Ciąża miesiąc po miesiącu: 2. miesiąc ciąży

W drugim miesiącu ciąży możesz odczuwać na przemian niepokój i ekscytację, lęk i radość — prawdziwą mieszankę emocji. Takie są uroki ciąży.

Częste objawy ciąży w drugim miesiącu ciąży

W drugim miesiącu ciąży do często występujących objawów należą:

  • Zmiany nastroju

  • Poranne nudności

  • Zachcianki lub niechęć do pewnych potraw

  • Lekka opuchlizna rąk i nóg

  • Zgaga i niestrawność

  • Zaparcia

  • Wzdęcia

  • Gazy

  • Zmęczenie

  • Zawroty głowy

Mimo że niektóre z objawów nie należą do przyjemnych, stanowią one nieodłączny element ciąży. Możliwe jednak, że będziesz odczuwać tylko niektóre z nich.

Zmiany nastroju: Jednym z powodów wahań nastroju w ciąży jest wzrost poziomu hormonów w organizmie, m.in. ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG), progesteronu i estrogenu. Hormony te są również po części odpowiedzialne za inne objawy ciążowe, takie jak gazy, zaparcia, zgagę, zawroty głowy, zmiany w pigmentacji skóry (ciemniejszy kolor sutków), ból mięśni czy „pajączki”.

Twój nastrój może także zmieniać się w zależności od samopoczucia fizycznego. Przykładowo jeśli dokucza Ci zgaga czy zawroty głowy, to naturalne, że i nastrój nie będzie najlepszy.

Poranne mdłości: W pierwszym trymestrze możesz odczuwać poranne mdłości. Mimo że często występują właśnie rano, mdłości i wymioty mogą pojawić się o każdej porze dnia. Dobra wiadomość jest taka, że u wielu kobiet poranne nudności mijają w drugim trymestrze.

Aby złagodzić poranne nudności, stosuj zbilansowaną dietę, w ramach możliwości unikaj tłustych i ostrych potraw oraz staraj się jeść mniejsze porcje, ale częściej, aby nie dopuścić do pustego żołądka. Po przebudzeniu, zanim wstaniesz z łóżka, spróbuj zjeść krakersa, aby ustabilizować poziom cukru we krwi. Odpoczywaj i nawadniaj się. Możesz też spróbować wąchać lub ssać plasterki cytryny.

Zachcianki: Inne objawy, które możesz odczuwać około drugiego miesiąca ciąży, to zachcianki żywieniowe i niechęć do niektórych potraw. Nie do końca wiadomo, dlaczego pojawiają się tego typu preferencje, i mimo że wydają się nieco dziwne, występują u dużej liczby kobiet w ciąży. Jeśli zaczniesz odczuwać ochotę na produkty nieżywnościowe, takie jak kreda czy ziemia, skontaktuj się z lekarzem.

Drugi miesiąc ciąży: zmiany wewnętrzne i zewnętrzne

Rozwój płodu: W drugim miesiącu ciąży u maleństwa, które teraz jest w okresie płodowym, zaczynają wykształcać się narządy twarzy: jama ustna, język i nos. Powieki opadają i pozostaną zamknięte przez kolejne kilka miesięcy. Zaczątki uszu nabierają bardziej wyrazistego kształtu. Rosną paluszki u rąk i stóp oraz paznokcie. Maluch zaczyna wykonywać drobne ruchy, ale jeszcze na tym etapie ich nie poczujesz.

Pod koniec drugiego miesiąca ciąży narządy, szkielet i kończyny są już wykształcone. Łożysko także jest w pełni rozwinięte i do końca ciąży będzie dostarczać dziecku składniki odżywcze.

Zmiany w Twoim ciele: Na tym etapie ciało kobiety nie przechodzi żadnych radykalnych zmian, ale możesz zaobserwować większe, pełniejsze piersi. U niektórych ciężarnych pojawiają się także czerwono-fioletowe żylaki, spowodowane zwiększeniem się objętości krwi i podwyższonym poziomem hormonów. Na tę przypadłość mogą pomóc ćwiczenia, ale u wielu kobiet żylaki zanikają kilka miesięcy po porodzie.

Drugi miesiąc ciąży: o czym warto pamiętać

  • Wizyty lekarskie we wczesnym okresie ciąży: Stawiaj się na wszystkie wizyty lekarskie, aby mieć pewność, że jesteś zdrowa, a ciąża prawidłowo się rozwija. Już w tym miesiącu, i często podczas pierwszej wizyty, będziesz mogła usłyszeć bicie serca maleństwa. Jeśli jesteś w ciąży mnogiej, usłyszysz więcej niż jedno bicie serca.

  • Stosuj zdrową dietę: Lekarz doradzi w kwestii zdrowej i pożywnej diety oraz odpowie na wszelkie pytania.

  • Ciążowe emocje: W drugim miesiącu ciąży Twoje życie emocjonalne to prawdziwa huśtawka pełna wzlotów i upadków. Poszukaj grupy wsparcia lub porozmawiaj z bliskimi o tym, jak się czujesz.

  • Oblicz termin porodu: Jeśli jeszcze nie obliczyłaś daty porodu, skorzystaj z kalkulatora terminu porodu Pampers, aby poznać przybliżony dzień przyjścia na świat maluszka.

  • Zarejestruj się, aby otrzymywać więcej wskazówek dotyczących ciąży.

Zgoda na pliki cookie