Przyszli ojcowie: Przybieranie na wadze
W ciągu pierwszych trzech miesięcy, gdy żona była w ciąży z synem, utrzymała tę samą wagę. Mnie przybyło 4,5 kilograma. Inni ojcowie „oczekujący na dziecko” narzekają na poranne nudności, zachcianki żywieniowe i bóle w krzyżu, których spodziewaliby się u swoich żon, a nie u siebie.
Objawy fizyczne
Badacze twierdzą, że nawet 60 procent mężczyzn doświadcza pewnego rodzaju symptomów fizycznych, gdy ich partnerki są w ciąży. (dr Jerrold Lee Shapiro, ekspert w dziedzinie związanej z oczekiwaniem na dziecko przez ojców, przyznaje, że przybrał na wadze ponad 13,5 kg podczas każdej z dwóch ciąż swojej żony.)
Tego typu zmiany są najprawdopodobniej rezultatem pragnienia mężczyzn, by bardziej uczestniczyć w procesie oczekiwania na dziecko, które zmieni przecież ich życie. Przygotowują się do nowej roli ojca.
W poszukiwaniu wskazówek
Chociaż od tatusiów w większości zachodnich kultur oczekuje się, że będą aktywnie pomagać przy porodzie, to nie otrzymują oni zbyt wiele porad odnośnie ich zaangażowania.
Co powinni robić?
Co powinni odczuwać w ciągu tych dziewięciu miesięcy?
Role, jakie pełnili ich ojcowie często nie wyznaczają im jasnego kierunku. Czasami życzliwe żarty ze strony znajomych i współpracowników nasilą, zamiast zmniejszyć, ich niepokój.
Napięcie może wzrosnąć, gdy mężczyźni udadzą się ze swoimi partnerkami na badania prenatalne lub wezmą udział w innych zadaniach „tylko dla kobiet”.
Przyszli ojcowie czują się niezręcznie, zastanawiając się: Gdzie powinienem stanąć?
Na co powinienem patrzyć?
Jak powinienem traktować tę drugą osobę, która dotyka mojej żony i prowadzi tak intymne badanie?
Czy mogę zadawać pytania, nie wychodząc na głupka?
Objawy emocjonalne
Wielu mężczyzn doświadcza także zmiany o naturze emocjonalnej podczas ciąży, szczególnie odczuwając markotność i przygnębienie. Objawy te można wiązać z obawą przed utratą uczucia ze strony partnerki po urodzeniu się dziecka.
Podobnie jak matki oczekujące na dziecko, które urządzają dom na pojawienie się w nim dziecka, mężczyźni często przejawiają zrozumiałe wątpliwości i zachowania w trakcie ciąży. Jednym z powszechnych przedmiotów troski jest ochrona rodziny. Niektórzy ojcowie wyrażają ją dosłownie poprzez instalowanie nowych zamków lub naprawianie wszelkich niedziałających rzeczy w domu; inni koncentrują się na kwestii dostatecznych zarobków i mogą podejmować się dodatkowej pracy.
Jak sobie pomóc
Chociaż przyszli tatusiowie czasami czują się zdezorientowani co do tego, jak postępować podczas ciąży, rozwiązania mogą być proste. Omówienie problemów pomaga stanąć z nimi twarzą w twarz i może też przyczynić się do ich rozwiązania. Oto kolejna korzyść z rozmowy: Podczas gdy bardziej otwarcie mówisz o swoich obawach, odkrywasz również to, jakim ojcem chciałbyś być.
Następująca lista rzeczy do zrobienia może pomóc Ci zacząć:
Porozmawiaj z partnerką, co czujesz w związku ze zostaniem ojcem.
Towarzysz partnerce na tylu wizytach kontrolnych przed urodzeniem, ile możesz. Pamiętaj, że to czas zarówno dla niej, jak i dla Ciebie, żeby zadawać pytania.
Chodźcie razem na zajęcia szkoły rodzenia.
Podziel się swoimi obawami z małżonką i, w miarę możliwości, z innymi mężczyznami. Pomoże to wyeliminować uczucie izolacji, które może zniszczyć związek.
Mów do swojego dziecka, zanim się urodzi. To nie tylko świetna zabawa, ale zbliży Cię również do dziecka.
Oznaki świadczące o tym, że możesz być przytłoczony
Może się zdarzyć, że będziesz potrzebować pewnej pomocy z zewnątrz, podobnie jak wielu ojców oczekujących na potomka. Jedną z oznak tego jest przyjmowanie wszelkiego rodzaju dodatkowych projektów. Jeżeli tak się dzieje, może wynikać to z nierozwiązanych kwestii. Znowuż, warto porozmawiać z partnerką, znajomymi, innymi mężczyznami.
Ukryte problemy, z którymi przyszły ojciec może potrzebować dodatkowej pomocy to m.in.:
Niechęć zaakceptowania ciąży Czy obawiasz się licznych zmian, które Cię wkrótce czekają? Czy postrzegasz większość tych zmian negatywnie?
Silna obawa, że z dzieckiem lub ciążą będzie coś nie tak Choć to naturalne, że pojawia się lekki niepokój, to czy jesteś przekonany, że będzie problem? Czy czujesz się niezręcznie, omawiając to z położnikiem lub lekarzem rodzinnym?
Opłakiwanie utraty czegoś w życiu. Może chodzić o młodość, swobodę lub coś zupełnie innego Jakie znaczenie ma ojcostwo dla tego, jak siebie postrzegasz?
Nie zdziw się, jeżeli zauważysz, że przechodzisz zmiany emocjonalne lub fizyczne podczas ciąży – wpływa ona w ten sposób na wielu mężczyzn.
Przykładowo, moje własne doświadczenie sprawiło, że stałem się znacznie bardziej świadomy rodzinnych finansów. A zrzucenie tych dodatkowych kilogramów zajęło mi parę lat.
Dołącz do klubu Pampers i otrzymaj: