Jak znaleźć pediatrę: Porady dotyczące pytań i wywiadu
Lekarz pediatra Twojego dziecka jest Twoim sprzymierzeńcem na polu w ochrony zdrowia Twojego dziecka i wspierania jego rozwoju. Oznacza to, że powinnaś ufać wybranemu specjaliście. Przeprowadzenie wywiadu z kilkoma pediatrami w ich gabinetach to najlepszy sposób na wybranie. lekarza, kóremu zaufasz.
Kiedy zacząć szukać pediatry
Wskutek zaaferowania i odczuwanych zmian fizycznych podczas ciąży, łatwo przeoczyć zasadniczy fakt, że zostanie się wkrótce rodzicem! Ostatni trymestr ciąży to dobry czas na rozejrzenie się za pediatrą dla mającego przyjść na świat maluszka.
Jak znaleźć pediatrę
Aby sporządzić listę kandydatów, zasięgnij porady u własnego lekarza lub znajomych i krewnych, którym ufasz. Wypytaj ich, dlaczego podoba im się lub nie podoba dany lekarz — ich uzasadnienie może nie pokrywać się z Twoją opinią. Możesz także zadzwonić do lokalnej izby lekarskiej, komisji zdrowia lub szpitala, aby uzyskać opinię o danym lekarzy.
Rozmowa z pediatrą
Około 30. tygodnia ciąży, umów się z partnerem na wizytę u pediatry lub kilku pediatrów w okolicy. Każde spotkanie powinno trwać od 15 do 20 minut. Jeżeli lekarz nie chce się spotkać z Tobą, nie jest to dobry znak — wykreśl go natychmiast z listy!
Możesz wiele się dowiedzieć o lekarzu podczas wizyty pediatrycznej przed urodzeniem. Pediatra powinien być osobą,przy z której czujesz się komfortowo, omawiając dowolną kwestię dotyczącą zdrowia Twojego dziecka lub rodziny.
Zwróć uwagę na następujące rzeczy:
Wystrój gabinetu. Czy w poczekalni jest czysto, widno i przyjemnie? Czy jest ona miejscem spokojnym i bezpiecznym?
Postaraj się wyczuć, jak bardzo personel lubi pracować z dziećmi.
Zwróć uwagę na wykazywane przez pediatrę zainteresowanie Twoją osobą i Twoimi oczekiwania w odniesieniu do dziecka.
Zobacz, na ile odpowiada Ci styl i osobowość lekarza
Oto kilka konkretnych pytań, które możesz zadać podczas rozmowy:
W jakich godzinach pracuje Państwa gabinet?
W jaki sposób mogę umówić się na wizytę poza godzinami pracy?
Kiedy mogę zadzwonić do Pana/Pani i Państwa personelu?
Jakie jest postępowanie w nagłych przypadkach, gdy lekarz jest nieobecny?
Czy możemy zadzwonić z pytaniami, które nie wymagają wizyty w gabinecie? Czy pobierają Państwo opłaty za takie „konsultacje telefoniczne”?
Ile czasu przewiduje Pan/Pani na wizyty w gabinecie? (Dobra odpowiedź to co najmniej 15 minut.)
Z którymi szpitalami współpracują Państwo i jakie plany ubezpieczeniowe są stosowane?
Kiedy mam pojawić się z dzieckiem na pierwszą wizytę w gabinecie? (Dobra odpowiedź to w ciągu pierwszego tygodnia po urodzeniu, szczególnie jeśli pobyt w szpitalu był krótki.)
Jak wspierają Państwo karmienie piersią?
Oto kilka pytań, jakie możesz zadać przy pierwszych kilku wizytach:
W jaki sposób pomogą mi Państwo zrozumieć rozwój mojego dziecka?
Jeżeli dziecko będzie wykazywać problemy z zachowaniem, z którymi nie potrafimy sobie poradzić, jak mogą Państwo nam pomóc ?
Co Państwo radzą w kwestii pracy i opieki nad dzieckiem?
Czy znają Państwo programy dla niemowląt i dzieci uczących się chodzić, które prowadzone są w lokalnej społeczności?
Jakie mają Państwo szczególne zainteresowania i umiejętności medyczne w dziedzinie zdrowia i rozwoju dzieci?
Jeżeli już udałaś się z dzieckiem do pediatry, który Ci nie odpowiada, nie jest za późno na zmianę. Nawet jeżeli Twój plan opieki zdrowotnej przewiduje listę lekarzy, spośród których musisz wybrać, wykaz ten jest na pewno obszerny. Zapytaj w ośrodku, co należy zrobić, aby wybrać pediatrę z listy planu opieki zdrowotnej, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom, grafikowi zajęć i stylowi życia.
Gdy już nawiążesz dobre relacje z pediatrą, będziesz bardziej zrelaksowana i ufna co do porodu oraz życiowego zadania, z jakim wiąże się bycie rodzicem.
CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT NOWORODEK
Dołącz do klubu Pampers i otrzymaj: