19 tydzień ciąży
19. tydzień ciąży: Rozwój dziecka
W 19. tygodniu ciąży rozwój dziecka osiągnął już kilka ważnych kamieni milowych.
Siła kobiet. W 19 tygodniu ciąży prawdopodobnie znasz już płeć dziecka, które nosisz pod sercem. Jeśli jest to dziewczynka, jej malutki układ rozrodczy jest już dobrze ukształtowany. Pochwa, macica i jajowody są już na miejscu, zaś jajniki zawierają ponad sześć milionów pierwotnych komórek jajowych. Do momentu narodzin ich liczba spadnie do około miliona.
Mężczyzna na pokładzie. Jeśli maluch jest chłopcem, ma już wykształcone jądra, które od około 10. tygodnia ciąży wydzielają testosteron. Zewnętrzne organy płciowe dalej się rozwijają.
Druga skóra. Mniej więcej w tym czasie skóra zaczyna wytwarzać woskowatą powłokę zwaną mazią płodową. Składa się ona z łoju wydzielanego przez skórę, obumarłych komórek oraz lanugo (delikatnych włosków pokrywających ciało) i chroni skórę maleństwa przed oddziaływaniem płynu owodniowego, w którym obecnie pływa. Większość mazi zniknie przed urodzeniem, jednak wcześniaki często rodzą się pokryte jej dużą ilością.
Cykle snu. Około 19. tygodnia ciąży dziecko zaczyna zasypiać i budzić się o bardziej regularnych porach. Mogą je także budzić ruchy i dźwięki.
Paznokcie. W tym czasie na nowo wykształconych paluszkach u rąk i nóg zaczynają formować się paznokcie
POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY
Generator imienia dla dziecka
Filtruj według płci:
Filtruj według motywy:
Jak duże jest Twoje dziecko w 19. tygodniu ciąży?
Wielkość dziecka w 19. tygodniu ciąży można porównać do owocu mango. Jeżeli chodzi o wymiary, ma ono około 18 cm długości, a waga płodu wynosi od 180 do 230 gramów. Podczas wizyty lekarskiej w tym tygodniu (lub wkrótce) lekarz zmierzy wysokość dna macicy, aby zbadać rozwój Twojego maleństwa.
Jeśli zastanawiasz się, gdzie znajduje się i jak wygląda dziecko w 19 tygodniu ciąży, zapoznaj się z poniższą ilustracją.
Ciało mamy w 19. tygodniu ciąży
W 19. tygodniu ciąży brzuch cały czas intensywnie rośnie i jest już wyraźnie zaokrąglony. Na tym etapie niektóre dolegliwości ciążowe mogą się nasilać: Twoje stopy mogą być spuchnięte, możesz odczuwać zawroty głowy, nieżyt nosa i bóle pleców. Objawy te pójdą jednak w niepamięć, gdy poczujesz pierwsze ruchy dziecka – wiercenie się lub nawet kopnięcia maluszka, który rośnie i robi się coraz bardziej aktywny.
Jeżeli jesteś jedną z tych szczęściar, które w piątym miesiącu ciąży odczuwają przypływ witalności, to możesz wykorzystać dodatkowe zasoby energii do sporządzenia listy zakupów na baby shower i do wyprawki dla noworodka. Staraj się jednak nie przesadzać z aktywnością, nawet jeśli czujesz, że rozpiera Cię energia. Odpoczywaj i relaksuj się tak często, jak to możliwe.
19 tydzień ciąży - który to miesiąc?
Zastanawiasz się, w którym jesteś miesiącu? 19. tydzień to 5. miesiąc, a zarazem połowa drugiego trymestru ciąży.
19. tydzień ciąży: Objawy ciąży
Oto niektóre z objawów, których możesz doświadczać w 19. tygodniu ciąży:
Zmiany na twarzy. Hormony mogą przyczynić się do powstania brązowych plamek na nosie, policzkach i czole. Są to często pojawiające się w ciąży przebarwienia o nazwie ostuda lub maska ciążowa. Hormony ciążowe powodują także pojawienie się linea nigra — czarnej linii biegnącej wzdłuż brzucha do kości łonowej. Obie zmiany stopniowo zanikają po porodzie, lecz ekspozycja na słońce może spowodować nasilenie pigmentacji, stosuj więc filtr przeciwsłoneczny lub staraj się unikać słońca.
Ból w więzadle obłym. W miarę jak powiększa się macica, wspierające ją więzadło obłe musi się rozciągać. Niekiedy rozciągnięte więzadło może powodować ostry lub tępy ból w podbrzuszu, zazwyczaj po jednej stronie. Prawdopodobnie jest on najbardziej odczuwalny, gdy zmieniasz pozycję lub nagle wstajesz. Ulgę przyniesie wypoczynek. Zadzwoń do lekarza, jeśli bólowi towarzyszy gorączka, dreszcze, ból podczas oddawania moczu, krwawienie lub gdy ból jest bardzo silny.
Ból w dolnej części pleców. Bóle pleców to jedne z najczęstszych dolegliwości związanych z ciążą, szczególnie w jej drugiej połowie. Jest to spowodowane rosnącą macicą i zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie. W miarę jak środek ciężkości przesuwa się, rozszerzająca się macica napina mięśnie pleców. Możesz spróbować różnych sposobów łagodzenia bólu pleców, takich jak ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie pleców, noszenie odzieży podtrzymującej brzuch oraz używanie poduszki elektrycznej, która zmniejsza ból mięśni.
Nieżyt i krwawienia z nosa. Około 19. tygodnia ciąży możesz zauważyć, że częściej sięgasz po chusteczki z powodu kataru lub zatkanego nosa. Wyższy poziom hormonów w organizmie i zwiększona produkcja krwi może spowodować opuchliznę błon śluzowych nosa, a tym samym nieżyt, a nawet krwawienia.
Zawroty głowy. Na tym etapie ciąży możesz doświadczać lekkich omdleń, zawrotów głowy i zamroczeń. Połóż się, gdy poczujesz osłabienie, i pamiętaj o nawadnianiu organizmu.
19. tydzień ciąży: O czym warto pamiętać?
Postaw na ruch. Ćwiczenia przynoszą wiele korzyści mamom i dzieciom, jednak ważne jest, aby się nie forsować. Spacery, pływanie, a także joga i pilates dla kobiet w ciąży, to świetny wybór. 19. tydzień ciąży to dobry czas, aby popracować nad wzmocnieniem obolałych mięśni pleców. Ćwiczenia mogą także zmniejszyć poziom stresu. Skonsultuj się z lekarzem, który pomoże wybrać najlepszą formę ćwiczeń na czas ciąży.
Spokojny sen. Rosnący brzuch może przeszkadzać w śnie. Spanie na plecach w drugim i trzecim trymestrze obciąża kręgosłup i mięśnie pleców, może też uciskać główne naczynia krwionośne i w efekcie powodować zawroty głowy. Spróbuj spać na boku z obiema zgiętymi nogami i umieść poduszkę między kolanami. Poduszkę możesz również włożyć pod brzuch. Jeśli obudzisz się w środku nocy na plecach, po prostu wróć do spania na boku. Przeczytaj nasze porady na temat zdrowego snu podczas wszystkich trymestrów ciąży.
Budowanie społeczności. Nawiązanie kontaktu z mieszkającymi w Twojej okolicy przyszłymi mamami lub rodzicami małych dzieci może pomóc Ci poczuć się lepiej przygotowaną na nadchodzące zmiany. Jeżeli nie wiesz jak zacząć, poproś swojego lekarza o polecenie grupy wsparcia dla rodziców. Alternatywą dla osobistych spotkań może być dołączenie do grup (przyszłych) rodziców w mediach społecznościowych.
Baby shower. Jeśli Twoi bliscy będą organizować w trzecim trymestrze baby shower, to nadszedł czas, żebyś przygotowała listę prezentów, które chciałabyś otrzymać. Warto ustalić z gospodarzem przyjęcia, by rozesłał zaproszenia z dużym wyprzedzeniem, żeby goście mogli spokojnie zaplanować przygotowanie podarków dla Ciebie i maluszka. Skorzystaj z naszej interaktywnej listy kontrolnej, dzięki której nie zapomnisz o niczym, co może Wam się przydać.
Wyprawka dla noworodka. Jeżeli znajdziesz w tym tygodniu trochę wolnego czasu, wykorzystaj go na przemyślenie, jakie elementy powinny znaleźć się w wyprawce Twojego maluszka. Daj sobie czas na rozejrzenie się po sklepach i poszukanie konkretnych produktów, w które chcesz się zaopatrzyć (kupując je osobiście lub dodając je do listy upragnionych prezentów na baby shower). Poproś znajomych o radę i przejrzyj recenzje produktów. Możesz również zapoznać się z listą rzeczy rekomendowanych przez rodziców należących do klubu Pampers – na pewno ułatwi Ci to podjęcie decyzji. Nie musisz jednak rzucać się w wir zakupów i kupować wszystkiego, co wpadnie Ci w ręce –zrób rozeznanie i dowiedz się, co jest naprawdę niezbędne w Waszym przypadku.
19. tydzień ciąży: Zapytaj swojego lekarza
Jakie wymiary ma dziecko w 19 tygodniu ciąży i jakie jest jego ułożenie na tym etapie?
Jaki plan ćwiczeń warto wdrożyć w połowie drugiego trymestru ciąży?
Co może powodować niepokojące objawy takie jak ból pleców, bolesne oddawanie moczu, gorączka, ból lub skurcze brzucha 19 tygodniu ciąży?
Co warto wiedzieć o korzyściach i ryzyku związanym z badaniami genetycznymi, które można przeprowadzić na tym etapie ciąży?
Czy w Twoim przypadku warto rozważyć wykonanie amniopunkcji?
Kiedy należy wykonać badanie ultrasonograficzne nazywane połówkowym? Jakich informacji dostarcza USG w 19 tygodniu ciąży?
19. tydzień ciąży: Lista kontrolna
Przeczytaj poniższą listę, żeby być na bieżąco z zagadnieniami aktualnymi w 19. tygodniu ciąży.
Zadbaj o ochronę przeciwsłoneczną, gdy wychodzisz z domu.
Porozmawiaj z lekarzem o planie ćwiczeń.
Często odpoczywaj, zwłaszcza jeśli odczuwasz ból w więzadle obłym.
Zacznij poszukiwania pediatry.
Zarejestruj się, aby otrzymać dostęp do bezpłatnej serii wykładów szkoły rodzenia Pampers.
Teraz, gdy jesteś już niemal na półmetku ciąży, na pewno przyda Ci się trochę inspiracji do wyboru imienia dla swojego maleństwa. Skorzystaj z naszego generatora imion dla dzieci, aby – ustawiając odpowiednio filtry – wybrać spośród kilkuset pięknych imion najodpowiedniejsze dla Waszego dziecka!
Jak powstał ten artykuł?
Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych: takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.