17 tydzień ciąży

17. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

W tym tygodniu pod skórą Twojego dziecka zaczyna powstawać warstwa brunatnej tkanki tłuszczowej, która w miarę postępu ciąży będzie coraz grubsza. Ta dodatkowa warstwa tłuszczu umożliwia wytwarzanie dużych ilości ciepła u noworodków, dzięki czemu zapewnia utrzymanie stałej temperatury wewnętrznej ciała – w obecnym stadium funkcję tę doskonale spełnia Twoja macica! Gruczoły łojowe płodu wydzielają lepki, białawy materiał zwany vernixem. Stanowi on cienką, wodoodporną powłokę, która niczym szczelna bariera chroni skórę dziecka przed wysuszającym działaniem miesięcy zanurzenia w płynie owodniowym oraz pomaga regulować temperaturę ciała.

W tym momencie Twoje dziecko staje się nieco bardziej aktywne w worku owodniowym. Być może nie jesteś jeszcze w stanie wyczuć żadnego z tych ruchów, ale w nadchodzących tygodniach prawdopodobnie zwrócisz uwagę na delikatne „trzepotanie” w swoim brzuchu.

Czy wiesz, że w tym tygodniu Twojemu dziecku rosną również paznokcie u stóp? Do końca tego miesiąca paznokcie urosną aż do czubków palców u rąk i nóg i być może będą wymagały przycięcia wkrótce po urodzeniu.

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Jakiej wielkości jest Twoje płód w 17. tygodniu ciąży?

W 17 tygodniu ciąży, płód jest mniej więcej wielkości gruszki. Na tym etapie długość ciemnieniowo-siedzeniowa (CRL) wynosi około 13 cm, a jego waga to około 142 gramów.

Przyjrzyj się poniższej ilustracji, aby łatwiej było Ci wyobrazić sobie, jak wygląda teraz wnętrze Twojego brzucha.

Ciało mamy podczas 17. tygodnia ciąży

Być może zauważyłaś, że Twoje piersi znacznie się powiększyły i cały czas się zmieniają. Do piersi napływa więcej krwi w ramach przygotowań do produkcji mleka i możesz zacząć dostrzegać na nich prześwitujące przez skórę ciemne żyły. Biust kobiet ciężarnych często rośnie o jeden lub nawet dwa rozmiary, więc przy doborze odpowiedniego stanika możesz potrzebować porady brafitterki, aby upewnić się, że wielkość miseczki i obwodu pod biustem jest idealnie dopasowana.

Gwałtownie rośnie również łożysko, aby dostarczać odpowiednią ilość składników odżywczych i tlenu rozwijającemu się dziecku, jednocześnie pomagając w eliminacji odpadów.

Czy masz wrażenie, że Twoje stopy też stały się ostatnio większe? Może to być spowodowane przyrostem wagi w ciąży oraz obrzękiem, który pojawia się, gdy organizm podczas ciąży zatrzymuje wodę. Wypróbuj moczenie stóp w chłodnej wodzie, aby złagodzić obrzęk i kiedy tylko możesz przyjmuj pozycję z wysoko uniesionymi nogami, aby zapewnić sobie większy komfort.

17 tydzień ciąży – ruchy dziecka

Możliwe, że na tym etapie zastanawiasz się, jak rozpoznać ruchy dziecka w 17 tygodniu ciąży - a może niektóre ruchy Twojego małego akrobaty są już dla Ciebie wyczuwalne. Jeżeli nie jest to Twoje pierwsze dziecko, z większą łatwością przyjdzie Ci rozpoznanie tego charakterystycznego uczucia. Nie martw się jednak, jeśli nic jeszcze nie czujesz. W nadchodzących tygodniach prawdopodobnie zwrócisz uwagę na delikatną aktywność, która będzie przypominała trzepotanie skrzydeł motyla lub lekkie burczenie w brzuchu.

17 tydzień ciąży – który to miesiąc?

17. tydzień to początek piątego miesiąca ciąży.

17. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Oto niektóre z objawów, których możesz doświadczać w 17. tygodniu ciąży:

  • Hemoroidy. To prawda... są one bólem... wiesz czego! Hemoroidy to żyły w odbytnicy, które uległy nadmiernemu rozszerzeniu z powodu zwiększonej objętości- i przepływu krwi w okolicy miednicy. Chociaż hemoroidy powstają na ogół w późniejszym okresie ciąży, warto już teraz podjąć kroki, aby im zapobiec, takie jak stosowanie diety bogatej w błonnik, picie dużej ilości wody i regularne ćwiczenia. Jeżeli szukasz sposobów na złagodzenie hemoroidów, wypróbuj ciepłe kąpiele i nasiadówki (bez mydła i płynu do kąpieli) i unikaj długotrwałego siedzenia. Jeżeli odczuwasz silny ból lub krwawienie, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

  • Swędząca lub wrażliwa skóra. W 17 tygodniu ciąży Twój brzuch i piersi rosną, a skóra rozciąga się, co może czasami prowadzić do swędzenia i powstawania rozstępów. Chociaż ich pojawieniu się nie możesz całkowicie zapobiec, możesz załagodzić świąd pijąc dużo wody i stosując nawilżający balsam do ciała rano i wieczorem.

  • Zgaga i niestrawność. Na tym etapie poranne nudności już raczej Ci nie doskwierają, ale możesz cierpieć na zgagę i niestrawność – objawy, które mogą pojawić się również w późniejszym okresie ciąży. Staraj się jeść kilka małych posiłków dziennie i unikaj potraw pikantnych lub takich, które Twoim zdaniem przyczyniają się do dyskomfortu. Pomocne może być również powolne przeżuwanie jedzenia i unikanie pozycji leżącej bezpośrednio po posiłku.

  • Skurcze nóg. W drugim trymestrze, Twój sen mogą zakłócać uciążliwe skurcze łydek. Nie wiadomo dokładnie, co jest ich przyczyną, ale możesz spróbować im zapobiec wykonując ćwiczenia rozciągające przed snem lub masaż łydek, jeśli skurcz mimo ćwiczeń się pojawi. Pomocne może być też dbanie o nawodnienie organizmu i aktywność fizyczna, oraz noszenie wygodnego, dobrze wyprofilowanego obuwia.

  • Ból dolnej części pleców. Twoja powiększająca się macica zmienia Twój środek ciężkości i postawę, wywierając większy nacisk na plecy. Ponieważ podczas ciąży przybierasz na wadze, możesz od czasu do czasu odczuwać ból w dolnej części pleców. Ćwiczenia i rozciąganie pomogą załagodzić te dolegliwości, ulgę może przynieść również przyłożenie poduszki grzewczej do obolałego miejsca. Jeśli możesz, staraj się unikać długotrwałego stania. Warto również skonsultować się w tej sprawie z lekarzem, który doradzi Ci, jak radzić sobie z różnymi rodzajami bólu pleców w 17 tygodniu ciąży i na jej dalszych etapach.

17. tydzień ciąży: Co warto rozważyć na tym etapie?

  • Pewnie chciałabyś się już dowiedzieć, kogo nosisz pod sercem: chłopca czy dziewczynkę. Pamiętaj, że wciąż może być trochę za wcześnie, aby to jednoznacznie stwierdzić, ale zazwyczaj lekarz ujawnia tę wiadomość (jeśli chcesz poznać płeć dziecka przed jego narodzinami) podczas połówkowego badania USG, które odbywa się między 18. a 22. tygodniem ciąży.Oczywiście nie ma żadnej gwarancji na to, że Twój maluszek będzie podczas tego badnia współpracował z lekarzem. Musisz wiedzieć, że pozycja dziecka jest jednym z czynników, które mogą wpłynąć na to, czy lekarz dostrzeże jego narządy płciowe i będzie mógł odpowiedzieć na nurtujące Cię pytanie. A tymczasem, zgaduj zgadula! Czy masz jakieś przeczucia, co do tego, czy Twój maluszek to „on” czy „ona”? Dostarcz sobie trochę rozrywki i wypróbuj sposoby na przewidywanie płci z naszego artykułu.

  • Czy rozejrzałaś się już za kursami w szkołach rodzenia? Jesteś coraz bliżej półmetka ciąży, więc dobrze byłoby, gdybyś nie odkładała tego na później. Im wcześniej zrobisz rozeznanie, tym będziesz mieć więcej opcji do wyboru, jeśli chodzi o dostępne grupy, terminy i godziny zajęć. Jeżeli nie wiesz od czego zacząć, zapytaj swojego lekarza lub poproś o sugestie rodziców małych dzieci mieszkających w Twojej okolicy.

  • Zastanów się, czy chcesz się zdecydować na któryś z testów genetycznych, które zaproponuje Ci lekarz. Przygotuj listę pytań związanych z tym tematem i poproś go o fachową poradę na temat ryzyka i korzyści związanych z poszczególnymi badaniami.

  • Jeśli masz w tym tygodniu trochę wolnego czasu, zacznij szukać lekarza dziecięcego dla swojego maleństwa. Możesz poprosić innych rodziców o polecenie zaufanych pediatrów lub sprawdzić listę lekarzy pracujących w przychodni lub w klinice, w której masz wykupione ubezpieczenie zdrowotne.

  • Twój lekarz również będzie w stanie wskazać Ci właściwy kierunek. Po znalezieniu kilku dostępnych lekarzy, umów się na osobistą rozmowę z każdym z potencjalnych kandydatów, jeszcze przed narodzinami dziecka. Aby dowiedzieć się więcej na ten ważny temat, przeczytaj nasz artykuł o tym, jak wybrać pediatrę.

  • Ciąża może wystawić na próbę nawet najbardziej harmonijny związek, co jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę wszystkie emocjonalne, organizacyjne i finansowe wyzwania, z jakimi wiąże się tak duża zmiana w życiu pary. W uniknięciu konfliktów (lub w ich załagodzeniu) pomóc może rozmowa z partnerem na temat przeżywanych uczuć i zaangażowanie go w wydarzenia związane z ciążą: badania, zajęcia prenatalne oraz przygotowania do powitania dziecka na świecie. Jeżeli uważasz, że potrzebujesz pomocy z zewnątrz, Twój lekarz może pomóc Ci znaleźć odpowiedniego fachowca i grupy wsparcia w Twojej okolicy.

17. tydzień ciąży: Zapytaj swojego lekarza

  • Czy zawroty głowy podczas ciąży to normalny objaw? Jak można sobie z nimi radzić?

  • Czy jest jakieś badanie genetyczne zalecane w przypadku Twoich wyników badań i historii medycznej?

  • Czy w Twoim przypadku wskazane jest wykonanie amniocentezy? Jest to badanie opcjonalne, a to czy się na nie zdecydujesz, jest Twoją osobistą decyzją. Twój lekarz będzie mógł udzielić Ci więcej informacji i indywidualnej porady na ten temat.

  • Czy powinnaś wykonać badanie na obecność alfa-fetoproteiny (w skrócie AFP)?

  • Czy korzystanie z usług masażysty w czasie ciąży jest bezpieczne?

POWIĄZANY ARTYKUŁ

Kalendarz ciąży
18 tydzień ciąży

17. tydzień ciąży: Lista kontrolna

  • Zrób rozeznanie na temat swoich możliwości, jeśli chodzi o wybór lekarza dziecięcego.

  • Planujesz podróż w trakcie ciąży? Zapisz się na badania prenatalne, które musisz wykonać, zanim ruszysz w drogę.

  • Skorzystaj z usług brafitterki w lokalnym sklepie z bielizną lub w centrum handlowym. Upewnij się, że rozmiar i model Twojego biustonosza są dobrze dobrane na każdym etapie ciąży.

  • Zacznij tworzyć krótką listę imion dla dziecka. Możesz jeszcze nie wiedzieć, czy potrzebujesz imienia dla chłopca czy dla dziewczynki, ale w naszym generatorze imion dla dzieci możesz filtrować według różnych kategorii, takich jak płeć dziecka, pochodzenie czy długość imienia.

  • Zaproponuj swojemu partnerowi przeczytanie kilku materiałów przeznaczonych dla przyszłych ojców. Tematy takie jak „objawy mogące się pojawić u przyszłych ojców” czy „wyzwania, z którymi mogą się zmierzyć przyszli tatusiowie” na pewno go zainteresują.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.

Jak powstał ten artykuł? Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych: takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.

Zgoda na pliki cookie