30 tydzień ciąży
30. tydzień ciąży stanowi ważny kamień milowy w pięknej podróży, jaką jest ciąża. Do planowanego terminu porodu pozostaje już tylko 10 tygodni, co oznacza, że spotkanie z maleństwem zbliża się wielkimi krokami. Do tego momentu czeka Cię jednak jeszcze wiele przeżyć i zmian. Przeczytaj nasz artykuł, żeby dowiedzieć się, na jakim etapie jest teraz rozwój dziecka, poznaj sposoby na niektóre uciążliwe dolegliwości, które mogą doskwierać Ci w 30. tygodniu ciąży oraz wskazówki, dzięki którym dalsza jej część upłynie pod znakiem harmonii i radosnych przygotowań.
30. tydzień ciąży - aktualności
Oto kilka ciekawostek i przydatnych informacji na temat 30. tygodnia ciąży:
W 30. tygodniu ciąży wielkość dziecka porównać można do główki kapusty.
Lanugo, czyli ultra delikatny meszek płodowy pokrywający ciało dziecka, zaczyna zanikać, za to na jego główce pojawia się coraz więcej włosów.
Skurcze przepowiadające (Braxtona-Hicksa) w 30. tygodniu ciąży (i w dalszej części trzeciego trymestru) stanowią trening organizmu przygotowującego się do porodu. Informacje zawarte w niniejszym artykule pomogą Ci odróżnić skurcze przepowiadające od skurczów porodowych.
30. tydzień ciąży to dobry moment na zrobienie rozeznania odnośnie najlepszych produktów dla niemowląt.
Nie podjęliście jeszcze ostatecznej decyzji odnośnie imienia Waszego dziecka? W takim razie koniecznie wypróbujcie nasz generator imion dla dzieci i pozwólcie się zainspirować.
POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY
Generator imienia dla dziecka
Filtruj według płci:
Filtruj według motywy:
30. tydzień ciąży: rozwój dziecka
Przeczytaj poniższe informacje, by dowiedzieć się, jak kształtuje się rozwój dziecka w 30. tygodniu ciąży:
Rytmiczne drgania, które możesz czasem odczuwać w brzuchu, to czkawka Twojego maluszka! Czkawka dziecka w łonie matki to powszechne zjawisko, które w żadnym wypadku nie stanowi powodu do niepokoju.
W 30. tygodniu ciąży dziecko potrafi już otwierać i zamykać oczy, co więcej, na tym etapie wyczuwa już zmiany w natężeniu światła, które przenika do niego ze świata zewnętrznego.
Meszek pokrywający skórę dziecka zwany lanugo, zaczyna zanikać mniej więcej na tym etapie ciąży. Co ciekawe, niektóre dzieci rodzą się z niewielkimi pozostałościami po lanugo na ramionach, plecach lub uszach.
A propos włosów: czy wiesz, że niektóre dzieci już od urodzenia mają bujną czuprynę? W 30. tygodniu ciąży włosy na głowie dziecka zaczynają rosnąć i gęstnieć. Pewnie nie możesz się już doczekać, by pogłaskać swoje maleństwo po (mniej lub bardziej) kosmatej główce!
Jeśli jesteś w 30. tygodniu ciąży bliźniaczej, przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat wagi dzieci i innych ciekawostek na temat podwójnego czy potrójnego szczęścia.
30. tydzień ciąży – który to miesiąc, który to trymestr?
Jeśli straciłaś rachubę i zachodzisz w głowę, ile to już miesięcy minęło od początku Twojej ciąży – spieszymy z odpowiedzią!
Choć tygodnie ciąży można podzielić na miesiące na kilka różnych sposobów, 30. tydzień ciąży to jednoznacznie siódmy miesiąc i trzeci, ostatni trymestr ciąży.
Jak duże jest Twoje dziecko w 30. tygodniu ciąży?
Na pewno chciałabyś się dowiedzieć, ile waży dziecko w 30. tygodniu ciąży.
Otóż wielkość dziecka na tym etapie można porównać do główki kapusty.
Jeżeli zaś chodzi o jego wymiary, w 30. tygodniu ciąży waga dziecka oscyluje wokół 1.4 kg, a jego długość z wyprostowanymi nóżkami wynosi około 39 cm.
30. tydzień ciąży: jak wygląda dziecko?
Dzięki poniższej ilustracji łatwiej Ci będzie wyobrazić sobie ułożenie dziecka w 30. tygodniu ciąży. Pamiętaj jednak, że na tym etapie dziecko może przybierać różne pozycje, które do czasu porodu mogą się jeszcze wielokrotnie zmienić.
Ciało mamy w 30. tygodniu ciąży
Zbliżający się termin porodu, może sprawić, że czasem będziesz odczuwać stres lub niepokój związany z porodem i czekającymi Cię wyzwaniami. Bardzo ważne jest jednak, by uczucia te nie zdominowały Twojego nastroju – dbanie o harmonię umysłu, ciała i duszy są kluczowe na tym etapie ciąży. Jednym ze sposobów na zatroszczenie się o siebie, jest stosowanie technik relaksacyjnych, które łagodzą napięcie i pomagają przywrócić spokój ducha. Warto wypróbować kilka z nich i przekonać się, która z nich jest najskuteczniejsza.
Inne sposoby na wyciszenie i relaks podczas ciąży to ciążowy masaż, słuchanie muzyki z zamkniętymi oczami lub uprawianie prenatalnej jogi.
Jeśli wypróbowałaś wszystkie powyższe sposoby, lecz żaden z nich nie załagodził Twojego stresu, poproś swojego lekarza o dodatkowe porady i pamiętaj, żeby podzielić się swoimi uczuciami z bliskimi.
30. tydzień ciąży: objawy ciąży
Oto niektóre z objawów, których możesz doświadczać w 30. tygodniu ciąży:
Skurcze Braxtona-Hicksa. Jeżeli odczuwasz skurcze w dole brzucha około 30. tygodnia ciąży, mogą to być tak zwane skurcze Braxtona-Hicksa zwane również skurczami przepowiadającymi. Pomagają one przygotować się do „wielkiego dnia”, nie są jednak oznaką rozpoczynającego się porodu. Mogą występować częściej, gdy jesteś zmęczona lub odwodniona i zwykle pojawiają się po południu lub wieczorem. Skurcze Braxtona-Hicksa w miarę zbliżania się terminu porodu mogą stawać się coraz silniejsze, przez co czasem możesz mieć wątpliwości, czy doświadczasz skurczów przepowiadających czy skurczów porodowych.
Jeśli masz twardy brzuch i odczuwasz skurcze w 30 tygodniu ciąży, lecz nie masz pewności czy są to skurcze Braxtona-Hicksa, prawdziwe skurcze porodowe czy też inny objaw – skontaktuj się z lekarzem. Niezwłoczna konsultacja lekarska konieczna jest także w przypadku krwawienia z pochwy, tępego bólu pleców lub bólu brzucha, który z czasem się nasila – mogą to być niestety objawy przedwczesnego porodu lub innych dolegliwości wymagających pomocy lekarskiej.
Swędząca skóra. Waga matki w 30. tygodniu ciąży wciąż intensywnie rośnie, a rozciągająca się skóra podczas ciąży często przesusza się i swędzi. Żeby załagodzić te objawy, pamiętaj o regularnym wklepywaniu w skórę balsamu nawilżającego i pij dużo wody. Przeczytaj także nasz artykuł na temat rozstępów pojawiających się podczas ciąży, w którym znajdziesz dodatkowe wskazówki.
Duszności. Podczas ciąży powiększająca się macica sprawia, że narządy wewnętrzne przesuwają się w kierunku przepony i płuc, co może spowodować duszności. W ostatnim miesiącu ciąży oddychanie znów stanie się nieco łatwiejsze, gdy macica obniży się, a dziecko przesunie się w stronę kanału rodnego zmniejszając nacisk na płuca. Do tego czasu poruszaj się powoli i siedź prosto, żeby zapewnić płucom dodatkową przestrzeń do rozszerzenia się. Jeśli odczuwasz bóle w klatce piersiowej lub masz poważne problemy z oddychaniem, natychmiast skonsultuj się z lekarzem, ponieważ są objawy, które mogą wymagać pomocy medycznej.
Zastanawiasz się, jakie objawy odczuwane w okolicach 30. tygodnia ciąży wskazują na płeć dziecka? Pamiętaj, że zgadywanki tego typu należy traktować jako zabawę – badania wykazały bowiem, że objawy ciąży nie są związane z płcią dziecka. Jeżeli mimo to chcesz dostarczyć sobie trochę rozrywki (a lekarz nie był jeszcze w stanie określić płci Twojego maluszka na badaniu USG), przeczytaj nasz artykuł na temat sposobów na odgadnięcie płci dziecka.
