23 tydzień ciąży
23. tydzień ciąży: Rozwój dziecka
Być może zaskoczy Cię fakt, że w ostatnim czasie rozwinął się zmysł słuchu Twojego maluszka i dziecko w 23 tygodniu ciąży słyszy już Twój głos! Codzienne czytanie na głos, śpiewanie, czy kilka czułych słów skierowanych specjalnie do niego, na pewno zadziała kojąco. Poproś swojego partnera, aby również mówił do maluszka, dzięki czemu dziecko już na tym etapie oswoi się z głosem swoich bliskich.
W 23 tygodniu ciąży Twoje dziecko wciąż przesypia znaczną część doby. Większość czasu drzemki – a właściwie około 80 procent – spędza w fazie snu zwanej REM. (z ang. rapid eye movement, dosł. „szybki ruch oka”). Zgodnie z nazwą, fazę tę cechują szybkie ruchy gałek ocznych, a także wysoka aktywność mózgu.
Jeżeli do tej pory nie zastanawiałaś się nad funkcją płynu owodniowego, który otacza Twoje dziecko w worku owodniowym, to musisz wiedzieć, że pełni on niezwykle ważną rolę. Dzięki swoim licznym funkcjom i właściwościom tworzy idealne środowisko dla Twojego dziecka, żeby wyrosło na zdrowego noworodka. Płyn ten pomaga utrzymywać stałą temperaturę w macicy, a także chroni i amortyzuje dziecko. To dlatego eksperci zalecają picie dużej ilości wody w czasie ciąży – ma ona nie tylko zbawienny wpływ na ogólny stan zdrowia przyszłej mamy, ale jest też wykorzystywana przez organizm do produkcji płynu owodniowego.
Jeśli jesteś w 23 tygodniu ciąży bliźniaczej, przeczytaj nasz artykuł o ciąży mnogiej i dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę, jeśli nosisz pod sercem nie jedno, a dwoje (lub więcej!) dzieci.
Jak duże jest Twoje dziecko w 23. tygodniu ciąży?
Na pewno zastanawia Cię, ile waży dziecko w 23 tygodniu ciąży.
Wielkość brzucha mamy to kwestia bardzo indywidulana, natomiast wielkość dziecka w 23 tygodniu ciąży jest bardziej jednoznaczna i można ją porównać do bakłażana.
Waga dziecka zawiera się w przedziale od 455 do 500 gramów, a jego długość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi 20 cm.
Zapoznaj się z poniższą ilustracją, żeby łatwiej było Ci wyobrazić sobie ułożenie dziecka w Twoim brzuchu oraz to, jak wygląda dziecko w 23 tygodniu ciąży.
Ciało mamy w 23. tygodniu ciąży
Waga mamy wzrosła od początku ciąży mniej więcej o 4.5 do 7 kilogramów. Podczas ciąży warto regularnie kontrolować przyrost masy ciała i starać się utrzymywać go w zalecanym przez lekarzy przedziale.
Przeczytaj koniecznie nasz artykuł zawierający wiele ciekawych informacji i porad dotyczących przyrostu wagi w ciąży.
Jeżeli lekarz prowadzący ciążę uzna, że przybierasz na wadze w za szybkim lub w zbyt wolnym tempie, na pewno udzieli Ci zaleceń, dzięki którym liczba dodatkowych kilogramów osiągnie odpowiedni do tygodnia ciąży poziom.
Jeśli na przykład przytyłaś do tej pory więcej niż przewiduje norma, lekarz może zalecić zmiany w jadłospisie i zwiększenie aktywności fizycznej.
Zdrowe przybieranie na wadze podczas ciąży sprawi, że po porodzie z większą łatwością zrzucisz zbędne kilogramy i wrócisz do formy. Żeby uzyskać dodatkową pomoc, skorzystaj z naszego kalkulatora przyrostu wagi w ciąży.
Ruchy dziecka w 23 tygodniu ciąży
W 23 tygodniu ciąży ruchy dziecka prawdopodobnie są już dla Ciebie wyczuwalne, choć niektóre przyszłe mamy mogą potrzebować trochę więcej czasu, żeby ich doświadczyć.
W ciągu najbliższych kilku miesięcy Twój lekarz może poprosić Cię o monitorowanie ruchów dziecka, poprzez prowadzenie dziennika i "liczenie kopnięć" o określonej porze dnia.
Ruchy należy odnotowywać o stałej porze, najlepiej wtedy, gdy dziecko jest najaktywniejsze. Odnotuj każdą aktywność jaką wyczujesz i sprawdź, w jakim czasie maleństwo wykona 10 ruchów.
Zadzwoń do swojego lekarza, jeżeli wyczucie 10 ruchów zajmie Ci więcej niż 2 godziny, lub jeśli zauważysz zmiany w ruchach dziecka.
Pobierz nasz bezpłatny poradnik na temat ciąży, w którym znajdziesz kartę ruchów dziecka ułatwiającą monitorowanie jego aktywności.
23 tydzień ciąży - który to miesiąc, który to trymestr?
Zastanawiasz się, który to miesiąc ciąży? 23 tydzień to 6. miesiąc i drugi trymestr ciąży. Do rozpoczęcia trzeciego trymestru pozostał już tylko miesiąc – dasz radę!
23. tydzień ciąży: Objawy ciąży
Oto niektóre z objawów, których możesz doświadczać w 23. tygodniu ciąży:
Ból i dyskomfort. Brzuch w 23 tygodniu ciąży nadal intensywnie rośnie, a Ty przybierasz na wadze, dlatego odczuwanie bólu niektórych partii ciała (zarówno podczas poruszania się, jak i gdy próbujesz odpocząć) jest normalnym objawem. W okolicach 23 tygodnia może Ci dokuczać ból mięśni i pojawiający się od czasu do czasu lekki ból głowy. Żeby złagodzić ból mięśni, weź ciepłą kąpiel, masuj dotknięte miejsce lub przyłóż do niego poduszkę grzewczą. W przypadku bólu głowy, połóż się i przyłóż do czoła chłodny okład. Jeżeli ból głowy jest silny lub nie ustępuje, skontaktuj się z lekarzem. Pamiętaj również, że konsultacja lekarska powinna poprzedzić przyjęcie jakichkolwiek leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty, także tych, których zażywałaś przed ciążą.
Skurcze nóg. Jest to dość powszechny objaw pojawiający się w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Możesz spróbować go załagodzić masując łydki okrężnymi ruchami w kierunku podłoża oraz zginając stopy w górę i w dół – takie rozciąganie może przynieść natychmiastową ulgę w chwili skurczu.
23. tydzień ciąży: O czym warto pamiętać?
Zwróć uwagę na ilość soli w Twojej diecie i upewnij się, że spożywasz słone potrawy z umiarem. Eksperci zalecają spożywanie nie więcej niż jednej łyżeczki soli dziennie, więc unikaj pokarmów wysokosodowych, takich jak słone wędliny i inne produkty wysokoprzetworzone.
Niezwykle ważną kwestią, jeśli chodzi o odżywianie i przygotowywanie posiłlków, jest szczególna ostrożność i przestrzeganie zasad higieny w celu uniknięcia zatrucia pokarmowego. Jeżeli zatrucie pokarmowe pojawi się mimo starań, ważne, by jak najwcześniej rozpoznać jego objawy, gdyż tego typu dolegliwości w 23 tygodniu ciąży mogą być niebezpieczna dla Twojego dziecka.
Objawy zatrucia pokarmowego obejmują zazwyczaj wymioty, biegunkę, gorączkę, dreszcze, ból brzucha i skurcze. Jeśli podejrzewasz, że doświadczasz objawów zatrucia pokarmowego, natychmiast skontaktuj się z lekarzem w celu podjęcia leczenia.
Pamiętaj o przestrzeganiu poniższych zasad:
Nie jedz surowych lub niedogotowanych owoców morza i jaj.
Myj surowe owoce i warzywa przed ich spożyciem.
Myj ręce ciepłą wodą z mydłem, szczególnie po przygotowaniu posiłku.
Dokładnie oczyszczaj powierzchnie kuchenne po gotowaniu.
Unikaj wędlin, mięs delikatesowych (z wyjątkiem gotowanych wędlin lub peklowanych wyrobów mięsnych, poddanych obróbce cieplnej) oraz wędzonych lub marynowanych ryb.
Żeby dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj nasz artykul o tym, czego nie powinnaś jeść w ciąży. Zawarte w nim informacje pomogą Ci uniknąć zatrucia pokarmowego i bardziej świadomie komponować zdrową dietę ciążową.
Wysokie ciśnienie krwi podczas ciąży wymaga stałego monitorowania przez lekarza, gdyż może być jednym z objawów stanu przedrzucawkowego czyli poważnego schorzenia mogącego wystąpić w drugim lub trzecim trymestrze ciąży. Do najbardziej charakterystycznych objawów stanu przedrzucawkowego należą obrzęki i obecnoścć białka w moczu. Oznaki wskazujące na stan przedrzucawkowy mogą wystąpić już od 20 tygodnia ciąży, a jego wczesne wykrycie jest kluczowe dla skutecznego leczenia. Diagnoza lekarska musi być poprzedzona pomiarami ciśnienia krwi i badaniem poziomu białka w moczu. Jeśli zauważysz u siebie któryś z objawów stanu przedrzucawkowego, w tym problemy ze wzrokiem (takie jak plamki przed oczami), uporczywy ból głowy, nagły obrzęk stóp i dłoni, mdłości, nagły przyrost wagi lub problemy z oddychaniem, natychmiast zadzwoń do swojego lekarza. Nieleczony stan przedrzucawkowy może spowodować zmniejszenie przepływu krwi do łożyska, a także uszkodzenie nerek, wątroby, mózgu i oczu.
Na wszelki wypadek zapoznaj się z objawami przedwczesnego porodu. Poród przedwczesny to taki, który rozpoczyna się przed upływem 37. tygodnia ciąży. Jeżeli lekarz odpowiednio wcześnie zauważy, że rozpoczął się poród, może zatrzymać przedwczesną czynność skurczową macicy, zapewniając dziecku dodatkowy, cenny czas na dalszy rozwój w łonie matki. To dlatego tak ważne jest, żebyś potrafiła rozpoznać oznaki porodu i w razie potrzeby mogła o nich niezwłocznie poinformować swojego lekarza. Objawy te obejmują: ciągły ból w dolnej części pleców; wodnistą, śluzowatą lub krwawą wydzielinę z pochwy; ucisk w miednicy; biegunkę; regularne skurcze; odchodzenie wód.
Masz starsze dzieci? Jeśli tak, to nadszedł odpowiedni moment, żeby zacząć przygotowywać je na przyjście na świat ich braciszka lub siostrzyczki. Mogą one mieć wiele pytań dotyczących tego, skąd się biorą dzieci, więc przygotuj się na tę rozmowę. W przypadku młodszych dzieci najlepiej jest powiedzieć im, że spodziewasz się dziecka, kiedy same zwrócą uwagę na Twój rosnący brzuch. Jeżeli nie jesteś pewna, jak poruszyć ten temat, poproś o radę swojego lekarza.
Chcesz nadać swojemu dziecku imię inspirowane konkretnym tematem? Może coś odpowiedniego dla księcia lub księżniczki? Albo imię zainspirowane Twoim ulubionym kwiatem? A może emanujące siłą imię pochodzące z mitologii? Wykorzystaj filtry tematyczne, takie jak kwiaty, imiona królewskie, imiona mitologiczne czy biblijne, bawiąc się naszym generatorem imion dla dzieci.
23. tydzień ciąży: Zapytaj swojego lekarza
Czy hałas wpływa na rozwój słuchu Twojego dziecka?
Jak rozpoznać czy prawidłowo wykonujesz ćwiczenia mięśni Kegla?
Jakie korzyści płyną z czytania dziecku bajek i oswajania go z muzyką już na tym etapie?
Jaki jest limit, jeśli chodzi o wagę ciężarów, które możesz bezpiecznie podnieść? Jaki jest najbezpieczniejszy sposób podnoszenia cięższych przedmiotów?
Czy twardy brzuch w 23 tygodniu ciąży jest powodem do niepokoju?
Co zrobić, jeżeli w 23 tygodniu ciąży dziecko mało się rusza lub gdy ruchy dziecka są słabe?
23. tydzień ciąży: Lista kontrolna
Już wkrótce czas oczekiwania na dziecko będziesz wspominać z wielkią nostalgią i wzruszeniem, dlatego warto świadomie zadbać o piękne pamiątki, organizując ciążową sesję zdjęciową (póki jeszcze masz na to siłę!). Możesz do niej zatrudnić profesjonalnego fotografa lub poprosić o pomoc uzdolnioną przyjaciółkę. Co powiesz na uformowanie dłońmi serca i ułożenie ich na brzuchu? A może wykorzystasz do sesji maleńkie rękawiczki lub buciki? Sesja zdjęciowa może odbyć się w plenerze lub – o ile jest już gotowy – pokoju dziecięcym Twojego maluszka. Warto zaangażować również innych i zrobić kilka ujęć z partnerem i bliskimi.
Znajdź w tym tygodniu trochę czasu na przeczytanie naszego artykułu o niepokojących objawach, których nie wolno ignorować podczas ciąży. Prawdziwe powikłania są rzadkie, ale zawsze dobrze być przygotowaną i wiedzieć, na co zwracać uwagę.
Czujesz przypływ energii i masz ochotę zrobić coś kreatywnego? Wykorzystaj karty kamieni milowych ciąży i udokumentuj kolejne miesiące ciąży tworząc ciekawe stylizacje. Możesz użyć ich na przykład do utworzenia pierwszego albumu swojego dziecka, zawierającego zdjęcia rosnącego brzuszka. Będzie to na pewno piękna pamiątka, którą za kilka lat będziesz mogła pokazać także swojemu dziecku. Efektem sesji możesz się również podzielić z rodziną i przyjaciółmi publikując wybrane zjdęcia w mediach społecznościowych.
Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.
Jak powstał ten artykuł? Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych: takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.
23 tydzien ciazy - checklist