Ciąża bliźniacza a ciąża mnoga
Niespodzianka! Wygląda na to, że osiągniesz swoje plany na dużą rodzinę już w jednej ciąży! Twoja ciąża będzie wyjątkowa i nieco inna niż ciąża z jednym dzieckiem; oto, czego możesz się spodziewać:
Ciąża bliźniacza - Wczesne wykrycie
Dzięki położniczemu badaniu USG wieloraczki można zobaczyć już po sześciu tygodniach ciąży. Mimo że trudno jest odróżnić bicie serca jednego dziecka od innych, lekarz policzy dla każdego z wieloraczków liczbę uderzeń serca na minutę.
Kalkulator ciąży - W którym tygodniu ciąży jestem?
Czym wyróżnia się ciąża mnoga?
Przede wszystkim automatycznie zostajesz pacjentką podwyższonego ryzyka. Możesz czuć się dobrze, ale ciąża z dwojgiem lub większą liczbą dzieci wiąże się z dodatkowym ryzykiem. Prawdopodobnie zostaniesz skierowana do perinatologa, który jest specjalistą w zajmowaniu się ciążami wysokiego ryzyka. W porównaniu z kobietami z ciążą pojedynczą będziesz pewnie miała więcej wizyt przedporodowych, więcej badań krwi i częstsze badanie USG.
Kalkulator przyrostu wagi w ciąży
Wprowadź informacje na temat wagi:
To pole jest obowiązkowe.
To pole jest obowiązkowe.
To pole jest obowiązkowe.
Bliźnięta jednojajowe a bliźnięta dwujajowe
Bliźnięta jednojajowe
Ten typ bliźniąt występuje, kiedy jedna komórka jajowa rozdziela się na dwa embriony, w wyniku czego powstaje dwójka “identycznych” dzieci. Czasami dzieci znajdują się w tej samej owodni, co zwiększa ryzyko problemów, np. zaplątania się w pępowinę. Innym ryzykiem jest przekazywanie pokarmu jednemu z bliźniąt, podczas gdy drugie dostaje go niedostatecznie dużo. Dlatego przy ciąży mnogiej lekarze mierzą każdy z płodów.
Bliźnięta dwujajowe
Dwie (lub więcej) komórki jajowe zapłodnione zostają jednocześnie i w wyniku tego powstaje wiele embrionów. W ciąży z więcej niż dwojgiem dzieci mogą pojawić się jednocześnie bliźnięta jednojajowe i dwujajowe lub trojaczki. Głównym ryzykiem ciąży dwujajowej jest przedwczesny poród.
Jakie są ryzyko ciąży bliźniaczej?
Poród przedwczesny
Jest to czynnik ryzyka uważany za najważniejszy przy każdej ciąży mnogiej. Przy ciąży mnogiej każde z dzieci jest zwykle mniejsze, gdyż muszą dzielić się miejscem w macicy. Urodzenie się tydzień wcześniej niż pełne 40 tygodni nie jest takie straszne, ale urodzenie się przed 36. tygodniem może oznaczać, że dziecko będzie mieć problemy z oddychaniem i ssaniem oraz inne problemy związane z przedwczesnym porodem.
Mała waga urodzeniowa
W przypadku ciąży mnogiej dzieci zazwyczaj są mniejsze niż w przypadku ciąży pojedynczej – waga urodzeniowa wynosi średnio 2,31 kg.
Jedno z dzieci może zaplątać się w pępowinę
W bardzo rzadkich przypadkach bliźnięta mogą mieć ten sam worek owodniowy. Występuje wtedy ryzyko owinięcia się przez jedno z dzieci w pępowinę. W przypadku takiej ciąży lekarz będzie Cię częściej monitorować, a poród prawdopodobnie odbędzie się poprzez cesarskie cięcie.
Zespół przetoczenia krwi między płodami
Kolejnym zagrożeniem jest zespół przetoczenia krwi między płodami (Twin-Twin Transfusion Syndrome, TTTS), w którym jedno dziecko otrzymuje więcej krwi, a drugie ma jej za mało. Twój lekarz omówi z Tobą, jak poradzić sobie z tymi wyzwaniami.
Przygotowanie jest kluczem
Najlepszą rzeczą, którą możesz zrobić dla swoich dzieci, jest dbanie o siebie i chodzenie na wszystkie wizyty przedporodowe. Masz podwyższone ryzyko powikłań, odpoczywaj więc, zanim nie spotkasz się twarzą w twarz ze swoim stadkiem!
Dołącz do klubu Pampers i otrzymaj: