Twoje dane zostały zaktualizowane!

Waga w ciąży: jaki jest prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży?

Przybieranie na wadze w ciąży jest nie tylko normalne, ale także zdrowe. Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to, ile i kiedy powinno się przybierać na wadze, ponieważ każda kobieta przeżywa ciążę inaczej. Czynniki takie jak typ budowy ciała,masa ciała przed ciążą oraz ciąża mnoga, a także ogólny stan zdrowia, mają tutaj znaczenie. Dowiedz się więcej o przyroście masy ciała w ciąży i o tym, co jest zdrowe dla Ciebie oraz Twojego dziecka, czytając dalej.

Jak i dlaczego kobiety przybierają na wadze w czasie ciąży?

Zastanawiasz się, jak i dlaczego kobiety przybierają na wadze podczas ciąży? Przyrost masy ciała w ciąży to w pewnej części tkanka tłuszczowa wokół brzucha. Jednak to nie wszystko. Warto wiedzieć, że przeciętne dziecko przy narodzinach waży około 3–4 kilogramów. To znaczna część przyrostu masy ciała w ciąży, która przyczynia się do powstania Twojego ciążowego brzuszka.

Oprócz wagi dziecka, do przyrostu masy ciała w ciąży przyczyniają się także:

  • rosnąca macica (około 1 kg),

  • łożysko (około 0,7 kg),

  • płyn owodniowy (około 1 kg),

  • powiększające się piersi, które mogą ważyć od 0,5 kg do 1,5 kg (więcej informacji o tym, jak zmieniają się piersi podczas ciąży, znajdziesz tutaj ),

  • większa objętość krwi, która wynosi od 1,5 kg do 2 kg,

  • zwiększona objętość płynów, od 1 kg do 1,5 kg,

  • dodatkowe zapasy tłuszczu, białka oraz innych składników odżywczych wynoszą od 3 kg do 4 kg.

Zapasy tłuszczu mają kluczowe znaczenie dla normalnego przyrostu masy ciała w ciąży. W pierwszym trymestrze możesz zauważyć, że w dolnej części brzucha pojawia się dodatkowa tkanka tłuszczowa. Gromadzi się ona, aby chronić i wspierać rozwijające się dziecko. Po porodzie będziesz potrzebować tych zapasów tłuszczu do produkcji mleka. W większości przypadków po narodzinach dziecka stopniowo tracisz znaczną część dodatkowych kilogramów. Dzieje się to podczas odzyskiwania sił po porodzie.

Przybieranie na wadze w ciąży to naturalny i zdrowy proces. Większość dodatkowych kilogramów pochodzi od rosnącego maluszka, a także powiększających się łożyska, macicy i piersi. W ciąży zwiększa się objętość krwi, płynów, białek oraz składników odżywczych. Zapasy tłuszczu są istotne, ponieważ wspierają rozwój dziecka i pomagają w produkcji mleka po porodzie.

Jaki jest prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży?

Przyrost masy ciała w ciąży jest normalny, zdrowy i konieczny, ale to, ile powinnaś przybrać, zależy od wielu czynników. Twój organizm oraz osobista sytuacja pomogą określić cele dotyczące przyrostu wagi podczas ciąży.

Lekarze używają wskaźnika masy ciała (BMI) do określenia zdrowego i odpowiedniego zakresu przyrostu masy ciała dla każdej osoby. Uwzględniają przy tym masę ciała sprzed ciąży. BMI to stosunek masy ciała (w kilogramach) do kwadratu wzrostu (w metrach). Choć nie jest doskonałym wskaźnikiem dla każdego, w większości przypadków pozwala prawidłowo ocenić ilość tkanki tłuszczowej w organizmie.

Ogólnie rzecz biorąc, kobiety z niższym początkowym BMI mają zalecany większy przyrost wagi niż te z wyższym BMI. Niezależnie od Twojego BMI sprzed ciąży celem jest stopniowe przybieranie na wadze, tydzień po tygodniu.

Ile możesz przytyć w ciąży w 1., 2. i 3. trymestrze?

Aby promować zdrowy, stopniowy przyrost masy ciała w ciąży podczas każdego trymestru, Ty i Twój lekarz możecie opierać się na następujących wytycznych:

  • Pierwszy trymestr. W pierwszych 13 tygodniach ciąży zdrowy przyrost masy ciała zazwyczaj wynosi od zera do około 2 kg. W pierwszych miesiącach możesz także schudnąć, zwłaszcza jeśli miewasz poranne mdłości. Nie jest to jeszcze niedowaga w ciąży.

  • W pierwszym trymestrze nie musisz zwiększać kaloryczności swojej diety. Skup się jednak na zdrowej diecie w ciąży, aby zapewnić sobie i dziecku odpowiednie składniki odżywcze.

  • Drugi i trzeci trymestr. Nie każda kobieta musi zwiększać kaloryczność diety. Lekarz może jednak zalecić dodanie około 340 dodatkowych kalorii dziennie w drugim trymestrze oraz 450 kalorii dziennie w trzecim trymestrze. Twoje dziecko rośnie, więc możesz przybierać na wadze od 0,5 kg do 1 kg tygodniowo, jeśli przed ciążą miałaś prawidłową wagę.

Wytyczne mogą się różnić w zależności od Twojego BMI i innych czynników. Jeśli spodziewasz się bliźniąt lub wieloraczków, warto o tym pamiętać. Zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem przed wprowadzaniem zmian w diecie podczas ciąży.

Każda kobieta jest wyjątkowa. Twoje doświadczenia związane z przyrostem masy ciała w ciąży mogą różnić się od innych. W pierwszym trymestrze ciąży często można schudnąć lub przybrać tylko kilka kilogramów. W drugim i trzecim trymestrze możesz zauważyć bardziej regularny przyrost masy ciała. Zwykle wynosi on około 1 kg tygodniowo.

Ważne informacje dotyczące prawidłowego przyrostu wagi w ciąży

Oto kilka dodatkowych wskazówek dotyczących przyrostu masy ciała w ciąży oraz zwiększania lub zmniejszania liczby przyjmowanych kalorii:

  • Słuchaj swojego ciała. Nie zmuszaj się do jedzenia, jeśli nie jesteś głodna. Wsłuchaj się w potrzeby swojego organizmu. Stosuj zdrową dietę odpowiednią dla kobiet w ciąży. Jeśli masz wątpliwości co do swoich potrzeb kalorycznych, skonsultuj się z lekarzem.

  • Nie próbuj aktywnie tracić na wadze. Dieta redukcyjna w czasie ciąży nie jest zalecana. Jednak zwracaj uwagę na to, co jesz. Spożywaj dużo zdrowych i pożywnych produktów. Unikaj pokusy „jedzenia za dwoje” oraz zachcianek żywieniowych w ciąży, które mogą prowadzić do niezdrowych wyborów lub nadwagi w ciąży.

  • Porozmawiaj z lekarzem. Jeśli masz problem z nadwagą lub niedowagą, lekarz może doradzić Ci, jak prawidłowo się odżywiać i dbać o zdrowie swoje i dziecka w trakcie ciąży. Lekarz uwzględni Twoją indywidualną sytuację, zanim udzieli wskazówek dotyczących prawidłowego przyrostu masy ciała w ciąży.

Kalkulator wagi w ciąży (prawidłowy przyrost)

Aby lepiej zobrazować ogólne zalecenia, przygotowaliśmy tabelę przyrostu wagi w ciąży dla kobiet spodziewających się jednego dziecka oraz bliźniaków. Skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jak używać tej tabeli do monitorowania i kontrolowania przyrostu masy ciała w ciąży.

Lekarz sprawdzi Twoją wagę podczas pierwszej wizyty prenatalnej. Porozmawiacie również o Twoim BMI i jego wpływie na ciążę. Podczas kolejnych wizyt będziesz monitorować przyrost masy ciała. Powyższa tabela może służyć jako ogólna wskazówka; jeśli na jej podstawie wydaje Ci się, że masz zbyt niski przyrost masy ciała, porozmawiaj o tym z lekarzem prowadzącym Twoją ciążę. 

Możesz także użyć poniższego wykresu, aby śledzić przyrost masy ciała w ciąży.

Prawdopodobnie będziesz stopniowo przybierać na wadze. Jeśli jednak przybierasz zbyt mało lub zbyt dużo, lekarz pomoże Ci dostosować plan. To może być ważne zarówno dla Ciebie, jak i Twojego noworodka.

  • Kobiety, które zbyt mało przybierają na wadze podczas ciąży, mogą urodzić mniejsze dzieci, co może prowadzić do problemów zdrowotnych. Jeśli to Cię dotyczy, lekarz może zasugerować, abyś dodała do swojej diety więcej zdrowych kalorii.

  • Kobiety, które zbyt dużo przybierają na wadze w trakcie ciąży, mogą być narażone na problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie. Jeśli masz nadwagę, lekarz może zalecić dostosowanie diety i wprowadzenie lekkich ćwiczeń do codziennej rutyny.

W czasie ciąży nie zawsze musisz aktywnie przybierać lub tracić na wadze, nawet jeśli zaczynasz z niedowagą lub nadwagą. Najważniejsze to skonsultować się z lekarzem, który doradzi, jak dostosować dietę i aktywność.

Prawidłowa masa ciała w ciąży w poszczególnych tygodniach

Stopniowy przyrost masy ciała w ciąży jest idealny. Regularne, cotygodniowe sprawdzanie wagi w każdym trymestrze pomoże Ci lepiej zrozumieć, jak przebiega Twoja ciąża. Przedstawiamy ogólne wytyczne dotyczące przyrostu masy ciała dla pojedynczej ciąży z normalnym BMI przed ciążą. Jeśli spodziewasz się bliźniąt lub Twoje BMI przed ciążą było niższe albo wyższe niż norma, skonsultuj się z lekarzem, aby uzyskać indywidualne porady.

Prawidłowy przyrost masy ciała w 1.trymestrze

Pierwszy trymestr obejmuje zazwyczaj tygodnie 1–13. Pamiętaj, że w tych pierwszych tygodniach możesz nie zauważyć stałego przyrostu masy ciała. Jak dużo powinnaś przytyć w pierwszym trymestrze? Każda kobieta jest inna. Średni przyrost masy ciała w ciąży może wynosić do 2 kg w ciągu pierwszych trzech miesięcy. Możliwe jest również schudnięcie w tym okresie.

  • Tygodnie 1–4. W pierwszym miesiącu możesz nie zdawać sobie sprawy, że jesteś w ciąży. Możesz nie odczuwać żadnych objawów ani nie zauważyć przyrostu masy ciała. Ma to związek z metodą obliczania ciąży przez wielu lekarzy, zwaną metodą ostatniej miesiączki (OM).

  • Tygodnie 5–8. Pomimo wielu zmian w Twoim organizmie w tych tygodniach możesz jeszcze nie zauważyć przyrostu wagi. Jeśli doświadczasz porannych mdłości, możliwe jest nawet schudnięcie. Zmiany hormonalne mogą powodować problemy trawienne, nudności, wymioty lub niechęć do określonych pokarmów.

  • Tygodnie 9–13. Jeśli w pierwszym trymestrze przytyjesz, prawdopodobnie stanie się to w tych tygodniach. Poranne mdłości i problemy trawienne mogą zacząć ustępować. Twoje piersi wciąż rosną i możesz odczuwać pełność lub ciężar. W pierwszym trymestrze możesz przybrać na wadze do 2 kg. To efekt rosnących piersi, łożyska, macicy oraz zwiększonej objętości płynu owodniowego i krwi.

Prawdopodobnie nie zauważysz dużego przyrostu wagi w ciąży pierwszym trymestrze. W rzeczywistości poranne mdłości mogą sprawić, że nawet trochę schudniesz.

Prawidłowy przyrost masy ciała w 2.trymestrze

Twój drugi trymestr, obejmujący tygodnie 14–27, to czas, kiedy możesz zacząć zauważać stopniowy przyrost masy ciała. W tym czasie możesz zacząć przybierać na wadze. Najpierw około 0,5 kg, a potem około 1 kg tygodniowo. Zanim zdecydujesz się na zwiększenie dziennego spożycia kalorii, warto poradzić się lekarza.

  • Tygodnie 14–17. Możesz zacząć przybierać na wadze około 0,5 kg tygodniowo. W sumie przybędzie Ci od 2 kg do 3 kg. Czasami możesz zauważyć, że w jednym tygodniu przybierasz na wadze więcej niż w innym. To całkowicie normalne.

  • Tygodnie 18–22. W tych tygodniach możesz przybierać na wadze około 1 kg tygodniowo. W sumie możesz zyskać do 4 kg. Możesz zauważyć, że Twoje piersi powiększyły się o jeden lub dwa rozmiary miseczki. To naturalne w tym okresie ciąży. Pod koniec 20. tygodnia ciąży możesz zauważyć na wadze dodatkowe 10 kg lub więcej.

  • Tygodnie 23–27. Rozwój dziecka zaczyna wpływać na przyrost masy ciała. Do 24. tygodnia maluch może osiągnąć wagę nawet 1 kg! W tym okresie możesz przybrać około 4 kg. Jednak przyrost masy ciała w każdym tygodniu może się różnić. Średnio możesz przybierać około 1 kg tygodniowo.

W drugim trymestrze przyrost masy ciała staje się bardziej regularny. Na początku możesz przybierać około 0,5 kg tygodniowo, ale pod koniec może to być już około 1 kg na tydzień.

Prawidłowy przyrost masy ciała w 3.trymestrze

W trzecim trymestrze ciąży, obejmującym tygodnie 28–40 i kolejne, przyrost masy ciała może być dość stały – około 1 kg tygodniowo. Jak bardzo zmieni się Twoja waga w trzecim trymestrze? Możesz przybrać dodatkowe 12 kg lub więcej. Pamiętaj jednak, że zdrowy przyrost masy ciała jest kwestią indywidualną.

  • Tygodnie 28–31. Wchodząc w trzeci trymestr, możesz zacząć regularnie przybierać na wadze – w tempie około 1 kg tygodniowo. Ten przyrost prawdopodobnie nie będzie obejmował tkanki tłuszczowej. Będzie wynikiem rozwoju dziecka, wzrostu łożyska oraz zwiększonej ilości płynów, takich jak płyn owodniowy i płyny tkankowe.

  • Tygodnie 32–35. Jesteś już na już na ostatniej prostej ciąży. Możesz przybierać na wadze około 1 kg tygodniowo. W tych ostatnich tygodniach z pewnością nie chcesz przybrać zbyt dużo, zwłaszcza jeśli przed ciążą miałaś wyższe BMI. Kontynuuj współpracę z lekarzem i obserwuj swoją wagę.

  • Tygodnie 36–40. W ostatnich tygodniach ciąży Twoje dziecko jest niemal w pełni rozwinięte. Możliwe, że w tym czasie nie zauważysz znaczącego przyrostu masy ciała, a nawet stracisz kilogram czy dwa.

Aż do około 36. tygodnia ciąży możliwe jest przybieranie około 1 kg tygodniowo. Kiedy nadchodzą ostatnie tygodnie ciąży, Twoje dziecko przestaje przybierać na wadze. Ty również możesz już więcej nie przytyć w ciąży, a może nawet stracisz kilka kilogramów.

TygodnieTrymestrMożliwy przyrost masy ciała
1–131Utrata wagi lub przyrost do 2 kg
14–272Do około 6 kg
28–363Do około 6 kg
36+3Utrata wagi lub przyrost do kilku kilogramów

 

Aplikacja do śledzenia przyrostu masy ciała w ciąży

Aby upewnić się, że przybierasz na wadze zgodnie z zaleceniami lekarza, warto skorzystać z kalkulatora wagi w ciąży. Rozpocznij od naszego kalkulatora przyrostu wagi w ciąży, aby ustalić idealny dla Ciebie zakres przyrostu masy ciała. Następnie, po konsultacji z lekarzem, monitoruj zmiany tygodniowe. Dzięki temu zrozumiesz, czy jesteś na dobrej drodze, czy też przybierasz zbyt dużo lub zbyt mało.

Pobierz nasz kalkulator wagi ciążowej i ułatw sobie tę niezwykłą podróż!

WYPRÓBUJ NASZE PROGRAMY CIĄŻOWE

Kalkulator przyrostu wagi w ciąży

Obserwuj spodziewany przyrost wagi w trakcie kolejnych tygodni ciąży

Wprowadź informacje na temat wagi:

To pole jest obowiązkowe.

To pole jest obowiązkowe.

To pole jest obowiązkowe.

Chcesz wiedzieć, jak zmienia się Twoje ciało i rozwija się dziecko w trakcie ciąży? Sprawdź nasz kalendarz ciąży, aby dowiedzieć się więcej.

Jak utrzymać prawidłową masę ciała i BMI w 3 trymestrach ciąży?

Dokładne określenie odpowiedniego przyrostu masy ciała w ciąży nie jest łatwe, ponieważ każda kobieta jest inna. Twój wskaźnik BMI sprzed ciąży oraz inne czynniki wpłyną na to, ile kilogramów powinnaś przybrać. Oto kilka ogólnych wskazówek, które pomogą Ci utrzymać zdrową wagę w ciąży.

  • Stosuj zdrową, zróżnicowaną dietę. Zrównoważona dieta w ciąży jest kluczowa dla zdrowia zarówno Twojego, jak i Twojego dziecka. Codziennie spożywaj zdrowe węglowodany, tłuszcze i białka. Skupiaj się na produktach bogatych w witaminy i minerały, aby zapewnić sobie i dziecku niezbędne składniki odżywcze. Należą do nich witaminy A, B, C i D oraz wapń, żelazo i kwas foliowy.

  • Planuj posiłki. Ciąża może utrudniać podejmowanie zdrowych wyborów, zwłaszcza gdy zmagasz się z zachciankami, bólami czy porannymi mdłościami. Poświęć czas na wcześniejsze zaplanowanie i przygotowanie posiłków oraz przekąsek. Nie wahaj się poprosić o pomoc partnera, rodzinę lub przyjaciół.

  • Zwiększaj kalorie stopniowo. Jeśli potrzebujesz więcej kalorii, możesz wspierać stopniowy przyrost masy ciała poprzez powolne zwiększanie ich ilości. Jeśli spodziewasz się jednego dziecka, a Twoje BMI przed ciążą było w normie, w drugim trymestrze możesz dodać około 340 kalorii dziennie. W trzecim trymestrze warto zwiększyć tę ilość do około 450 kalorii dziennie. Jeśli masz pytania dotyczące swojej ciąży, spodziewasz się bliźniaków lub miałaś wcześniej niskie albo wysokie BMI, skonsultuj się z lekarzem.

  • Ruszaj się i bądź aktywna. Ćwiczenia to może być ostatnia rzecz, na którą masz ochotę w ciąży, ale naprawdę pomagają w utrzymaniu zdrowej wagi i wspierają stopniowy przyrost masy ciała. Każda forma ćwiczeń, nawet spacer lub bieganie w ciąży, może pomóc złagodzić bóle. Przygotowuje ciało do porodu i poprawia nastrój oraz dodaje energii! Regularna aktywność fizyczna w ciąży może również ułatwić powrót do formy po porodzie.

Porozmawiaj z lekarzem o tym, jak utrzymać zdrową wagę odpowiednią do Twojego BMI sprzed ciąży. Lekarz może doradzić Ci, jak zbilansować dietę, wprowadzić lekkie ćwiczenia oraz stopniowo zwiększać kalorie. Może także pomóc w planowaniu posiłków.

Porozmawiaj z lekarzem, jeśli zauważysz szybki przyrost masy ciała we wczesnej ciąży. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak spowolnić niezdrowy przyrost wagi, również skonsultuj się z lekarzem. Każda kobieta i każda ciąża są wyjątkowe. Twój lekarz to najlepsze źródło wsparcia, które pomoże Ci przejść przez te indywidualne doświadczenia.

O co spytać lekarza na kontroli w 38 tygodniu ciąży?

W miarę zbliżania się terminu porodu warto przygotować listę pytań do lekarza na kontrolę w 38. tygodniu ciąży. Warto zapytać o:

  • Postęp ciąży i pozycję dziecka.

  • Objawy zbliżającego się porodu.

  • Plan porodu i ewentualne opcje.

  • Wskazówki dotyczące utrzymania zdrowia w ostatnich tygodniach ciąży.

Pamiętaj, że to Twój czas, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i przygotować się na nadejście malucha.

Podsumowanie

Przybieranie na wadze w ciąży jest czymś normalnym, zdrowym i oczekiwanym. Jednak nie zawsze jest to łatwe do zaakceptowania, zarówno emocjonalnie, jak i fizycznie. Mamy nadzieję, że nasz przewodnik, tabela oraz kalkulator przyrostu masy ciała w ciąży ułatwią Ci ten proces.Oto kilka kluczowych wniosków:

  • Każda kobieta jest inna. Większość przewodników na temat przyrostu masy ciała w ciąży jest ogólnikowa, ponieważ każda ciąża przebiega inaczej. Nasze zasoby stanowią solidną podstawę i cenną wskazówkę. Porozmawiaj z lekarzem, aby lepiej zrozumieć swoje indywidualne cele dotyczące wagi w ciąży.

  • Przyrost wagi powinien być stopniowy. W ciąży masa ciała powinna rosnąć stopniowo i spójnie. Jeśli zauważysz nieprawidłowości, skonsultuj się z lekarzem. Dzięki temu możesz skupić się mniej na przybieraniu wagi w danym momencie, a bardziej na całym przebiegu ciąży.

  • Weź pod uwagę BMI. BMI nie jest idealnym wskaźnikiem zdrowia, ale pomaga określić odpowiedni przyrost masy ciała w ciąży. Jeśli przed ciążą miałaś niższe BMI, lekarz może zalecić większy przyrost wagi w ciąży. Natomiast w przypadku wyższego BMI zalecany przyrost będzie mniejszy.

  • Dbaj o zrównoważoną dietę i regularny, lekki ruch. Zadbaj o zdrową wagę w ciąży, stosując zrównoważoną dietę i regularnie ćwicząc.

  • Skonsultuj się z lekarzem. Ciąża to wyjątkowa podróż. Lekarz jest najlepszym źródłem wsparcia i porad w tej sytuacji.

Pamiętaj, że gdy Twoje maleństwo przyjdzie na świat, zaczniesz gubić ciążowe kilogramy. Ciesz się każdą chwilą z noworodkiem! Przytulanie, głos dziecka i zmiany pieluszek szybko wypełnią Twoje dni. Pobierz aplikację Pampers Club i zdobywaj nagrody za zakupy wszystkich niezbędnych produktów.

Jak powstał ten artykuł Informacje w tym artykule opierają się na fachowych poradach znalezionych w zaufanych źródłach medycznych i rządowych, takich jak American Academy of Pediatrics i American College of Obstetricians and Gynecologists. Pełną listę źródeł wykorzystanych w tym artykule znajdziesz poniżej. Treść na tej stronie nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Zawsze konsultuj się z profesjonalistami medycznymi w celu pełnej diagnozy i leczenia.

Zgoda na pliki cookie