Zmiana pieluch: Pielęgnacja pępowiny
Przy współczesnych pieluchach jednorazowych określenie na podstawie dotyku, czy pielucha jest mokra, może być niemal niemożliwe. Spróbuj na początku zaplanować zmienianie pieluchy po każdym posiłku oraz po każdym wypróżnieniu. Kiedy pępowina wciąż jest przytwierdzona, używaj pieluch z wycięciem (lub zagnij zwykłą pieluchę) i pamiętaj o wytarciu kikuta pępowinowego wilgotnym wacikiem po zmianie pieluchy.
Oto kilka dodatkowych pożytecznych porad dotyczących pieluch
Chusteczki nawilżane mogą być wykorzystywane za każdym razem, gdy zmieniasz pieluchę.
Zanim założysz świeżą pieluchę, możesz nałożyć na skórę dziecka maść lub wazelinę, aby zapobiec podrażnieniu.
Załóż czystą pieluchę dziecku i pewnie zapnij ją z przodu.
Jeśli skóra Twojego dziecka jest zaczerwieniona wokół pasa, oznacza to, że pielucha jest zbyt ciasno zapięta lub Twoje dziecko jest gotowe na większy rozmiar.
Jeśli zauważasz częste przeciekanie pieluchy, być może nadszedł czas na przejście na większy rozmiar.
Podczas pielęgnacji pępowiny dziecka pamiętaj o tych wskazówkach:
Dbaj o kikut pępowinowy dziecka, aż sam odpadnie (zwykle od 10 dni do trzech tygodni po narodzinach dziecka).
Przecieranie kikuta czystym, wilgotnym wacikiem przy każdej zmianie pieluchy jest zwykle wystarczające, ale skonsultuj się z lekarzem, czy nie zaleca czegoś innego.
Zwracaj szczególną uwagę na obszar u podstawy pępowiny, najbliżej pępka. Wycieraj delikatnie, ale dokładnie, aby wyczyścić wszelki wilgotny osad, który mógł się tam zgromadzić.
Zapewnij dopływ powietrza do kikuta – używaj pieluchy z wycięciem (lub zagnij krawędź zwykłej pieluchy) i unikaj ciasnych ubranek, które opinają brzuch dziecka. Podczas kąpieli noworodka staraj się nie moczyć kikuta.
CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT NOWORODEK
Dołącz do klubu Pampers i otrzymaj: