28 tydzień ciąży

28. tydzień ciąży: Rozwój dziecka

Witaj w trzecim trymestrze!

W 28. tygodniu ciąży Twoje maleństwo przechodzi wiele ekscytujących zmian. Jedną z nich jest nabyta w ostatnim czasie zdolność otwierania i zamykania oczu. Dziecko w 28. tygodniu ciąży może już nawet mieć rzęsy! Z otwartymi oczami maluszek jest w stanie odróżnić światło od ciemności – może nawet obracać się lub poruszać, reagując na zmiany w oświetleniu.

Mózg Twojego dziecka nadal się kształtuje, ale centralny układ nerwowy jest już na tyle rozwinięty, że dziecko może zacząć kontrolować temperaturę swojego ciała.

W 28. tygodniu ciąży dziecko w łonie matki może przyjąć już pozycję z główką skierowaną w stronę kanału rodnego, ale może też ułożyć się w poprzek lub pośladkami do dołu, w tak zwanej pozycji miednicowej. Jeżeli masz zaplanowane badanie USG w 28. tygodniu ciąży, Twój lekarz poinformuje Cię, jak ułożone jest Twoje maleństwo. Nie martw się jednak, jeśli na razie jest ono odwrócone pośladkami w dół lub przybrało inną nietypową pozycję. Najprawdopodobniej w ciągu następnych kilku tygodni ułożenie dziecka zmieni się i maluszek obróci się głową w dół.

28. tydzień ciąży to dobry moment, żeby zacząć śledzić ruchy dziecka (więcej na ten temat przeczytasz w dalszej części artykułu). Zapewne zauważyłaś już, że maluch jest najbardziej aktywny, gdy odpoczywasz lub zjesz obfity posiłek. Pomyśl o liczeniu jego kopniaczków, jako o jednym z pierwszych wspólnych doświadczeń, które zbliża Was do siebie.

Przeczytaj nasz artykuł na temat trzeciego trymestru ciąży, żeby dowiedzieć się więcej o tym, czego możesz się spodziewać w ciągu następnych kilku tygodni.

WYPRÓBUJ NASZE PROGRAMY CIĄŻOWE

Kalkulator przyrostu wagi w ciąży

Obserwuj spodziewany przyrost wagi w trakcie kolejnych tygodni ciąży

Wprowadź informacje na temat wagi:

To pole jest obowiązkowe.

To pole jest obowiązkowe.

To pole jest obowiązkowe.

Jak duże jest Twoje dziecko w 28. tygodniu ciąży?

Na pewno zastanawiasz się, jak wygląda dziecko w 28. tygodniu ciąży.

Otóż wielkość dziecka na tym etapie porównać można do główki sałaty.

Jeżeli chodzi o wymiary, waga dziecka wynosi teraz nieco ponad kilogram, a jego długość ciemieniowo- siedzeniowa (CRL) to mniej więcej 25 cm.

Zapoznaj się z poniższą ilustracją, żeby łatwiej było Ci wyobrazić sobie rozwój Twojego maleństwa.

Ciało mamy w 28. tygodniu ciąży

W 28. tygodniu ciąży brzuch i jego mały lokator nadal intensywnie rosną, więc odpoczywaj tak często, jak tylko się da. To zupełnie normalne, że na tym etapie ciąży czujesz się ociężała i łatwiej się męczysz – dlatego dbaj o siebie i bądź dla siebie wyrozumiała.

Pamiętaj, że Twoje ciało wykonuje wspaniałą (i trudną) pracę, zapewniając dom dla Twojego malucha. Staraj się, żeby Twoja dieta była zdrowa i zbalansowana – dzięki temu łatwiej będzie Ci odzyskać energię, gdy poczujesz się zmęczona. W zależności od zaleceń lekarza, przyjmuj regularnie witaminy prenatalne lub suplementy które zapewnią organizmowi wystarczającą ilość wapnia i żelaza.

Aktywność fizyczna (umiarkowana i zgodna z zaleceniami lekarza) również podniesie poziom Twojej energii i zadba o właściwą postawę. Jeśli martwisz się o swój przyrost wagi, skontaktuj się z lekarzem, który wytłumaczy Ci, w jakim przedziale powinna mieścić się waga mamy w 28. tygodniu ciąży, na podstawie wagi sprzed ciąży.

28. tydzień ciąży – który to miesiąc, który to trymestr?

Zastanawiasz się, który to miesiąc ciąży?

28. tydzień ciąży to początek siódmego miesiąca- i trzeciego trymestru ciąży.

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Znajdź imię dla dziecka

Generator imienia dla dziecka

Filtruj według płci:

Dziewczynka

Chłopiec

Dla obu płci

Filtruj według motywy:

Archaiczny

Religijny

Urocze

Kwiaty

28. tydzień ciąży: Objawy ciąży

Oto niektóre z objawów, których możesz doświadczać w 28. tygodniu ciąży:

  • Ból pleców. Niestety musisz być na niego przygotowana, gdyż ból dolnej części pleców jest nieodłącznym elementem życia wielu przyszłych mam, zwłaszcza w ostatnim trymestrze ciąży. Żeby przygotować się na poród, stawy i więzadła zaczynają się rozluźniać, co czasami powoduje ból w dolnej części pleców i w obrębie miednicy. Ból ten może dawać Ci się we znaki podczas chodzenia po schodach lub gdy wsiadasz i wysiadasz z samochodu. Rosnący brzuch i dodatkowe kilogramy powodują, że środek ciężkości ciała przesuwa się do przodu i Twoja postawa się zmienia, co wpływa na nadwyrężenie mięśni pleców. Jeżeli niepokoi Cię ból pleców, miednicy lub bioder, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Noś lekkie buty na stabilnej, delikatnie podwyższonej, wyprofilowanej podeszwie i unikaj długotrwałego stania. Możesz również wypróbować użycia poduszki do podparcia pleców podczas siedzenia na krześle. Niech pocieszy Cię fakt, że objawy te zazwyczaj ustępują po porodzie.

  • Duszności. Wraz z powiększaniem się macicy, narządy znajdujące się w jamie brzusznej stają się coraz bardziej ściśnięte. Żołądek i przepona mogą wywierać nacisk na płuca, utrudniając Ci wzięcie głębokiego oddechu. Nie martw się, Twoje dziecko otrzymuje wystarczającą ilość powietrza, nawet jeśli wydaje Ci się, że Ty nie. Jeżeli zauważysz, że brakuje Ci tchu, spróbuj skorygować swoją postawę. Wyprostowanie pleców i ściągnięcie ramion zapewni Twoim płucom trochę więcej miejsca, dzięki czemu łatwiej Ci będzie oddychać.

  • Hemoroidy. Rosnąca macica wywiera również nacisk na żyły, co może czasami prowadzić do bolesnych lub swędzących żylaków w okolicy odbytu – czyli hemoroidów. Jeśli dodatkowo cierpisz na zaparcia, obciążenie jelit może pogorszyć stan hemoroidów. Żeby załagodzić te dolegliwości, pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu i włączeniu do swojej diety dużej ilości błonnika. Jedz regularnie owoce, warzywa i pełnoziarniste pieczywo lub płatki śniadaniowe, co usprawni motorykę jelit. W przypadku pojawienia się hemoroidów, ulgę mogą przynieść nasiadówki, czyli kąpiele nasiadowe. W sprawie dalszych zaleceń dotyczących leczenia żylaków odbytu skonsultuj się z lekarzem.

  • Skurcze Braxtona-Hicksa. Skurcze te, nazywane skurczami przepowiadającymi są jednym ze sposobów, w jaki Twoje ciało przygotowuje się do porodu. Mogą one pojawić się w każdej chwili, nie powodują jednak otwierania się szyjki macicy i nie prowadzą do porodu. Skurcze przepowiadające w 28. tygodniu ciąży odczuwane są na ogół jako bezbolesne twardnienie brzucha i towarzyszący mu lekki ucisk. Jest to jednak kwestia indywidualna, dlatego zdarza się, że są one bardziej uciążliwe, powodując dyskomfort lub lekki ból brzucha. Skurcze Braxtona-Hicksa często pojawiają się wieczorem lub po wysiłku fizycznym (czyli np. po ćwiczeniach lub współżyciu). Wraz z postępem ciąży objaw ten może się nasilać, co utrudnia jednoznaczne określenie, czy odczuwwane skurcze to skurcze przepowiadające czy porodowe. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do stanu, którego doświadczasz, poproś o radę swojego lekarza.

  • Częste oddawanie moczu. Ten uciążliwy objaw utrudniający życie wielu przyszłym mamom na wczesnym etapie ciąży, w trzecim trymestrze może niestety powrócić ze zdwojoną siłą. Na początku ciąży parcie na pęcherz spowodowane było wzrostem ilości krwi w organizmie, co skutkowało intensywniejszą pracą nerek. W ostatnim trymestrze natomiast, częste oddawanie moczu spowodowane jest prawdopodobnie naciskiem, jaki rosnąca macica wywiera na pęcherz.

28. tydzień ciąży: O czym warto pamiętać?

  • Twój lekarz może poprosić Cię, żebyś w 28.tygodniu ciąży zaczęła monitorować ruchy dziecka w dole brzucha. Poznaj zatem jedną z metod na liczenie ruchów: usiądź wygodnie i połóż ręce na brzuchu, zapisz czas rozpoczęcia obserwacji, a następnie licz ruchy aż do dziesięciu kopnięć czy kuksańców. Upewnij się, że liczysz tylko jednoznaczne, silne ruchy płodu, a nie na przykład czkawkę dziecka. Jeżeli w 28. tygodniu ciąży nie poczujesz co najmniej 10 ruchów dziecka w ciągu dwóch godzin, skontaktuj się z lekarzem. Niewielka liczba ruchów może oznaczać po prostu, że maluszek uciął sobie drzemkę. Warto wybrać porę dnia, kiedy jest bardziej aktywny, na przykład po posiłku. Pobierz nasz przewodnik po ciąży, w którym znajdziesz więcej informacji na temat liczenia ruchów dziecka.

