10 tydzień ciąży
W ciągu zaledwie kilku tygodni Twoje dziecko przeszło długą drogę od zarodka do płodu. Jego mała główka nabiera okrąglejszego, bardziej ludzkiego kształtu, a wszystkie narządy wewnętrzne są już na swoim miejscu i zaczynają ze sobą współpracować. W buzi dziecka zaczynają się formować drobne zalążki zębów. Palce u rąk i nóg Twojego dziecka wydłużają się, a błony między paluszkami zaczynają zanikać. W tej chwili oczy, powieki i uszy Twojego dziecka nadal się rozwijają, ale muszą jeszcze sporo urosnąć, zanim będą w pełni ukształtowane. Ciekawi Cię, co czeka Ciebie i Twoje dziecko, zanim będziesz mogła wziąć je w swoje ramiona? Dowiedz się, sprawdzając nasz przewodnik ciążowy zawierający wskazówki i ciekawostki, które pomogą Ci przejść przez resztę pierwszego trymestru i dalszej części ciąży.
Jakiej wielkości jest Twoje maleństwo w 10. tygodniu ciąży?
Twój maluch wciąż bardzo szybko rośnie! W wieku 10 tygodni przeciętny płód jest wielkości truskawki – jego długość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi na tym etapie około 2,5 cm. Spójrz na poniższą ilustrację, aby dowiedzieć się, jak wygląda wnętrze Twojego brzucha pod koniec pierwszego trymestru.
Ciało mamy podczas 10. tygodnia ciąży
Twoja macica jest w tym momencie wielkości dużej pomarańczy - podczas, gdy przed zajściem w ciążę była wielkości małej gruszki.
Mniej więcej w tym czasie odbywają się pierwsze badania ginekologiczne i ogólne. Podczas tych wizyt lekarz może przeprowadzić wewnętrzną i zewnętrzną obserwację jamy brzusznej, aby określić pozycję i wielkość dziecka. W tym czasie konieczne jest również wykonanie badań laboratoryjnych. Badania te mają na celu wykrycie ewentualnych infekcji, oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh oraz zbadanie obecności w osoczu krwi przeciwciał odpornościowych.
Twój harmonogram badań może być w tym okresie napięty, ale lekarz pomoże Ci je zaplanować i opowie o każdym z nich bardziej szczegółowo.
10. tydzień ciąży: Twoje symptomy
Oto niektóre z objawów, których możesz doświadczać w dziesiątym tygodniu ciąży:
Poranne mdłości. Nie jesteś sama, jeśli w 10 tygodniu ciąży nadal cierpisz na poranne mdłości. Dobre wieści są takie, że prawdopodobnie wkrótce zaczniesz czuć się lepiej. Nudności często ustępują po wejściu w drugi trymestr. Pamiętaj, że niektóre przyszłe mamy doświadczają cięższej postaci ciążowych wymiotów - choroby zwanej hiperemesis gravidarum. Jeśli podejrzewasz, że problem ten może Cię dotyczyć, koniecznie porozmawiaj ze swoim lekarzem.
Ból więzadła obłego. Ze wszystkich wczesnych objawów ciąży, których możesz doświadczać w tym czasie, ten jest jednym z najbardziej nieprzyjemnych. Więzadła obłe to dwa spośród więzadeł miednicy, których funkcją jest podtrzymywanie macicy. Gdy macica podczas ciąży powiększa się, wraz z nią rozciągają się więzadła, co może powodować dyskomfort, a nawet ból po jednej lub obu stronach. Ból ten może wywołać zmiana pozycji w łóżku lub wykonywanie intensywnych ćwiczeń. Lekkie rozciąganie i delikatne ćwiczenia mogą załagodzić dyskomfort. Jeśli ten objaw nie ustąpi samoistnie lub jeżeli towarzyszy mu gorączka, zadzwoń do swojego lekarza.
Minimalny przyrost masy ciała. Nawet jeśli twoje ubrania stały się trochę przyciasne, prawdopodobnie przyrost masy ciała jest na tym etapie niewielki. Jeśli pierwszy trymestr uprzykrzają Ci wymioty, mogłaś nawet schudnąć kilka kilogramów. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z tym tematem, przeczytaj informacje i porady dotyczące przyrostu masy ciała w ciąży i koniecznie porozmawiaj ze swoim lekarzem. Możesz również spróbować użyć naszego kalkulatora wagi w ciąży, aby oszacować zdrowy przyrost masy ciała na podstawie swojej wagi sprzed ciąży.
Wyczerpanie. Nie miej sobie za złe, że co rusz dopada Cię ochota na drzemkę. Może to być spowodowane zwiększonym poziomem progesteronu w twoim ciele. Sprawdź nasze porady w przewodniku dobrego snu i śmiało utnij sobie drzemkę - naprawdę tego potrzebujesz!
Bóle głowy. Niektóre przyszłe mamy skarżą się na ból głowy podczas ciąży. Jeśli doświadczasz tego objawu, spróbuj odpocząć w zaciemnionym pokoju i nałóż okład z lodu na głowę lub szyję, aby załagodzić ból. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli ból głowy utrzymuje się lub jest silny.
Wahania nastroju. Gdy jesteś w 10 tygodniu ciąży zmiany hormonalne nadal mogą odgrywać dużą rolę w emocjonalnych wzlotach i upadkach, które odczuwasz. Pomocne może okazać się odwrócenie uwagi poprzez rozmowę z przyjaciółmi, oglądanie śmiesznych programów lub filmów czy pójście na masaż — zwróć tylko uwagę na wybór odpowiedniej masażystki, która zna bezpieczne techniki masażu dla kobiet w ciąży.
Upławy. Możesz zauważyć u siebie zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy, co jest spowodowane wzmożonym przepływem krwi w okolicy narządów rodnych i wyższym poziomem hormonów. Prawidłowy śluz powinien mieć postać bezbarwnej lub mlecznobiałej, prawie bezwonnej wydzieliny, która na bieliźnie może wydawać się lekko żółtawa. Skontaktuj się jednak z lekarzem, jeśli zauważysz zmianę koloru czy zapachu wydzieliny lub jeśli pojawi się swędzenie lub krwawienie.
Trądzik. Jeśli trądzik pojawił się u Ciebie niedawno lub jeżeli w ostatnim czasie bardzo się nasilił, to również jest to jeden z objawów ciąży. Przeczytaj nasz artykuł na temat trądziku ciążowego i dowiedz się, jak dbać o skórę z niedoskonałościami. Pamiętaj, że to tylko jeden z tych uciążliwych symptomów związanych z hormonami ciążowymi, które powinny ustąpić niedługo po narodzinach dziecka.
10. tydzień ciąży: Co warto rozważyć na tym etapie?
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, ogranicz spożycie kofeiny. Wielu lekarzy zaleca ograniczenie lub wyeliminowanie kofeiny z diety na czas ciąży. Jeśli nie chcesz z niej zupełnie zrezygnować, pilnuj aby dzienne spożycie nie przekraczało 200 mg (jest to odpowiednik dużej kawy o pojemności 350 ml). Wyeliminowanie kofeiny może również pomóc ci lepiej spać.
W miarę postępu ciąży ciężar rosnącej macicy może utrudniać przepływ krwi do dolnych partii ciała. Kiedy tak się stanie, żyły w nogach mogą stać się spuchnięte, obolałe i bardziej widoczne. Żylakom nie można zapobiec, ale można podjąć kroki, aby złagodzić dyskomfort i zapobiec pogorszeniu ich stanu. W tym celu unikaj siedzenia ze skrzyżowanymi nogami, a także długotrwałego stania i siedzenia. Wypróbuj rajstopy uciskowe dla kobiet w ciąży i odpoczywaj jak najwięcej z uniesionymi nogami, gdyż przyspiesza to przepływ krwi i redukuje obrzęki. Poza tym bądź aktywna i dodaj bezpieczne ćwiczenia ciążowe do swojej codziennej rutyny, jeśli Twój lekarz wyrazi na to zgodę.
Twój ciążowy brzuszek może nie być widoczny jeszcze przez kilka tygodni (chociaż u niektórych przyszłych mam pojawia się on nieco wcześniej), ale już teraz możesz pomyśleć o rozpoczęciu serii zdjęć ukazujących rosnący brzuszek z tygodnia na tydzień. Sesję możesz zacząć, gdy tylko zacznie się on zaokrąglać, a nawet trochę wcześniej. Wybierz stały dzień tygodnia i zestaw ubrań, w których będziesz pozować. Niektóre ciężarne ubierajądo takich zdjęć obcisły top, a inne podwijają koszulkę, aby całkowicie odsłonić brzuch. Ustaw się bokiem i zrób sobie selfie lub poproś kogoś o zrobienie zdjęcia całej sylwetki. Po urodzeniu dziecka możesz dodatkowo zrobić kilka zdjęć trzymając je w ramionach. Za jakiś czas ze wzruszeniem spojrzysz na efekty tej sesji zdjęciowej ukazującej rozwój Twojej ciąży i rosnącego w brzuchu dziecka.
10. tydzień ciąży: Zapytaj swojego lekarza
Kiedy po raz pierwszy usłyszysz bicie serca dziecka?
Kiedy wiadomo, czy ciąża jest pojedyncza czy mnoga?
Czy w przypadku Twojej ciąży zalecane są jakieś badania genetyczne? Jeśli tak, kiedy mają się one odbyć? Pamiętaj: testy genetyczne to badania opcjonalne. Porozmawiaj ze swoim lekarzem lub skonsultuj się z doradcą genetycznym, aby zdecydować, czy chcesz wykonać któryś z testów. Pod uwagę należy wziąć historię medyczną Twojej rodziny oraz wszelkie czynniki ryzyka i osobiste preferencje.
Co to jest biopsja kosmówki i w jakim przypadku jest ona zalecana?
Czym jest badanie przezierności karkowej podczas USG?
10. tydzień ciąży: Lista kontrolna
Skorzystaj z usług brafitterki - czyli osoby, która zajmuje się profesjonalnym doborem biustonosza. W razie potrzeby kup wygodną i dobrze dopasowaną bieliznę na czas ciąży.
Zacznij snuć plany na „miodowe miesiące” drugiego trymestru. Okres ten nazywany jest „miesiącem miodowym ciąży”, gdyż jest to czas odzyskania energii i lepszego humoru. Może to być też odpowiedni moment na krótkie wakacje. W dalszej części ciąży taki wyjazd może być trudniejszy do zorganizowania, dlatego już teraz warto pomyśleć nad zarezerwowaniem relaksującego urlopu.
Przeczytaj nasz artykuł na temat niepokojących objawów ciąży, których nie wolno ignorować. Warto być dobrze poinformowaną, aby wiedzieć, na jakie sygnały zwrócić uwagę.
Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.
Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych - takich, jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.