Ciemieniucha u niemowląt

Zauważasz delikatnie żółte łuski lub płatki skóry na główce swojego dziecka (lub w innych miejscach na ciele)? To może być niemowlęce łojotokowe zapalenie skóry, szerzej znane jako ciemieniucha. To po prostu łupież u niemowląt. Chociaż może wyglądać mało estetycznie, ciemieniucha u dziecka nie jest szkodliwa. Niestety, nie ma szybkiego sposobu na pozbycie się tej przypadłości, możesz spróbować kilku opcji, które pomogą zadbać o skórę do czasu, aż problem sam zniknie. Ciemieniucha ustępuje najczęściej w ciągu kilku miesięcy.

Czym jest ciemieniucha?

Ciemieniucha jest łagodną postacią łojotokowego zapalenia skóry, które występuje u niemowląt. Ciemieniucha u dziecka najczęściej pojawia się na skórze głowy (w okolicy ciemiączka), ale może również występować na twarzy, uszach, powiekach, brwiach, nosie, szyi, pod pachami, wokół pępka, na nogach i w okolicach pachwin.

Czy każde niemowlę ma problem z ciemieniuchą? Łojotokowe zapalenie skóry to dość częsta przypadłość u noworodków i niemowląt – dotyka aż 70% trzymiesięcznych dzieci.

Dobrą wiadomością jest to, że ciemieniucha ustępuje zazwyczaj samoistnie, nie jest zaraźliwa i zazwyczaj nie powoduje bólu ani swędzenia. Ponadto nie pozostawi po sobie żadnych śladów.

Kiedy może pojawić się ciemieniucha u niemowlaka?

Ciemieniucha u niemowlaka pojawia się najczęściej między 2. tygodniem a 12. miesiącem życia. Jak wspomnieliśmy powyżej, ciemieniucha jest bardzo powszechna u niemowląt i rzadko powoduje jakiekolwiek dolegliwości. Ciemieniucha u noworodka również się zdarza, ale zazwyczaj nie sprawia żadnego dyskomfortu.

Kiedy znika ciemieniucha?

Jak długo trwa ciemieniucha? Najczęściej ustępuje sama w ciągu kilku tygodni lub miesięcy, znikając jeszcze przed pierwszymi urodzinami malucha. Na szczęście ciemieniucha nie jest zaraźliwa, więc Twoje dziecko może bez obaw uczęszczać do żłobka.

Ciemieniucha zazwyczaj nie wymaga leczenia, ale w paragrafie „Domowe sposoby na ciemieniuchę” znajdziesz kilka metod, które mogą pomóc Twojemu maluszkowi.

Czy ciemieniucha może nawracać?

W niektórych przypadkach ciemieniucha może powrócić w pierwszym roku życia Twojego dziecka, nawet po zniknięciu zmian skórnych. Ta przypadłość skórna może pojawić się ponownie jako łupież u starszego dziecka, gdy wejdzie w okres dojrzewania.

Co powoduje ciemieniuchę?

Obecnie nie wiemy dokładnie, dlaczego ten stan zapalny dotyka niemowlęta. Specjaliści twierdzą, że ciemieniucha nie ma nic wspólnego z brakiem higieny ani alergią na coś, co stosujesz do higieny dziecka (jak w przypadku atopowego zapalenia skóry).

Jednym z czynników wpływających na pojawienie się ciemieniuchy może być to, że niektóre z Twoich hormonów ciążowych zostały przekazane dziecku przed porodem, co spowodowało nadmierną produkcję łoju (sebum) w gruczołach łojowych i mieszkach włosowych, a tym samym zatrzymanie martwych komórek skóry. To prawdopodobnie dlatego ciemieniucha najczęściej pojawia się na owłosionej skórze, gdzie znajduje się najwięcej gruczołów łojowych produkujących sebum.

Innym możliwym czynnikiem jest namnażanie się grzyba z rodzaju Malassezia, drożdży, które rozwijają się w sebum wraz z bakteriami.

Objawy ciemieniuchy: jak je rozpoznać

Ciemieniuchę możesz rozpoznać, gdy zobaczysz na skórze dziecka:

  • płatki, łuski lub grube strupy na skórze głowy,

  • łuszczenie się skóry,

  • tłustą lub woskowatą powierzchnię w okolicy plam lub łusek,

  • łagodny stan zapalny wokół zmian skórnych lub łusek.

Pamiętaj, że ciemieniucha nie jest bolesna dla dziecka ani nie powoduje swędzenia.

Jak wygląda ciemieniucha?

Zastanawiasz się, jak wygląda ciemieniucha? Najczęściej to skóra z czerwonymi, wilgotnymi plamami. Na ciemniejszej skórze wysypka może być jaśniejsza lub ciemniejsza niż skóra dziecka. Często pojawia się w zgięciach skóry w okolicach szyi lub za uszami. Czasami może mieć żółtawy odcień z tłustymi plamami lub wyglądać na łuszczącą się.

Ciemieniucha często jest mylona z innymi stanami, które przypominają łojotokowe zapalenie skóry, w tym z egzemą. Jednak, w przeciwieństwie do egzemy, ciemieniucha jest łagodna i zazwyczaj nie powoduje swędzenia ani dyskomfortu.

Jeśli łojotokowe zapalenie skóry pojawia się na pachwinach Twojego malucha, łatwo je pomylić z odparzeniem pieluszkowym, ale to dwie różne przypadłości.

Różnice między ciemieniuchą a suchą skórą

Ciemieniucha u niemowląt często mylona jest z suchą skórą, jednak zazwyczaj objawia się tłustymi lub woskowatymi plamami bądź łuskami na skórze głowy, zamiast suchych miejsc.

Jeśli nie masz pewności, czy Twoje dziecko ma ciemieniuchę czy jakiś inny rodzaj wysypki, warto skonsultować się z lekarzem.

Leczenie ciemieniuchy

Zastanawiasz się, jak leczyć ciemieniuchę i czy jest to konieczne? Ta przypadłość zazwyczaj nie wymaga specjalistycznego leczenia medycznego. Jednak jeśli chcesz się pozbyć ciemieniuchy, lekarze zwykle zalecają leczenie w domu, z wykorzystaniem poniższych wskazówek.

W niektórych przypadkach, jeśli domowe metody nie pomogą, lekarz może zalecić użycie:

  • silniejszego szamponu leczniczego,

  • kremu hydrokortyzonowego,

  • kremu przeciwgrzybiczego.

Przed wypróbowaniem jakichkolwiek leków na ciemieniuchę zawsze skonsultuj się z lekarzem, ponieważ mogą one podrażniać skórę Twojego dziecka.

Domowe sposoby na ciemieniuchę

Ciemieniucha może być uciążliwa, a jeśli zastanawiasz się, jak się jej pozbyć u swojego malucha, oto kilka prostych domowych sposobów polecanych przez lekarzy:

  • podczas kąpieli często, nawet codziennie, myj włosy dziecka łagodnym szamponem dla dzieci,

  • jeśli zwykły szampon dla dzieci nie działa, zapytaj lekarza o polecenie specjalnego szamponu leczniczego na ciemieniuchę,

  • delikatnie przeczesz włosy i użyj miękkiej szczoteczki, aby poluzować łuski skóry. Unikaj drapania lub pocierania skóry dotkniętej ciemieniuchą. Spłucz luźne płatki wodą,

  • jeśli łuski nie chcą się poluzować, spróbuj wmasować wazelinę w skórę głowy dziecka, aby pomóc usunąć uporczywą, suchą skórę,

  • możesz też nałożyć olej na skórę głowy dziecka, ale pamiętaj, żeby zmyć go po około 10–15 minutach. Pozostawienie oleju na skórze głowy zbyt długo może nasilić ciemieniuchę, blokując gruczoły łojowe,

  • zawsze myj włosy dziecka szamponem po nałożeniu czegokolwiek na skórę głowy.

Skonsultuj się z lekarzem, zanim wypróbujesz jakiekolwiek domowe metody leczenia ciemieniuchy, takie jak olej kokosowy.

Czy istnieją sposoby zapobiegania występowaniu ciemieniuchy?

Ciemieniucha to dość powszechny problem, na który nie ma jednego sprawdzonego sposobu, ale stosowanie się do domowych porad, takich jak regularne mycie włosów malucha delikatnym szamponem dla dzieci i konsultacja z lekarzem, może pomóc zredukować łuski i zapobiec ich powrotowi.

W jakim wypadku zalecana jest konsultacja z lekarzem?

Skonsultuj się z lekarzem, jeśli stosowanie szamponu nie przynosi efektów, ciemieniucha wydaje się poważna lub występuje również na twarzy lub ciele dziecka. Lekarz może zalecić specjalny szampon, krem lub leczenie przeciwgrzybicze, jeśli u Twojego malucha ciemieniucha nie ustępuje samoistnie.

Często zadawane pytania

Regularne mycie włosów i częste czesanie mogą pomóc poluzować nagromadzenie się łusek na skórze głowy i z czasem poprawić ciemieniuchę Twojego dziecka.

Podsumowanie

Ciemieniucha na początku może wydawać się niepokojąca, ale z czasem sama zniknie. Przestrzeganie powyższych wskazówek, jak również ogólnych zasad dotyczących pielęgnacji skóry dziecka, może pomóc zapewnić ochronę i zdrowie Twojego maluszka.

Zdobądź Pampers Cash za wszystkie swoje zakupy, w tym chusteczki dla niemowląt, które pomogą utrzymać skórę malucha w czystości. Pobierz aplikację Pampers Club już dziś!

Jak powstał ten artykuł? Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych: takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.

Zgoda na pliki cookie