Kiedy pojawiają się mdłości w ciąży i jak długo trwają?

Jeśli doświadczasz mdłości w ciąży, nie jesteś sama! Wiele przyszłych mam zaczyna odczuwać mdłości i wymioty – znane jako poranne nudności – w pierwszym lub drugim miesiącu ciąży. Dowiedz się, kiedy zaczynają się nudności i wymioty w ciąży, co je powoduje, jak długo trwają i jak sobie z nimi radzić. 

Kiedy zaczynają się mdłości w ciąży?

Kiedy pojawiają się mdłości w ciąży? Poranne mdłości zwykle zaczynają się między 4. a 9. tygodniem (pierwszym trymestrze ciąży) i mogą być najbardziej uciążliwe w ciągu 3. miesiąca ciąży. Niektóre przyszłe mamy mogą odczuwać je na innym etapie ciąży, wcześniej lub później, a niektóre w ogóle ich nie doświadczają.

Nie wiesz, w którym tygodniu ciąży jesteś? Skonsultuj się z lekarzem, aby się upewnić.

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Co powoduje poranne nudności?

Eksperci nie są do końca pewni, jakie są przyczyny porannych mdłości na początku ciąży, ale przypuszcza się, że mają one związek z podwyższonym poziomem hormonów ciążowych, takich jak hCG i estrogen. Te zmiany hormonalne mogą prowadzić do mdłości i wymiotów oraz wyostrzenia zmysłów smaku i węchu.

Może się okazać, że zapachy lub jedzenie, które wcześniej były dla Ciebie neutralne, teraz wywołują nudności, a nawet wymioty. Przeczytaj więcej o zachciankach i awersjach ciążowych.

Jak wyglądają poranne mdłości w ciąży?

Mdłości w ciąży często objawiają się uczuciem nudności, które może występować z wymiotami lub bez nich. Choć nazywane są „porannymi”, mogą pojawić się o każdej porze dnia. U niektórych kobiet są to krótkotrwałe epizody, u innych mogą trwać przez cały dzień.

Czy mdłości w ciąży są codziennie?

Niektóre przyszłe mamy codziennie zmagają się z mdłościami, podczas gdy inne doświadczają ich tylko sporadycznie. Częstotliwość i nasilenie mdłości w ciąży są indywidualne dla każdej kobiety.

Do kiedy trwają poranne mdłości?

Ile trwają mdłości w ciąży? U większości kobiet poranne mdłości przechodzą w drugim trymestrze, około 16. tygodnia ciąży. Jednak u niektórych przyszłych mam mogą one trwać dłużej. Warto pamiętać, że każda ciąża przebiega inaczej.

Jak długo trwają poranne mdłości?

Mdłości mogą trwać kilka minut, godzin lub nawet cały dzień. Jeśli zastanawiasz się, kiedy mdłości w ciąży ustępują, zazwyczaj dzieje się to w drugim trymestrze, choć u niektórych kobiet mogą trwać dłużej.

Czy brak mdłości w ciąży to powód do niepokoju?

Brak mdłości w ciąży nie jest powodem do niepokoju. Choć mdłości są powszechnym objawem, nie każda kobieta ich doświadcza. Jeśli nie masz mdłości, możesz po prostu cieszyć się tym wyjątkowym czasem ciąży.

POWIĄZANY ARTYKUŁ

Objawy ciąży
Częste oddawanie moczu w ciąży - Co na parcie na pęcherz w ciąży?

Sposoby na poranne mdłości w ciąży?

Jeśli zastanawiasz się, jakie sposoby mdłości w ciąży możesz wypróbować, żeby je złagodzić, mamy dla Ciebie kilka przydatnych wskazówek:

  • Jedz małe, częste posiłki w ciągu dnia, aby uniknąć pustego żołądka.

  • Pij dużo wody (intensywne wymioty mogą prowadzić do odwodnienia) i unikaj tłustych, pikantnych potraw.

  • Wypróbuj imbir w różnych formach, takich jak herbata imbirowa czy cukierki imbirowe.

  • Unikaj zapachów i pokarmów, które wywołują mdłości.

  • Odpoczywaj dużo i staraj się redukować stres.

Zawsze dobrze jest porozmawiać z lekarzem o sposobach na złagodzenie nudności.

Czy nudności w ciąży to dobry znak?

Choć mdłości mogą być nieprzyjemne, są często uważane za oznakę zdrowej ciąży ze względu na rosnące poziomy hormonów niezbędnych do rozwoju dziecka.

Czy poranne mdłości mogą zaszkodzić dziecku?

Zwykłe poranne mdłości nie szkodzą dziecku. Jeśli nie możesz utrzymać żadnych pokarmów ani płynów, wymioty nasilają się, a do tego tracisz na wadze, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli:

  • nie możesz utrzymać żadnych pokarmów ani płynów przez 24 godziny lub dłużej;

  • doświadczasz objawów odwodnienia, takich jak ciemny mocz czy zawroty głowy;

  • tracisz na wadze;

  • masz bardzo silne mdłości i wymioty.

Aby dowiedzieć się więcej o objawach wymagających konsultacji z lekarzem, przeczytaj nasz artykuł

Podsumowanie

Mdłości w ciąży są powszechnym objawem, który zwykle zaczyna się w pierwszym trymestrze i ustępuje w drugim. Choć mogą być uciążliwe, istnieje wiele sposobów na ich złagodzenie. Jeśli jednak objawy są bardzo nasilone, warto skonsultować się z lekarzem.

Pamiętaj, że każda ciąża jest inna. Dbaj o siebie, odpoczywaj i nie wahaj się prosić o pomoc, jeśli tego potrzebujesz.

Jak powstał ten artykuł? Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych: takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.

Zgoda na pliki cookie