Jak kąpać noworodka? Pierwsza kąpiel maluszka
Pierwsza kąpiel noworodka to nie tylko jedno z pierwszych dużych przeżyć dla dziecka i jego rodziców, ale także chwila, która na długo pozostanie w naszej pamięci. Choć mycie ślizgającego i wiercącego się, a nieraz i wrzeszczącego noworodka wymaga trochę wprawy, z każdym kolejnym razem będzie coraz łatwiej.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego na temat tego, w jaki sposób, o jakiej porze i jak często kąpać maluszka w ciągu pierwszych kilku miesięcy jego życia.
Jak często kąpać noworodka?
Może to być dla Ciebie zaskoczeniem, ale noworodek nie potrzebuje zbyt częstego mycia. Wystarczą trzy kąpiele w tygodniu, pod warunkiem, że podczas zmiany pieluszki dokładnie oczyścisz wrażliwe okolice, do których przylega, przy pomocy chusteczek. Najlepiej nie myć maluszka codziennie, ponieważ częsta kąpiel może wysuszyć jego skórę.
Kiedy maluszek będzie gotowy na swoją pierwszą kąpiel?
Po odpadnięciu kikuta pępowinowego możesz przestać przemywać noworodka samą gąbką i zacząć kąpać go w dziecięcej wanience. Pierwsza kąpiel maluszka w wanience powinna być delikatna i szybka. Jeśli jednak Twoje maleństwo wierci się i kręci podczas kąpieli i nie przepada za nią, może trzeba będzie wrócić do mycia gąbką.
Czy można kąpać noworodka z kikutem pępowinowym?
W ciągu pierwszych kilku tygodni życia dziecka, zanim kikut pępowinowy odpadnie, najlepiej ograniczyć się do mycia maluszka samą gąbką – czyli kąpać go „na sucho”.
Polega to na owinięciu dziecka ręcznikiem i delikatnym przecieraniu skóry wilgotną ściereczką nasączoną mydełkiem. Taki zabieg warto wykonywać na stabilnej powierzchni, np. na przewijaku. Otul dziecko ręcznikiem i po prostu przemywaj jego skórę.
Kikut pępowinowy zazwyczaj odpada kilka tygodni po narodzinach. Jeśli jednak nie odpadnie po tym czasie, warto skonsultować to ze swoim neonatologiem. Dopóki kikut pępowinowy nie wyschnie i naturalnie odpadnie, zaleca się kąpać noworodka wyłącznie „na sucho”, czyli przy użyciu samej gąbki.
W jaki sposób kąpać noworodka?
Do kąpieli noworodka musisz się przygotować:
Upewnij się, że masz pod ręką wszystkie niezbędne rzeczy, takie jak szampon, mydełko, ręcznik z kapturem, kubek do spłukiwania oraz świeże ubranka na zmianę. Pamiętaj, że nigdy nie wolno zostawiać dziecka bez opieki samego w wanience.
Zanim rozbierzesz maluszka, upewnij się, że w pokoju panuje odpowiednia temperatura.
Przygotuj się do kąpieli noworodka, stosując się do poniższych wskazówek krok po kroku:
Wyłóż dno umywalki lub dziecięcej wanienki ręcznikiem, a następnie napełnij ją wodą do wysokości około 5 cm (temperatura wody powinna wynosić około 37 stopni Celsjusza). Temperaturę wody sprawdź łokciem lub wewnętrzną stroną nadgarstka, aby upewnić się, że nie jest za gorąca. Jeśli masz wątpliwości, użyj termometru.
Podtrzymuj główkę maluszka jedną ręką, a za pomocą drugiej delikatnie opuszczaj go do wody, zaczynając od stópek. Postaraj się zrobić to sprawnie, żeby nie zdążył zmarznąć, i pamiętaj, aby jego główka i większa część ciała nie były zanurzone w wodzie.
Dokładnie umyj ciało maluszka – zaczynając od góry, kieruj się w dół – używając do tego czystej wody lub, jeśli wolisz, łagodnego mydełka dla niemowląt. Zadbaj, by maleństwu było cały czas ciepło, polewając jego ciało ciepłą wodą za pomocą kubka. Do umycia twarzy użyj miękkiej ściereczki.
Jeżeli Twoje dziecko ma już włosy, wystarczy, że będziesz je myć raz lub dwa razy w tygodniu. Podczas takiego zabiegu delikatnie wmasuj niewielką ilość łagodnego szamponu dla niemowląt w skórę główki maluszka, nawet blisko miękkiego punktu (ciemiączka). Dopilnuj, aby piana z mydełka lub szamponu nie dostała się do oczu dziecka – na przykład zasłaniając swoją dłonią jego czoło podczas spłukiwania główki. Jeśli jednak trochę mydełka lub szamponu dostanie się do oczu maluszka, przetrzyj je ściereczką zwilżoną czystą wodą.
Po wykąpaniu i osuszeniu dziecka ręcznikiem, warto nawilżyć jego skórę bezzapachowym, hipoalergicznym balsamem. Ten krok pomoże zapobiec wysuszeniu skóry, a nawet egzemie.
Jeśli zauważysz u swojego maluszka ciemieniuchę, czyli schorzenie polegające na łuszczeniu się skóry na jego główce, kąpiel może okazać się dobrą okazją, by wyszczotkować łuszczące się płatki podczas mycia włosów szamponem.
Pamiętaj, nigdy nie zostawiaj swojego dziecka bez opieki w wodzie. Jeśli o czymś zapomnisz i będziesz musieć pójść po to do innego pomieszczenia, zawsze wyjmuj maluszka z umywalki lub wanienki i zabieraj go ze sobą. Bezpieczeństwo Twojego dziecka jest najważniejsze.
Jaka pora dnia jest najlepsza na kąpiel noworodka?
Nie ma określonej, optymalnej pory dnia na kąpiel noworodka – decyzja należy do Ciebie. Wybierz czas, kiedy nikt ani nic nie będzie Ci przeszkadzać i kiedy Twoje dziecko jest najspokojniejsze.
Możesz zdecydować, że będziesz kąpać maluszka wieczorem – i będzie to stanowić część jego wieczornych rytuałów – lub w ciągu dnia, kiedy naturalnie jest bardziej czujne. Jeśli planujesz kąpać swoje dziecko po karmieniu, warto odczekać chwilę, aby upewnić się, że jego brzuszek zdążył się uspokoić.
Czy można dawać noworodkowi zabawki podczas kąpieli?
Noworodki nie potrzebują żadnych dodatkowych zabawek do kąpieli, ponieważ już samo pluskanie się w wodzie jest dla nich wystarczająco interesujące. Gdy maluszek podrośnie, możesz urozmaicić jego kąpiel pływającymi zabawkami czy wodoodpornymi książeczkami dla niemowląt.
Nadejdzie moment, gdy Twoje dziecko zacznie czerpać radość z kąpieli, która z czasem będzie przypominać bardziej zabawę niż typową pielęgnację noworodka. Kiedy maluch podrośnie, pozwól mu bawić się i pluskać w wodzie.
Pomiędzy kąpielami noworodka prawdopodobnie dużo czasu poświęcasz na przewijanie. Dlaczego więc nie skorzystać z nagród za wszystkie te starania? Pobierz aplikację Pampers Club i zdobywaj punkty za każdy zakup, które następnie możesz wymienić na nagrody.
Jak powstał ten artykuł? Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych, takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów (ACOG). Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i informacji na temat ewentualnego leczenia.
CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT NOWORODEK
Dołącz do klubu Pampers i otrzymaj: