26 tydzień ciąży

26. tydzień ciąży: Rozwój dziecka

W 26. tygodniu ciąży płuca Twojego dziecka zaczynają ciężko pracować, przygotowując się do pierwszego oddechu. Zaczynają teraz produkować surfaktant – substancję pokrywającą i usztywniającą od środka pęcherzyki płucne, która sprawia, że pozostają one otwarte i możliwe jest oddychanie bez wysiłku.

26. tydzień ciąży to czas, w którym odruch ssania u Twojego dziecka jest już tak silny, że jeśli jego ręka znajdzie się obok twarzy, maluszek automatycznie zaczyna ssać swoje palce. Badania USG w 26. tygodniu ciąży często ukazują dzieci ssące kciuk w łonie matki. Skóra Twojego dziecka zaczyna przybierać różowawy kolor, choć nadal jest lekko przezroczysta. Głowę maluszka pokrywają już delikatne włoski, zaczynają też kiełkować rzęsy. Z pewnością niecierpliwie czekasz na dzień, w którym będziesz mogła spojrzeć w oczy swojemu noworodkowi. Moment ten nadejdzie zanim się obejrzysz – przekroczyłaś już półmetek ciąży! Chociaż do tej pory oczy Twojego dziecka były szczelnie zamknięte, wkrótce powieki otworzą się i będzie ono mogło ćwiczyć mruganie. W 26. tygodniu ciąży, Twój lekarz może poprosić Cię o liczenie ruchów dziecka. Pobierz nasz darmowy poradnik, żeby z jego pomocą, śledzenie kopnięć, kuksańców i ruchów maluszka stało się jeszcze łatwiejsze. Na tym etapie ciąży dziecko często zmienia swoją pozycję, a Twoim zadaniem będzie zwracanie szczególnej uwagi na ruchy płodu i ich częstotliwość. Lekarz prowadzący ciążę udzieli Ci konkretnych wskazówek związanych z monitorowaniem ruchów.

WYPRÓBUJ NASZE PROGRAMY CIĄŻOWE

Kalkulator przyrostu wagi w ciąży

Obserwuj spodziewany przyrost wagi w trakcie kolejnych tygodni ciąży

Wprowadź informacje na temat wagi:

To pole jest obowiązkowe.

To pole jest obowiązkowe.

To pole jest obowiązkowe.

Jak duże jest Twoje dziecko w 26. tygodniu ciąży?

Na pewno zastanawia Cię, ile waży dziecko w 26. tygodniu ciąży. Wielkość dziecka w 26. tygodniu ciąży porównać można do niewielkich rozmiarów cukinii. Jeśli chodzi o wymiary dziecka, jego długość ciemieniowo-siedzeniowa (CRL) wynosi około 20 cm, a waga dziecka to nieco ponad 900 gramów.

Zapoznaj się z poniższą ilustracją, żeby łatwiej było Ci wyobrazić sobie ułożenie dziecka w Twoim brzuchu oraz to, jak wygląda dziecko w 26. tygodniu ciąży.

Ciało mamy w 26. tygodniu ciąży

Koniec drugiego trymestru zbliża się wielkimi krokami! Już za dwa tygodnie, czyli od 28. tygodnia, rozpoczniesz trzeci trymestr. W 26. tygodniu ciąży brzuch i piersi nadal rosną, upewnij się więc, że nosisz wygodne ubrania i dobrze dopasowany, podtrzymujący biustonosz z szerokimi ramiączkami i pełną miseczką. W centrach handlowych lub specjalistycznych sklepach z bielizną możesz zaopatrzyć się w biustonosze ciążowe, a także skorzystać z usług brafitterki, żeby upewnić się, że wielkość miseczki i obwód pod biustem są dopasowane we właściwy sposób. 26. tydzień ciąży może się także wiązać z pojawieniem się rozstępów na brzuchu, piersiach i udach. Niestety nie da się im zapobiec, ale niech pocieszy Cię fakt, że zazwyczaj po porodzie rozstępy stopniowo bledną i stają się ledwo zauważalne. Jeżeli rozciąganie się skóry sprawia, że odczuwasz swędzenie, stosuj regularnie balsam nawilżający i pij dużo wody. Jeżeli w 26. tygodniu ciąży odczuwasz ból lub dyskomfort w okolicy brzucha, lekarz może zalecić wykonanie badania ultrasonograficznego, by sprawdzić ilość płynu owodniowego w macicy.

26. tydzień ciąży - który to miesiąc, który to trymestr?

Zastanawiasz się, który to miesiąc ciąży? 26. tydzień to końcówka 6. miesiąca i drugiego trymestru ciąży.

26. tydzień ciąży: Objawy ciąży

Oto niektóre z objawów, których możesz doświadczać w 26. tygodniu ciąży:

  • Ból miednicy. W 26. tygodniu ciąży, więzadła w twojej miednicy mogą się rozluźnić i stać się bardziej elastyczne w ramach przygotowań do porodu. Może to powodować ból w okolicy miednicy i dolnej części pleców, który możesz odczuwać podczas siadania i wstawania z krzesła lub wchodzenia i schodzenia po schodach. Porozmawiaj z lekarzem o tym, jak radzić sobie z bólem pleców i łagodzić go za pomocą ćwiczeń, rozciągania i innych metod.

  • Skurcze Braxtona-Hicksa. Niektóre przyszłe mamy doświadczają tak zwanych skurczów przepowiadających już pod koniec drugiego trymestru, choć na ogół pojawiają się one dopiero w trzecim trymestrze. Skurcze Braxtona-Hicksa mogą być odczuwane jako ucisk w brzuchu lub być nieco bardziej bolesne. Skurcze te pojawiają się na ogół pod wieczór, po ćwiczeniach fizycznych lub aktywności seksualnej. Jednym ze sposobów na uniknięcie skurczów Braxtona-Hicksa jest nawodnienie organizmu. Jeżeli nie jesteś pewna, czy to, co odczuwasz to skurcze przepowiadające czy skurcze porodowe, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Poproś go, żeby na wszelki wypadek wyjaśnił Ci jak rozpoznać objawy porodu.

  • Stres i niepokój. Stres i niepokój mogą się pojawić, gdy zaczynasz przygotowywać się na przyjście dziecka na świat. Jeżeli doświadczyłaś już wcześniej depresji lub jeśli czujesz, że Twój lęk zaczyna Cię przerastać, porozmawiaj ze swoim lekarzem. W radzeniu sobie ze stresem pomóc może regularna, umiarkowanie intensywna aktywność fizyczna i spotkania z przyjaciółmi. Od czasu do czasu zrób sobie przerwę i pamiętaj, że nie jesteś sama!

  • Zakażenie dróg moczowych. Zakażenie dróg moczowych w ciąży jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości, które dotykają przyszłe mamy. Przyczyną infekcji jest przedostanie się bakterii do cewki moczowej. Dolegliwości tej nie wolno lekceważyć, gdyż nieleczone zakażenie dróg moczowych może prowadzić do poważnych infekcji pęcherza lub nerek. Jeśli zauważysz u siebie objawy takie jak bolesne oddawanie moczu, silne parcie na pęcherz lub gorączkę, natychmiast skontaktuj się ze swoim lekarzem. Infekcje dróg moczowych mogą wymagać kuracji antybiotykowej – lekarz oceni, czy będzie to konieczne w Twoim przypadku.

POWIĄZANY ARTYKUŁ

Kalendarz ciąży
27 tydzień ciąży

26. tydzień ciąży: O czym warto pamiętać?

  • Niektóre przyszłe mamy korzystają z pomocy douli, czyli profesjonalnej asystentki, która udziela im wsparcia w czasie porodu i połogu. Choć doula nie zastępuje lekarzy, położnych i innych osób z wykształceniem medycznym, może zaoferować wsparcie emocjonalne, pomóc w skutecznej komunikacji z personelem szpitala, a nawet udzielić porady związanej z rozpoczęciem karmienia piersią po porodzie. Jeżeli rozważasz skorzystanie z usług douli, poproś o rekomendacje lekarza, nauczyciela prowadzącego zajęcia w szkole rodzenia lub koleżanki.

  • Zastanów się nad przygotowaniem planu porodu, który pomoże Ci określić, z jakich zabiegów chciałabyś skorzystać podczas porodu. Taki plan pozwoli Ci także podzielić się informacją na temat swoich preferencji z partnerem i personelem szpitala. To, co zdecydujesz się w nim zawrzeć, zależy od Ciebie, ale podczas pisania planu warto na bieżąco konsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Lekarz pomoże Ci ustalić, co jest dostępne i odpowiednie w Twojej konkretnej sytuacji. Plan ten nie jest obowiązkowym elementem przygotowań do porodu, ale jeśli go przygotujesz, staraj się być elastyczna. Miej na uwadze, że narodziny Twojego dziecka mogą nie przebiegać dokładnie tak, jak to sobie zaplanujesz. Poczytaj więcej na temat kwestii, które warto poruszyć w planie porodu, a gdy będzie on już gotowy, wydrukuj kilka kopii dla swojego partnera i personelu szpitala.

