13 tydzień ciąży

13. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

W tym tygodniu narządy Twojego malucha są już w pełni ukształtowane i zaczęły intensywną pracę! Nerki wytwarzają mocz, który wydalany jest do płynu owodniowego, a śledziona filtruje krew, dbając o jakość czerwonych krwinek, które transportują tlen do całego organizmu. Jelita Twojego dziecka przemieszczają się z powrotem z pępka w głąb jamy brzusznej, gdzie jest już wystarczająco dużo miejsca, żeby je pomieścić. Niektóre większe kości dziecka, w tym kości czaszki, zaczynają twardnieć.

Co jeszcze dzieje się z Twoim dzieckiem podczas trzynastego tygodnia ciąży? Choć dowód w postaci słodkich pomruków i głośnego płaczu dostaniesz dopiero po jego narodzinach, struny głosowe Twojego dziecka zaczynają się rozwijać już na tym etapie. Jeżeli jesteś w 13. tygodniu ciąży i spodziewasz się bliźniąt, przeczytaj koniecznie nasz artykuł i dowiedz się, czym wyróżnia się ciąża mnoga.

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Jakiej wielkości jest Twoje dziecko w 13. tygodniu ciąży?

W 13. tygodniu ciąży płód jest wielkości dużej śliwki lub małej brzoskwini. Pewnie trudno Ci wyobrazić sobie dokładnie, co dzieje się teraz w twoim brzuchu. Zerknij na poniższą ilustrację, aby dowiedzieć się, jak wygląda Twój maluszek.

jak wyglada plod w 13 tyg ciazy

Ciało mamy podczas 13. tygodnia ciąży

Właśnie dotarłaś do drugiego trymestru, który wiele przyszłych mam określa mianem miesiąca miodowego ciąży. Nieprzyjemności, które mogły doskwierać Ci podczas pierwszego trymestru – zmęczenie, nudności i częste oddawanie moczu – zazwyczaj ustępują na tym etapie, co więcej: nadejście drugiego trymestru w wielu przypadkach niesie ze sobą nagły zastrzyk energii.

Na tym etapie dopływ i przepływ krwi są w pełni związane z pracą łożyska, które będzie rosło wraz z postępem ciąży. Do czasu porodu łożysko będzie ważyć około 700 gramów.

Podczas zbliżających się wizyt prenatalnych, Twój lekarz będzie przeprowadzał badanie wysokości dna macicy, badając odległość od kości łonowej do szczytu macicy. Ten pomiar pomaga lekarzowi określić wiek ciąży w oparciu o wielkość macicy i sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo.

Początek drugiego trymestru to czas, w którym tkliwość piersi nadal może pojawiać się i znikać.

Przypadłości takie jak zaparcia, wzdęcia i zgaga, również są normalne na tym etapie, ponieważ podwyższony poziom hormonów może spowalniać trawienie. Pobierz nasz bezpłatny poradnik, aby dowiedzieć się więcej o zdrowiu prenatalnym, aktywności fizycznej i odżywianiu podczas ciąży oraz innych zagadnieniach, które mogą Cię teraz nurtować.

13 tydzień ciąży – który to miesiąc?

Jest to początek czwartego miesiąca i jednocześnie początek drugiego trymestru ciąży.

13. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Oto niektóre z objawów, których możesz doświadczać w trzynastym tygodniu ciąży:

  • Upławy. Na tym etapie ciąży możesz zauważyć u siebie obfite, mlecznobiałe upławy. Być może zaskoczy Cię fakt, że wydzielina ta posiada wyjątkowo ważną funkcję: pomaga chronić pochwę i kanał rodny przed infekcjami i podrażnieniami. Jeżeli upławy stają się uciążliwe, pomocne może być używanie wkładek higienicznych.

  • Zmiana popędu płciowego. To zupełnie normalne, że Ty i Twój partner odczuwacie wzrost lub spadek pożądania seksualnego w różnych momentach ciąży. Jeżeli Twoja ciąża nie jest zagrożona i oboje macie na to ochotę, śmiało cieszcie się intymnymi chwilami. Nie martw się — dziecko pozostanie bezpieczne! Twoja macica i worek owodniowy zapewniają mu niezbędną ochronę i amortyzację. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z życiem intymnym lub jakimkolwiek innym, związanym z ciążą tematem, koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem. Miej na uwadze, że jeżeli Twoja wcześniejsza ciąża zakończyła się poronieniem lub jeśli doświadczyłaś jakichkolwiek komplikacji podczas tej obecnej (i istnieje ryzyko porodu przedwczesnego) – lekarz może zalecić wam rezygnację z seksu. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o współżyciu w czasie ciąży.

  • Zgaga. Zgaga i niestrawność mogą doskwierać Ci nawet przez całą ciążę, podczas gdy dziecko często zmienia swoją pozycję, a rosnąca macica wywiera nacisk na żołądek. Ta uciążliwa dolegliwość wiąże się także z hormonami ciążowymi, powodującymi rozluźnienie mięśni nad górną częścią żołądka. Zmiana ta umożliwia przedostawanie się kwasu żołądkowego do przełyku, czego efektem jest zgaga. Położenie się po zjedzeniu obfitego posiłku może niestety nasilać te objawy. Spróbuj załagodzić dyskomfort, siedząc prosto po jedzeniu i unikając produktów wzmagających zgagę, takich jak czekolada, owoce cytrusowe i potrawy smżone czy pikantne.

  • Zaparcia. Hormony znów dają o sobie znać! Progesteron i estrogen odgrywają w ciąży ważną rolę, ale mogą też być przyczyną wolniejszej pracy układu pokarmowego. Jednym z objawów tej zmiany mogą być niestety problemy z wypróżnianiem się. Dodanie do diety większej ilości owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych zwiększa spożycie błonnika pokarmowego i pomaga usprawnić pracę jelit. Pomocne może być również picie dużej ilości wody i soku z suszonych śliwek oraz regularna gimnastyka.

  • Wyciekająca siara. Na tym etapie ciąży możesz zauważyć gęsty, żółty płyn wyciekający z twoich piersi. Jest to colostrum (potocznie zwane też „siarą”) — czyli pierwsze mleko matki, które pojawia się przez kilka pierwszych dni po porodzie. Sączenie się colostrum podczas ciąży jest całkowicie normalne, jeśli jednak jest to dla Ciebie uciążliwe, możesz użyć jednorazowych lub bawełnianych wkładek laktacyjnych (ważne, by były wykonane z naturalnego materiału), które wchłoną wyciekający płyn.

POWIĄZANY ARTYKUŁ

Kalendarz ciąży
14 tydzień ciąży

13. tydzień ciąży: Co warto rozważyć na tym etapie?

  • Czy podzieliłeś się już dobrą nowiną z rodziną i przyjaciółmi? Początek drugiego trymestru to świetny moment, aby to zrobić, ponieważ ryzyko poronienia po zakończeniu trzeciego miesiąca ciąży znacznie spada. Oczywiście decyzja o tym, kiedy obwieścisz tę ważną informację, zależy wyłącznie od Ciebie. Tymczasem przeczytaj nasz artykuł i daj się zainspirować kreatywnymi pomysłami na ogłoszenie ciąży.

  • Jeżeli pracujesz, zastanów się, kiedy poinformujesz pracodwcę, że spodziewasz się dziecka. Po obwieszczeniu ciąży warto na bieżąco informować pracodawcę i współpracowników o dalszych planach, aby mogli przygotować się na czas Twojego urlopu macierzyńskiego. Ogłaszenie ciąży możesz obrócić w świetną zabawę, wykorzystując któryś z naszych pomysłów na powiedzenie o ciąży współpracownikom.

