Latanie samolotem w ciąży i inne kwestie dot. podróży
Latanie samolotem w ciąży - do którego miesiąca?
Szereg czynników może wpłynąć na podróż podczas ciąży:
Faza ciąży, gdy planowana jest podróż
To, czy podczas ciąży wystąpiły komplikacje
Rozważany środek transportu: samochód, pociąg, samolot
Odległość od domu pokonana w podróży.
Ubezpieczenie podróżne – koniecznie zapewnij sobie ochronę na planowaną podróż
Kiedy najlepiej latać samolotem, jeśli jest się w ciąży?
Podróżowanie podczas pierwszego i drugiego trymestru zazwyczaj uznaje się za bezpieczne, chociaż może być bardziej męczące niż normalnie.
Podróż w trakcie pierwszego trymestru ciąży może być nie lada wyzwaniem, szczególnie jeżeli doświadczasz mdłości ciążowych lub zmęczenia. Ryzyko krwawień lub poronienia jest również najwyższe w tych miesiącach.
2 Trymestr ciąży to okres ciąży, kiedy prawdopodobnie czujesz się najlepiej i masz najwięcej energii. To doskonała pora na wycieczkę. Faktycznie, wakacje lub ‘urlop ' wraz z partnerem w tym okresie może być idealną szansą na miłe spędzenie wspólnie czasu, zanim pojawi się potomek!
Podróżowanie w trzecim trymestrze może wiązać się z niewygodą i obarczone jest wyższym ryzykiem, ponieważ możesz zacząć rodzić wiele kilometrów od swojego ośrodka opieki zdrowotnej i lekarza.
Niektóre linie lotnicze nie obsługują kobiet w ostatnich tygodniach ciąży bez pisemnego zezwolenia od lekarza. Wszystko zależy od długości lotu (krajowego lub międzynarodowego) oraz linii lotniczych, którymi chce się lecieć. Dosyć często wymagane jest, aby takie zezwolenie zostało napisane na maksymalnie 72 godziny przed lotem.
Ponieważ linie lotnicze mogą mieć trudności z określeniem, na jakim etapie ciąży znajdujesz się, dobrze jest się skonsultować z lekarzem w sprawie planowanej podróży. Koniecznie poproś o zaświadczenie o zdolności do podróży i zabierz je ze sobą, aby uniknąć problemów na lotnisku, szczególnie w przypadku lotów międzynarodowych.
Różne środki transportu
Samochód jest najprawdopodobniej najwygodniejszym środkiem transportu podczas ciąży. Prowadząc samochód lub jadąc jako pasażer, zatrzymuj się co godzinę lub dwie, aby przespacerować się i rozciągnąć nogi —poprawi to krążenie. Pamiętaj, aby zawsze zapinać pasy. Umieść dolny odcinek pasa pod brzuchem a poprzeczny segment ułóż między piersiami.
Latanie samolotem nie powinny stanowić problemu w pierwszych dwóch trymestrach – koniecznie:
Rozplanuj podróż, tak aby nie działać w pośpiechu i zapewnić sobie odpowiednio dużo czasu pomiędzy poszczególnymi odcinkami podróży
Poproś o siedzenie przy korytarzu, tak aby mieć trochę więcej miejsca i móc łatwo dostać się w razie potrzeby do toalety.
Przespaceruj się mniej więcej co godzinę po przejściu, aby poprawić krążenie w nogach.
Siedząc, zegnij stopy w kierunku twarzy i wykonuj nimi okrężne ruchy.
Noszenie pończoch podtrzymujących lub skarpet do samolotu również pobudza krążenie w nogach, gdy trzeba siedzieć przez dłuższy czas.
Pij dużo wody lub soku, aby nawadniać organizm.
Podróż okrętem, szczególnie dużym statkiem wycieczkowym, także nie powinna stanowić problemu w pierwszych dwóch trymestrach. Większość statków wycieczkowych ma też personel medyczny na pokładzie, który w razie potrzeby udzieli Ci pomocy. Jeżeli masz chorobę morską, możesz wziąć leki na tę dolegliwość; zapytaj swojego lekarza, który środek będzie bezpieczny podczas ciąży. Możesz także założyć przeciwdziałające nudnościom akupresurowe opaski na nadgarstki, dostępne bez recepty w aptece.
Odległość podróży
Jeżeli planujesz udać się daleko od domu, możesz przygotować się, sprawdzając, czy w miejscu docelowym dostępna jest odpowiednia opieka medyczna. Zabierz ze sobą dokumenty ciążowe, w tym wyniki przeprowadzonych badań, przyjmowane leki, potwierdzenie grupy krwi i wszelkie inne informacje, które mogą okazać się przydatne w podróży.
Jeśli wyjeżdżasz z kraju koniecznie weź ze sobą kopie recept na leki, na wypadek gdyby leki zaginęły. Upewnij się, że masz wszystkie szczepienia, zanim zaplanujesz podróż do krajów, w których są one wymagane i pamiętaj, że niektórych szczepionek nie można bezpiecznie wznawiać podczas ciąży.
Pamiętaj, że zmiany klimatu lub wysokości oraz inne jedzenie mogą spowodować większy dyskomfort, jeżeli jesteś w ciąży. Ogranicz wysiłek fizyczny na kilka dni po dotarciu do celu podróży, szczególnie jeśli panuje tam gorący klimat, a miejsce położone jest na dużej wysokości; dzięki temu Twoje ciało będzie mogło dostosować się do zmian.
Oprócz powyższych kwestii, zawsze konsultuj się z lekarzem przed planowaniem wycieczki, zwłaszcza jeśli będzie miała miejsce zmiana wysokości nad poziomem morza. Być może lekarz będzie w stanie przekazać Ci kontakt do innego lekarza pracującego na miejscu, na wypadek gdybyś potrzebowała wizyty, będąc poza domem.
Dzięki planowaniu z wyprzedzeniem i pewnym środkom ostrożności, podróż w ciąży może być bezpieczna i przyjemna. Bon voyage!
Dołącz do klubu Pampers i otrzymaj: