1, 2 i 3 tydzień ciąży

Oczekiwanie na dziecko to ekscytujący okres w Twoim życiu i być może z niecierpliwością od początku wypatrujesz bardzo wczesnych objawów ciąży. Pewnie zastanawiasz się, czy 1. tydzień ciąży, 2. tydzień ciąży lub 3. tydzień ciąży przyniesie jakieś dostrzegalne zmiany. Czy wiesz jednak, że podczas pierwszych dwóch tygodni tak naprawdę wcale nie jesteś jeszcze w ciąży? Rzeczywiście, jest to trochę mylące, ale jednocześnie tłumaczy brak objawów na tym etapie. Przeczytaj dalszą część artykułu, aby lepiej zrozumieć, co dzieje się z Twoim ciałem na samym początku ciąży.

1, 2 i 3 tydzień ciąży - Pierwsze trzy tygodnie Twojej ciąży

Ze względu na sposób, w jaki mierzy się długość ciąży, jej pierwsze dwa tygodnie to 14 dni przed potencjalnym zapłodnieniem. Lekarze przyjmują, że długość przeciętnej ciąży to 40 tygodni, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki – jest to tak zwana reguła Naegelego. Oznacza ona, że kiedy jesteś w pierwszym tygodniu (1. tydzień ciąży), to tak naprawdę dopiero co zaczęłaś miesiączkować. Drugi tydzień ciąży to tak zwana faza folikularna kobiecego cyklu. A ponieważ owulacja następuje około 14 dni po rozpoczęciu miesiączki (zakładając, że masz 28-dniowy cykl), w ciążę możesz zajść najwcześniej w 3. tygodniu. Jeśli o tym nie wiedziałaś, może to być bardzo zaskakujące. Zgodnie z powyższym, metoda obliczania tygodni ciąży i terminu porodu sprawia, że czas, który Ty i Twój lekarz określacie jako 1. tydzień ciąży i 2. tydzień ciąży, to tak naprawdę tygodnie poprzedzające rzeczywistą ciążę. I choć w 1. tygodniu, 2. tygodniu lub 3. tygodniu ciąży możesz nie zauważyć wczesnych obajwów ciąży, w Twoim ciele dochodzi do wielu przemian.

Czy można zauważyć jakieś objawy ciąży w 1. lub 2. tygodniu?

Jeżeli w danym cyklu dojdzie do zapłodnienia, to Twoja podróż przez ciążę oficjalnie się rozpoczęła, ale zgodnie z powyższym wytłumaczeniem, w gruncie rzeczy nie jesteś jeszcze w ciąży. Pamiętaj, że pracownicy służby zdrowia zakładają, że długość ciąży to 40 tygodni lub 280 dni od rozpoczęcia ostatniej miesiączki. Tak więc, jeśli masz typowy 28-dniowy cykl menstruacyjny, pierwsze dwa tygodnie (1. tydzień ciąży i 2. tydzień ciąży) to głównie działania „tych dni”.

W kolejnych tygodniach dochodzi już do decydujących wydarzeń.

  • Około 14 dni po pierwszym dniu ostatniej miesiączki, jeden z Twoich jajników uwolni komórkę jajową.

  • Komórka jajowa powędruje w dół jednego z jajowodów, gdzie może połączyć się z plemnikiem.

Warto zauważyć, że plemniki mogą żyć w Twoim ciele do pięciu dni, a maksymalna żywotność komórki jajowej to jedna doba. Oznacza to, że Twoje okno płodności (czyli ten czas w miesiącu, w którym powinno dojść do zbliżenia, jeśli staracie się o dziecko) to około pięć dni przed- i do jednego dnia po owulacji.

W pierwszym i drugim tygodniu ciąży (w zależności od długości cyklu, może także w trzecim) jest zatem technicznie niemożliwe, abyś odczuwała jakiekolwiek jej objawy. Na tym etapie nie doszło jeszcze do poczęcia, dlatego logiczne jest, że symptomy ciąży mogą pojawić się najwcześniej w drugiej połowie pierwszego miesiąca.

W skrócie

W pierwszych dwóch tygodniach typowej 40-tygodniowej ciąży tak naprawdę nie jesteś jeszcze w ciąży! Wynika to z faktu, że czas trwania ciąży liczy się umownie od pierwszego dnia ostatniego cyklu miesiączkowego. Zakładając, że masz typowy 28-dniowy cykl, owulacja nastąpi dopiero koło 14. dnia cyklu.

 

Czy można zauważyć jakieś objawy w 3. tygodniu ciąży?

Podczas 1 tygodnia ciąży, w rzeczywistości nie doszło jeszcze do zapłodnienia, więc nie ma się co dziwić, że w tym czasie nie odczuwamy nic nadzwyczajnego. Może się to zmienić, gdy będziesz w 3 tygodniu ciąży. W Twoim brzuchu może być ruch jak w ulu, choć wciąż możesz tego nie zauważać. Jeżeli plemnik i jajeczko odnajdą się i połączą w jajowodzie w procesie zwanym zapłodnieniem, utworzą one razem pojedynczą komórkę zwaną zygotą. Zygota składa się z 46 chromosomów z informacją genetyczną – 23 pochodzą od kobiety i 23 od mężczyzny. Stanowią one pierwszy budulec genetyczny Twojego przyszłego dziecka. Następnie zygota przemieszcza się w dół jajowodu, w kierunku macicy, gdzie zaczyna dzielić się na większą grupę komórek. Choć 3. tydzień ciąży jest – w przeciwieństwie do dwóch poprzednich- pełen wyjątkowych procesów, wcale nie oznacza to, że będą one dla Ciebie odczuwalne. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się nieco więcej o typowych wczesnych objawach ciąży i dowiedz się, kiedy możesz je zauważyć.

 

W skrócie

Ze względu na metodę obliczania długości ciąży stosowaną przez lekarzy, o rzeczywistym zapłodnieniu mówić można od  3. tygodnia. To dlatego zauważenie wczesnych oznak ciąży możliwe jest najwcześniej od tego momentu.
 

 

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Czy można zauważyć jakieś objawy ciąży w 1., 2. lub 3. tygodniu?

W pierwszym, drugim lub trzecim tygodniu możesz nawet nie podejrzewać, że jesteś w ciąży – prawdopodobnie będzie jeszcze za wcześnie na zauważenie jakichkolwiek objawów. Nie martw się – to zupełnie naturalne, przecież do 3 tygodnia ciąży mogło nawet nie dojść do poczęcia. Brak miesiączki jest często pierwszym sygnałem świadczącym o tym, że możesz być w ciąży. Mniej więcej w tym samym czasie - lub nieco później - możesz zacząć zauważać inne, bardzo wczesne objawy ciąży. Jednym z częstych symptomów wczesnej ciąży jest krwawienie implantacyjne, czyli lekkie plamienie, które pojawia się, gdy „zlepek komórek” (zwany już nie zygotą, lecz blastocystą) zagnieżdża się w śluzówce macicy. Krwawienie to nie pojawia się u wszystkich ciężarnych, ale jest to normalny objaw, który łatwo pomylić z miesiączką (zwykle występuje ono 10 do 14 dni po zapłodnieniu).

Inne oznaki ciąży w pierwszym miesiącu mogą obejmować:

Kolejnym częstym objawem wczesnej ciąży są poranne mdłości, ale zazwyczaj pojawiają się one między 4. a 9. tygodniem.

 

W skrócie

Choć na tak wczesnym etapie ciąży możesz nie zauważyć żadnych jej oznak, istnieją pewne typowe, bardzo wczesne objawy, które mogą pojawić się już w pierwszym miesiącu. Obejmują one brak miesiączki, krwawienie implantacyjne (lekkie plamienie), wzdęcia, gazy, zmęczenie, tkliwość piersi, zmienny nastrój i częste oddawanie moczu.

 

Kiedy możesz potwierdzić swoją ciążę?

Jeżeli myślisz, że możesz być w ciąży, ponieważ nie dostałaś miesiączki lub doświadczasz niektórych z wczesnych objawów wymienionych powyżej, możesz wykonać domowy test ciążowy. Testy te mogą potwierdzić ciążę wykrywając w moczu obecność hormonu zwanego hCG.

 

Wskazówka

Robiąc domowy test ciążowy zbyt wcześnie, w Twoim moczu może być za mało hormonu hCG. Sprawdź na opakowaniu kupowanego testu, czy jest tam informacja o tym, kiedy należy go wykonać. Niektóre testy wymagają odczekania przynajmniej do pierwszego dnia spodziewanej miesiączki, inne zaś mogą wykryć niższe stężenie tego hormou i są wiarygodne nieco wcześniej.
 

 

Jeżeli wydaje Ci się, że możesz być w ciąży, ale test wyszedł negatywny, zrób jeszcze jeden po upływie kilku dni lub porozmawiaj z lekarzem. Możesz również poprosić swojego lekarza o potwierdzenie ciąży za pomocą badania krwi.

POWIĄZANY ARTYKUŁ

Kalendarz ciąży
4 tydzień ciąży

Jak można określić termin porodu?

Jednym z pierwszych pytań, jakie prawdopodobnie przyjdzie Ci do głowy, kiedy dowiesz się, że jesteś w ciąży, będzie: kiedy poznam moje dziecko i będę mogła trzymać je w ramionach? Aby to oszacować, wypróbuj nasz kalkulator ciąży podając pierwszy dzień ostatniej miesiączki lub datę poczęcia. Do wyznaczenia przewidywanego terminu porodu lekarze jako punkt wyjścia obierają pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Termin porodu jest zazwyczaj obliczany jako 280 dni (lub 40 tygodni) począwszy od tego dnia. Pamiętaj, że generując datę porodu w ten sposób, pierwsze tygodnie ciąży stanowią jedynie początek cyklu, w którym doszło do zapłodnienia. Wyjaśnia to fakt, że pierwszych, bardzo wyczekiwanych oznak ciąży nie wyczujesz ani w 1. tygodniu, ani w 2. tygodniu, ani raczej w 3. tygodniu. Gdy jednak zaczniesz je już zauważać – a test ciążowy z moczu lub krwi potwierdzi ciążę – to przyszedł czas na obliczenie terminu porodu!

 

Wskazówka

Zaledwie 5 procent dzieci rodzi się dokładnie w wyznaczonym przez lekarza terminie porodu. Podana data jest terminem szacunkowym, dlatego miej na uwadze, że całkowicie normalne jest, gdy dziecko przychodzi na świat dwa tygodnie przed- lub po terminie. Najlepiej nie nastawiać się na poród w określonym przez lakarza orientacyjnym terminie, aby poród rozpoczynający się nieco wcześniej lub później nie spowodował stresu.

 

1, 2 i 3 tydzień ciąży - który to miesiąc ciąży?

Świadomość etapu ciąży jest niezwykle ważna zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego lekarza. Wykorzysta on tę informację do nadzorowania wzrostu i rozwoju dziecka, a także do obserwacji Twojego stanu zdrowia i planowania badań prenatalnych. Tygodnie ciąży można podzielić na trzy trymestry:

Sprawdź poniższą ilustrację, aby przekonać się, na jakim etapie ciąży jesteś.

Który to tydzień ciąży?

 

W skrócie

Twój lekarz będzie w stanie stwierdzić, na jakim etapie ciąży jesteś. Tygodnie ciąży można podzielić na trymestry w następujący sposób: pierwszy trymestr, tygodnie od 1. do 13.; drugi trymestr, tygodnie od 14. do 27.; i trzeci trymestr, tygodnie od 28. do 40. (lub do 42).

 

Jakie środki ostrożności należy podjąć podczas wczesnej ciąży?

Nawet jeśli jeszcze nie zauważyłaś u siebie żadnego spośród wczesnych objawów ciąży, na pewno już teraz chcesz dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić sobie i swojemu przyszłemu dziecku zdrowie i bezpieczeństwo.

Rzeczywiście, zawsze mądrze jest podjąć pewne środki ostrożności, już od chwili rozpoczęcia starań o dziecko lub najpóźniej gdy dowiesz się, że jesteś w ciąży. Kilka prostych zmian i nowych nawyków ułatwi Ci zdrowy start w wyjątkowy czas oczekiwania na dziecko. Choć dokładnych wskazówek udzielić może Ci tylko Twój lekarz, zalecane zmiany stylu życia i środki ostrożności obejmują przede wszystkim:

Kiedy zaczynasz starać się o dziecko lub dowiadujesz się, że jesteś w ciąży, niezwykle ważna jest suplementacja kwasu foliowego. Jest to witamina z grupy B, która pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia pewnych wad wrodzonych, wpływających na mózg i kręgosłup dziecka. Lekarz może polecić Ci kompleks witamin prenatalnych, zawierających co najmniej 400 mikrogramów kwasu foliowego.

Okres przed ciążą to także świetny czas na wyeliminowanie niektórych szkodliwych nawyków, takich jak:

  • palenie tytoniu

  • narażanie się na bierne palenie

  • picie alkoholu

Ponadto, lekarz może zalecić ograniczenie dziennego spożycia kofeiny. Koniecznie porozmawiaj ze swoim lekarzem o najlepszych sposobach na zachowanie zdrowia i bezpieczeństwa przed- i w trakcie ciąży.

Aby uzyskać więcej uniwersalnych wskazówek i porad, pobierz nasz praktyczny poradnik na temat ciąży.

 

W skrócie

Sposoby na dbanie o siebie podczas wczesnej ciąży obejmują stosowanie zdrowej diety, regularną aktywność fizyczną oraz przyjmowanie witamin prenatalnych z kwasem foliowym (co najmniej 400 mikrogramów). Ważne jest również zaprzestanie picia alkoholu i rzucenie palenia oraz ograniczenie spożycia kofeiny.
 

 

CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA

Twój lekarz oszacuje długość ciąży na 40 tygodni, począwszy od pierwszego dnia ostatniego cyklu miesiączkowego. Oznacza to, że faktycznie nie będziesz w ciąży w pierwszym i drugim tygodniu ciąży (zakładając, że Twój cykl trwa około 28 dni).

Jeżeli uważasz, że mogło dojść do zapłodnienia, wykonaj domowy test ciążowy i skontaktuj się z lekarzem w celu potwierdzenia ciąży.

1, 2 i 3 tydzień ciąży - Podsumowanie

Choć możesz już bardzo niecierpliwie wyczekiwać typowych oznak początku ciąży, prawdopodobnie nie zauważysz ich będąc w 1. tygodniu, 2. tygodniu lub 3. tygodniu.

Po potwierdzeniu ciąży lekarz przyjmie, że jej długość wynosi równe 40 tygodni, a za jej początek obierze pierwszy dzień ostatniego cyklu (pierwszy dzień ostatniej miesiączki), istnieje zatem prawdopodobieństwo, że w tych pierwszych tygodniach nie dojdzie jeszcze nawet do zapłodnienia.

Twoje ciało wykonuje ważną pracę, „kładąc pierwsze cegiełki” do życia Twojego dziecka! Być może jesteś na początku tej wspaniałej podróży, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

W ciągu drugiej połowy pierwszego miesiąca możesz, ale nie musisz, doświadczyć pewnych typowych objawów ciąży, takich jak brak miesiączki, krwawienie implantacyjne, zmęczenie i wzdęcia. Jeżeli jesteś zainteresowana tym, co dzieje się w pozostałych tygodniach ciąży, sprawdź nasz kalendarz ciąży.

Jak powstał ten artykuł?
Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych: takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.

Zgoda na pliki cookie