Ci otuchy i zapewniając wsparcie emocjonalne. Jest jeszcze wiele czasu na podjęcie ostatecznych decyzji związanych z porodem, przeprowadzenie rozmów i napisanie planu porodu, ale warto zacząć już teraz.

  • Zabezpieczenia domu. Mimo że do narodzin dziecka pozostało jeszcze kilka miesięcy, a zanim maluch nauczy się chodzić minie kolejny rok, drugi trymestr to świetny czas na rozpoczęcie zabezpieczania domu. Na tym etapie możesz mieć jeszcze trochę energii do zagospodarowania, a kiedy dziecko już pojawi się na świecie, przybędzie Ci wiele nowych obowiązków. Pamiętaj, że choć niektóre sprawy (takie jak zabezpieczenie kabli elektrycznych i dodanie blokad zabezpieczających do niskich szafek) możesz załatwić już teraz, zabezpieczanie przed dziećmi jest zadaniem ciągłym i będziesz musiała do niego powrócić, zanim Twój maluch zacznie raczkować.

  • Twoja podświadomość. W 24 tygodniu ciąży możesz doświadczać dziwnych, trudnych do wyjaśnienia przeżyć i stanów. Możesz mieć barwne, szalone sny, a także zmagać się z utrzymaniem koncentracji, podczas gdy zwykle nie sprawia Ci to najmniejszego kłopotu. Jeżeli Cię to ciekawi, poczytaj trochę na temat intensywnych snów podczas ciąży i "ciążowej amnezji", żeby lepiej zrozumieć te zjawiska i ich przyczyny.

24. tydzień ciąży: Zapytaj swojego lekarza

Na pewno masz w zanadrzu kilka pytań, które chcesz zadać lekarzowi podczas kolejnej konsultacji. Pytaj śmiało o wszystko, co przyjdzie Ci do głowy – pamiętaj, że Twój lekarz jest po to, by Cię wspierać. Poniżej znajdziesz małą ściągawkę z pytań, które mogą być teraz aktualne:

  • Czy są jakieś badania prenatalne, które musisz wykonać jeszcze w tym trymestrze? Kiedy odbędzie się kolejne badanie USG 3d?

  • Czy wodę z kranu w ciąży można pić tylko po przefiltrowaniu?

  • Jakie pokarmy warto spożywać w 24. tygodniu ciąży? Jakich produktów spożywczych należy unikać?

  • Czy są jakieś szczepienia, które warto przyjąć w czasie ciąży? Kiedy jest na to najlepszy czas?

  • Do kogo powinnaś się zwrócić, jeśli w czasie ciąży źle się poczujesz?

  • Co należy zrobić, jeśli w 24 tygodniu ciąży poczujesz skurcze lub bóle w podbrzuszu?

  • Czy biegunka i twardnienie brzucha to normalne objawy w 24 tygodniu ciąży ?

  • Jak wysoko znajduje się dno macicy w 24 tygodniu ciąży?

  • Co oznaczają słabe ruchy dziecka lub ich całkowity brak w 24 tygodniu ciąży?

24. tydzień ciąży: Lista kontrolna

Oto lista kontrolna, która może być przydatna podczas 24. tygodnia ciąży:

  • Czujesz się zestresowana? Zafunduj sobie masaż prenatalny! Poszukaj specjalisty, który skończył kurs masażu przeznaczonego dla kobiet w ciąży.

  • Najbliższe tygodnie mogą być dobrą okazją na zorganizowanie ostatnich ciążowych wakacji. Mniej więcej w okolicy 28. tygodnia ciąży podróżowanie staje się nieco trudniejsze – chodzenie może być męczące, a siedzenie przez długi czas – bardzo niewygodne. Warto omówić swoje plany związane z podróżą z lekarzem prowadzącym ciążę. A na początek – przeczytaj nasz artykuł na temat podróżowania podczas ciąży.

  • Trzeci trymestr ciąży jest zazwyczaj pełen wydarzeń i emocji, wykorzystaj więc końcówkę drugiego trymestru na załatwienie spraw organizacyjnych jak np. sesja noworodkowa Twojego maluszka.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymać dostęp do bezpłatnej serii zajęć szkoły rodzenia Pampers.

  • Sprawdź nasz quiz i dowiedz się,jak dobrze jesteś przygotowana do narodzin dziecka.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.

Jak powstał ten artykuł? Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych: takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.

Zgoda na pliki cookie