  • Czy ćwiczysz mięśnie Kegla? Nigdy nie jest za późno, żeby zacząć! Jeżeli zmagasz się z nietrzymaniem moczu, ćwiczenia Kegla to świetny sposób na wzmocnienie mięśni dna miednicy i poprawę kontroli nad pęcherzem. Niektóre mamy skarżą się na inkontynencję moczu pojawiającą się po porodzie – ćwiczenie mięśni Kegla może pomóc wzmocnić mięśnie miednicy i szybciej się zregenerować. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat ćwiczeń mięśni Kegla i korzyści jakie z nich płyną.

  • Zastanów się, z jakiej metody antykoncepcji chcielibyście korzystać po porodzie i poproś swojego lekarza, żeby wyjaśnił Ci dostępne możliwości. Tabletki antykoncepcyjne zawierające estrogen mogą nie być odpowiednie do stosowania podczas karmienia piersią, dlatego ważne jest omówienie z lekarzem wszelkich alternatywnych środków.

  • Zapytaj swojego lekarza o wygodne i bezpieczne pozycje do spania, które nie uciskają rosnącego brzucha i biustu. Możesz również kupić poduszkę ciążową, która pomoże podtrzymać Twoje ciało w miejscach potrzebujących delikatnego wsparcia.

  • Jeżeli w ciągu najbliższych tygodni dopadnie Cię niezwykła potrzeba sprzątania lub organizowania domu, może to być tak zwany syndrom wicia gniazda, którego niektóre kobiety doświadczają podczas drugiego i trzeciego trymestru. Jeśli jesteś jedną z nich, możesz skorzystać z tego przypływu energii i wykorzystać ją na ugotowanie większej ilości jedzenia (do zamrożenia), sprzątanie czy przygotowanie pokoju dziecięcego. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać – rób sobie przerwy na odpoczynek i upewnij się, że zapas energii wystarczy na dalsze wyzwania, które Cię czekają.

POWIĄZANY ARTYKUŁ

Kalendarz ciąży
29 tydzień ciąży

28. tydzień ciąży: Zapytaj swojego lekarza

  • Czy jesteś zagrożona cukrzycą ciążową?

  • Jakie sytuacje wymagają natychmiastowej konsultacji telefonicznej?

  • Czy mniejsza ilość ruchów dziecka jest normalna w tym czasie? Co oznacza mniejsza aktywność dziecka o niektórych porach?

  • Co powinnaś uwzględnić w swoim planie porodu? (Jeśli masz zamiar go napisać).

  • Czy jest coś, na co powinnaś zwrócić szczególną uwagę w nadchodzących tygodniach i miesiącach, jeśli we wcześniejszym okresie ciąży zdiagnozowano u Ciebie łożysko przodujące?

  • Czy jest coś, co możesz zrobić, żeby zapobiec rozstępom?

  • Czy będąc w trzecim trymestrze, warto wprowadzić jakiekolwiek zmiany w trybie pracy? Kiedy powinnaś przestać pracować?

  • Jak rozpoznać przedwczesny poród? Co można zrobić by mu zapobiec?

  • Czy warto wybrać się na badanie USG 3D w 28. tygodniu ciąży?

  • Jak duże szanse na przeżycie ma wcześniak urodzony w 28. tygdoniu ciąży?

  • Na co należy zwrócić uwagę w przypadku 28. tygodnia ciąży bliźniaczej?

  • Co oznacza ból podbrzusza w 28. tygodniu ciąży?

28. tydzień ciąży: Lista kontrolna

  • Zadbaj o to, żebyście obydwoje z partnerem zawsze mieli pod ręką telefon kontaktowy do Twojego lekarza (i numer alarmowy na który – w razie potrzeby – można dzwonić po godzinach pracy). Dobrym pomysłem jest zapisanie danych kontaktowych nie tylko w telefonach, ale także na karteczce przyczepionej do drzwi lodówki.

  • Dowiedz się, kto zastępuje Twojego lekarza, gdy przebywa na urlopie i upewnij się, że masz dane kontaktowe tej osoby.

  • Zastanów się, gdzie mogłabyś kupić lub wypożyczyć laktator.

  • Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś, zapisz się na zajęcia do szkoły rodzenia i/lub poradni laktacyjnej na kurs dotyczący karmienia piersią. Twój lekarz może udzielić Ci więcej informacji na temat zajęć dostępnych w Twojej okolicy.

  • Przeglądając artykuły dla niemowląt, zauważysz na pewno, że wybór produktów jest ogromny, co może być na początku trochę przytłaczające. Żeby ułatwić sobie zadanie, przejrzyjcie koniecznie rankingi produktów dla dzieci, takich jak łóżeczka, foteliki samochodowe, wózki itp. Nie spiesz się z wyborem, zanim dokonasz zakupu zrób rozeznanie i poczytaj opinie bardziej doświadczonych rodziców.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.

Jak powstał ten artykuł? Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych: takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.

Zgoda na pliki cookie