Wielkość brzucha w 30. tygodniu ciąży
Twoje dziecko wciąż intensywnie rośnie – w pozostałych tygodniach ciąży podwoi lub potroi swoją wagę, co uwidoczni się poprzez znaczny wzrost Twojego brzucha.
Warto wiedzieć, że wysokość dna macicy w 30. tygodniu ciąży wynosi mniej więcej 30 centymetrów (pomiar od kości łonowej do szczytu macicy).
30. tydzień ciąży: O czym warto pamiętać?
Może czas na krótką wycieczkę z partnerem? Albo na poszukiwanie douli? Oto kilka kwestii, które warto rozważyć w 30. tygodniu ciąży:
Jeśli lekarz wyrazi zgodę, w 30. tygodniu ciąży wciąż możesz bezpiecznie podróżować. Zanim na świecie pojawi się Wasz dzidziuś, warto rozważyć wyjazd z partnerem na tzw. babymoon lub wycieczkę z przyjaciółmi. Zapoznaj się z naszym artykułem na temat podróżowania w czasie ciąży, by uzyskać porady i wskazówki dotyczące tego tematu. Jeśli Twoje plany obejmują podróż samolotem, koniecznie sprawdź przepisy wybranych linii lotniczych i poproś o zielone światło swojego lekarza.
Pamiętaj, o kluczowym znaczeniu dobrze zbilansowanej, pożywnej diety przez cały okres ciąży. Jednym z najważniejszych składników odżywczych jest wapń: minerał, który pomaga budować kości i zęby dziecka. Warto wiedzieć, iż Twoje dzienne zapotrzebowanie na wapń wynosi teraz około 1000 mg. Produkty mleczne, wzbogacone płatki zbożowe i soki, migdały i ciemne, liściaste warzywa są doskonałym źródłem wapnia, ale warto poprosić lekarza o więcej wskazówek dotyczących dostarczania odpowiedniej ilości wapnia w czasie ciąży.
Jeśli chodzi o ruchy dziecka w 30. tygodniu ciąży, powinnaś odczuwać mniej więcej taką samą ilość ruchów każdego dnia. Niektórzy lekarze zalecają rozpoczęcie „liczenia kopnięć" od około 30. tygodnia ciąży. Zapytaj swojego lekarza, czy w Twoim przypadku wymagane jest tego rodzaju monitorowanie ruchów dziecka. Lekarz będzie również w stanie udzielić wskazówek dotyczących sposobu wykonywania tych pomiarów. Jedną z metod jest określenie stałej pory dnia (kiedy dziecko jest zwykle najbardziej aktywne) i policzenie liczby ruchów, odczuwanych w przeciągu dwóch godzin. Pamiętaj, że mniejsza ilość ruchów nie musi oznaczać, że coś jest nie tak; Twoje dziecko może po prostu spać! Porozmawiaj ze swoim lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości.
Organizatorzy Twojego baby shower nalegają, żebyś podała im szczegółową listę prezentów, jakie chciałabyś otrzymać? To zupełnie zrozumiałe, gdyż mogą chcieć dołączyć ją do zaproszeń, które należy rozesłać z odpowiednim wyprzedzeniem. Zapoznaj się z naszą listą kontrolną dotyczącą wyprawki dla noworodka i prezentów na baby shower i upewnij się, że o niczym nie zapomniałaś.
Jeśli zastanawiasz się nad skorzystaniem z profesjonalnego wsparcia podczas porodu, nadszedł czas, by rozpocząć poszukiwania i rozmowy z potencjalnymi kandydatkami na towarzyszącą Ci doulę. Doula to osoba, która wspiera kobiety ciężarne dbając o ich komfort przed, w trakcie i po porodzie.
Wskazówka dla przyszłych Tatusiów Trzeci trymestr ciąży to czas, w którym wraz ze swoją partnerką kompletujecie meble i akcesoria, które będą potrzebne, gdy Wasze maleństwo pojawi się na świecie. Ogromny wybór fotelików samochodowych czy łóżeczek może przyprawiać o zawrót głowy, dlatego warto poczytać w Internecie opinie rodziców i poprosić znajomych o polecenie sprawdzonych produktów, żeby nieco ułatwić sobie podjęcie decyzji. |
30. tydzień ciąży: Zapytaj swojego lekarza
Oto kilka pytań, które możesz zadać swojemu lekarzowi podczas badania kontrolnego w 30. tygodniu ciąży lub kiedykolwiek, gdy dopadną Cię wątpliwości.
Kiedy dziecko otrzyma szczepionkę DtaP? Szczepionka ta pomaga chronić noworodka przed zachorowaniem na krztusiec.
Do kogo mogę się zwrócić, gdy lekarz prowadzący ciążę jest niedostępny lub jest na urlopie?
Czy powinnam napisać planu porodu?
Na jakie znaki ostrzegawcze powinnam zwracać uwagę w trzecim trymestrze ciąży, jeśli zdiagnozowano u mnie łożysko przodujące i jakie jest prawdopodobieństwo porodu przez cesarskie cięcie?
Co oznacza twardnienie brzucha, ból w pachwinach, kłucie lub ból w dole brzucha w 30. tygodniu ciąży? Co należy zrobić w przypadku powyższych dolegliwości?
Czy warto wykonać USG 3D w 30. tygodniu ciąży?
Co oznacza rozwolnienie w 30. tygodniu ciąży?
Jakie szanse na przeżycie ma wcześniak urodzony w 30. tygodniu ciąży?
Kiedy wiadomo, że zbliża się poród?
Jakich środków ostrożności wymaga dbanie o ciążę w przypadku skróconej szyjki macicy w 30. tygodniu ciąży?
CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA
W 30. tygodniu ciąży główne etapy rozwoju dziecka są już zakończone. Chociaż maluch jest już w pełni ukształtowany, nadal musi przybierać na wadze i przygotowywać się do życia w świecie zewnętrznym. Poród w 30. tygodniu ciąży, uznaje się za poród przedwczesny. Wcześniaki są niestety są bardziej narażone na problemy zdrowotne, ponieważ ich rozwój nie jest na tym etapie w pełni zakończony.
W zależności od stanu zdrowia, wcześniak musi spędzić pewien czas na oddziale neonatologicznym, żeby otrzymać specjalistyczną opiekę. Pracownicy szpitala każdy indywidualny przypadek omawiają z rodzicami dziecka, by przygotować ich do opieki nad noworodkiem urodzonym przed terminem.
30. tydzień ciąży: lista kontrolna
Oto lista rzeczy, którymi warto zająć się w ciągu najbliższych kilku tygodni:
Zastanówcie się, komu chcecie powierzyć opiekę nad dzieckiem, gdy obydwoje wrócicie już do pracy. Warto zrobić rozeznanie, odwiedzić kilka okolicznych żłobków, przejrzeć ofertę dostępnych niań lub wstępnie porozmawiać z babcią, która podjęłaby się tego zadania. Warto poprosić lekarza, a także przyjaciół i bliskich o rekomendacje. Pamiętaj, że informacje, które uda Wam się teraz zebrać, oszczędzą Wam wysiłku w czasie, gdy będziecie pochłonięci opieką nad dzieckiem.
Przyjaciele i członkowie rodziny mogą zaoferować Wam przejęcie pewnych obowiązków na czas Waszego pobytu w szpitalu i pierwszych dni lub tygodni po powrocie. Przygotujcie listę zadań, które chcielibyście oddelegować i ustalcie, kto może je przejąć. Twoja lista może zawierać zadania takie jak gotowanie posiłków, które można zamrozić na później, opiekę nad starszymi dziećmi, zakupy spożywcze lub opiekę nad zwierzętami domowymi.
Jeśli macie samochód, będziecie potrzebować bezpiecznego fotelika samochodowego dla dziecka na czas powrotu ze szpitala do domu i każdej kolejnej podróży samochodem. Warto już teraz zapoznać się z ofertą i wkrótce dokonać zakupu, tak by mieć wystarczająco dużo czasu na prawidłowe zamontowanie fotelika (tyłem do kierunku jazdy) na tylnym siedzeniu samochodu.
Jeśli zastanawiasz się „Czy 30. tydzień ciąży to za wcześnie na sesję ciążową?", to odpowiedź brzmi: nie! Zadbaj o piękne zdjęcia z tego etapu ciąży, żeby mieć cenną pamiątkę i zdjęcia do wysłania bliskim.
30 tydzien ciazy - checklist
Jak powstał ten artykuł? Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych: takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.