  • Ćwiczysz? Tak trzymaj! Jeżeli jeszcze nie zaczęłaś, warto skonsultować się z lekarzem w sprawie rozpoczęcia regularnych treningów odpowiednich dla kobiet w ciąży. Jeżeli dostaniesz od niego zielone światło, w grę wchodzić mogą przede wszystkim spacery, pływanie i joga. Twoje mięśnie będą Ci wdzięczne – zarówno w ciągu ostatnich sześciu miesięcy ciąży, jak i podczas pierwszych miesięcy opieki nad dzidziusiem, kiedy zwiększona sprawność fizyczna ułatwi Ci zmagania z nową sytuacją i dodatkowym obciążeniem.

  • Jeżeli Twoja wcześniejsza rutyna obejmowała trening brzucha wykonywany w pozycji na wznak, w czasie ciąży powinnaś zastąpić go innymi ćwiczeniami. W tej pozycji ciężar macicy może bowiem powodować, że z dolnych partii ciała do serca wraca mniejsza ilość krwi. Koniecznie zapytaj swojego lekarza o bezpieczne alternatywy tych ćwiczeń.

  • Skoro jesteśmy przy temacie ćwiczeń – warto wspomnieć również o mięśniach dna miednicy. Korzyści ze wzmocnienia tych partii mięśni obejmują lepszą kontrolę pęcherza i zwiększone wsparcie narządów miednicy (czyli pęcherza, macicy, jelita cienkiego i odbytnicy). Dno miednicy wzmocnić możesz wykonując trening zwany ćwiczeniami mięśni Kegla. Ten prosty trening polega na ściskaniu i rozluźnianiu mięśni w okolicy miednicy i narządów płciowych. Możesz go wykonywać na przykład w serii trzech dłuższych napięć przeplatanych trzema rozluźnieniami lub w postaci serii wielu szybkich skurczów i rozluźnień.

  • Być może będąc w ciąży doświadczasz nietypowych stanów i odczuć – Twoje sny są bardzo intensywne, jesteś roztargniona lub masz problemy z koncentracją. Wiedz, że nie jesteś z tym sama – tak zwana „amnezja ciążowa” to również jeden z typowych objawów ciąży!

13. tydzień ciąży: Zapytaj swojego lekarza

  • Czym spowodowany jest ból w okolicy miednicy (czasem uczucie to może mieć związek z bólem więzadła okrągłego, który jest skutkiem powiększania się macicy)? Poproś swojego lekarza, aby pomógł Ci zrozumieć, czy to co czujesz, jest naturalne podczas ciąży.

  • Czy Twój dotychczasowy przyrost masy ciała jest prawidłowy? Jeżeli nie, jakie zmiany warto rozważyć?

  • Czy w Twoim przypadku zalecana jest biopsja kosmówki?

  • Na co warto zwrócić uwagę w przypadku ciąży bliźniaczej?

13. tydzień ciąży: Lista kontrolna

  • Zastanów się, jakie masz możliwości i preferencje, jeśli chodzi o opiekę nad dzieckiem po Twoim powrocie do pracy. Warto poprosić znajomych o polecenie zaufanych niań czy sprawdzonych placówek.

  • Jeżeli pracujesz, dowiedz się, jakie masz prawa i możliwości, jeśli chodzi o urlop macierzyński. Sprawdź, ile miesięcy płatnego urlopu macierzyńskiego Ci przysługuje i kiedy możesz go rozpocząć. Możesz również zapytać, czy Twój pracodawca oferuje dodatkowe świadczenia rodzicielskie.

  • Zaplanuj, jak podzielisz się wieścią o ciąży z szerszym kręgiem rodziny i przyjaciół.

  • Zacznij tworzyć listę imion, które wam się podobają za pomocą naszego generatora imion dla dzieci.

  • Wkrczając w drugi trymestr, poczytaj trochę o dalszych etapach ciąży, aby dowiedzieć się, co Cię czeka.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.

Jak powstał ten artykuł? Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych: takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.

Zgoda na pliki cookie