  • Dbaj o odpowiednią ilość płynów i błonnika w diecie. Picie sześciu do ośmiu szklanek wody dziennie pomoże Ci zachować odpowiednie nawodnienie, poprawi trawienie i pomoże zapobiec infekcjom układu moczowego i pęcherza. Spożywanie odpowiedniej ilości płynów pomaga również zapewnić rosnącemu dziecku składniki odżywcze, których potrzebuje. Pamiętaj także o dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości błonnika (25 gramów dziennie) – w ten sposób łatwiej Ci będzie uniknąć zaparć, a także zmniejszyć ryzyko cukrzycy i chorób serca. Jeśli chcesz zwiększyć spożycie błonnika, dodaj do swojej diety produkty takie jak banany, pełnoziarnisty makaron, soczewicę i jabłka. Weź pod uwagę, że jeden banan zawiera około trzech gramów błonnika, a filiżanka pełnoziarnistego makaronu zawiera około sześciu gramów błonnika.

  • Twój rosnący brzuch może sprawić, że Ty i Twój partner będziecie mieć wątpliwości, czy seks w czasie ciąży jest bezpieczny. Żeby uzyskać poradę dotyczącą konkretnej sytuacji, zawsze najbezpieczniej jest skonsultować się z lekarzem. Jednak jeśli ciąża przebiega prawidłowo i oboje czujecie się na siłach, to nie ma powodu, żebyście rezygnowali ze współżycia. Seks nadal może być przyjemny i komfortowy dla Was obojga – jeśli jest inaczej, warto poeksperymentować z różnymi pozycjami.

  • U niektórych przyszłych rodziców lista potencjalnych imion dla dziecka może być już całkiem krótka, jednak, jeśli Wy nadal jesteście na etapie przeglądania imion, być może zainspirują Was nasze listy tematyczne (imiona z mitologii, z literatury, inspirowane naturą itp.).

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Znajdź imię dla dziecka

Generator imienia dla dziecka

Filtruj według płci:

Dziewczynka

Chłopiec

Dla obu płci

Filtruj według motywy:

Archaiczny

Religijny

Urocze

Kwiaty

26. tydzień ciąży: Zapytaj swojego lekarza

  • Co to jest bankowanie krwi pępowinowej i czy jest to coś, co powinnaś rozważyć?

  • Czy i kiedy należy wykonać szczepienie DTP, żeby zapobiec tężcowi, błonicy i krztuścowi?

  • Co należy zrobić, jeśli nie jesteś pewna, czy odczuwasz skurcze Braxtona- Hicksa czy prawdziwe skurcze porodowe? Do kogo możesz zadzwonić, gdy sytuacja ta będzie mieć miejsce w nocy lub w dzień wolny od pracy?

  • Jak możesz się upewnić, że Twoja dieta zapewnia Ci wystarczającą ilość witaminy D?

  • Co należy zrobić, jeśli ciśnienie krwi podczas ciąży jest zbyt wysokie?

  • Czy jesteś zagrożona cukrzycą ciążową?

  • Jakie są objawy porodu przedwczesnego? Jak duże szanse na przeżycie ma wcześniak urodzony w 26. tygodniu ciąży?

  • O ile kilogramów od początku ciąży powinna wzrosnąć waga mamy w 26. tygodniu ciąży?

  • Czy twardy brzuch i skurcze w 26. tygodniu ciąży to normalne objawy?

  • Czy w 26. tygodniu ciąży warto wykonać USG 3D?

  • Co zrobić jeśli monitorowanie ruchów dziecka wykaże zbyt mało ruchów w 26. tygodniu ciąży?

26. tydzień ciąży: Lista kontrolna

  • Jeżeli temat douli wzbudził Twoje zainteresowanie, zrób rozeznanie i dowiedz się, kto w Twojej okolicy świadczy tego rodzaju usługi i mógłby wesprzeć Cię podczas porodu. Możesz poprosić o rekomendację swojego lekarza, przyjaciół i rodzinę lub skorzystać z wyszukiwarki na stronie Stowarzyszenia DOULA w Polsce (https://www.doula.org.pl/o-douli/znajdz-doule-dla-siebie).

  • Jeśli zaczęłaś już pracować nad planem porodu, omów go ze swoim opiekunem medycznym i poproś o jego wkład i radę.

  • Zacznij szukać informacji na temat poradni laktacyjnych działających w Twojej okolicy. Zebranie tych informacji teraz, na długo przed narodzinami dziecka, sprawi, że poczujesz się bardziej pewna siebie i lepiej przygotowana.

  • Jeżeli masz zwierzę domowe, możesz zapytać swojego weterynarza, czy przed przywiezieniem dziecka do domu konieczne są jakieś przygotowania lub specjalne szkolenie pupila. Zapytaj lekarza weterynarii, jak bezpiecznie przedstawić nowego członka rodziny psu lub kotu i jakie środki ostrożności należy podjąć. Pamiętaj, że eksperci odradzają pozostawianie zwierzęcia domowego sam na sam z niemowlęciem lub małym dzieckiem.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.

Jak powstał ten artykuł? Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych: takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.

Zgoda na pliki cookie