Jak czyścić uszy, oczy i nos dziecka?

Niezależnie od tego, czy jesteś świeżo upieczonym rodzicem czy masz już doświadczenie, pewnie zastanawiasz się, jak najlepiej zadbać o higienę uszu, oczu i nosa swojego maluszka. Nasz przewodnik pokaże Ci, jak delikatnie i skutecznie zadbać o te wrażliwe miejsca, nie sprawiając dziecku żadnego dyskomfortu. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami krok po kroku, aby dowiedzieć się, jak bezpiecznie i skutecznie zadbać o higienę uszu, oczu i nosa Twojego maluszka.

Dlaczego trzeba regularnie czyścić uszy, nos oraz oczy dzieci i niemowląt?

Noworodki i niemowlęta nie potrzebują częstych kąpieli. W pierwszym roku życia wystarczy jedna do trzech w tygodniu. Zarówno w trakcie kąpieli, jak i w dni pomiędzy warto delikatnie przetrzeć twarz i szyję maluszka wilgotną chusteczką (nie zapominając o fałdkach skóry i okolicach pieluszkowych).

Mycie twarzy noworodka pomaga usunąć zaschnięte mleko lub śluz wokół nosa, ust i oczu, a także utrzymuje delikatną skórę dziecka zdrową i wolną od infekcji. Dbanie o higienę uszu, noska i oczu jest kluczowe dla zdrowia i komfortu Twojego dziecka.

Jak myć twarz noworodka i niemowlaka?

Proces czyszczenia oczu, uszu i nosa maluszka zacznij od napełnienia miski ciepłą wodą bez mydła. Najlepsza temperatura wody to 35–38 stopni Celsjusza. Nie jest ani za gorąca, ani za zimna. Jest to również idealna temperatura do kąpieli dziecka.

Zadbaj o to, by Twoje dziecko było ciepło ubrane i wygodnie ułożone. Podtrzymuj je jedną ręką, a drugą delikatnie myj.

Aby delikatnie oczyścić twarz dziecka, użyj miękkiej i czystej myjki zwilżonej wodą.

Oto kilka wskazówek, jak czyścić oczy, uszy i nos malucha:

1. Jak czyścić oczy noworodka?

Niezależnie od tego, czy planujesz pełną kąpiel czy tylko szybkie mycie twarzy, zacznij od oczu. Aby oczyścić oczy dziecka, delikatnie przetrzyj je wilgotną myjką od wewnętrznego do zewnętrznego kącika. Użyj czystego fragmentu w przypadku każdego oka, by uniknąć rozprzestrzeniania bakterii.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania na temat czyszczenia oczu malucha, porozmawiaj z pediatrą, położną lub pielęgniarką środowiskową.

2. Jak czyścić uszy Twojego dziecka?

Podczas czyszczenia uszu dziecka pamiętaj o kluczowej zasadzie bezpieczeństwa: nigdy nie wkładaj niczego do przewodu słuchowego, nawet patyczków higienicznych (łatwo uszkodzić np. błonę bębenkową). Zamiast tego użyj miękkiej, wilgotnej myjki. Delikatnie oczyść nią zewnętrzną część ucha oraz okolice za uszami. 

Możliwe, że zastanawiasz się, co zrobić z woskowiną w uszach dziecka i czy (oraz jak) należy ją usuwać w domu. Woskowina w uszach jest czymś naturalnym i zdrowym. Chroni wyściółkę przewodu słuchowego, zatrzymując kurz i inne cząsteczki, które mogą prowadzić do uszkodzeń lub infekcji.

Delikatne przetarcie wilgotną chusteczką zewnętrznej części ucha w zupełności wystarczy. Uszy oczyszczają się same, a woskowina wydostaje się naturalnie. Usuwanie woskowiny z wnętrza uszu dziecka w domu nie jest bezpieczne ani zalecane. Używanie patyczków higienicznych lub innych przedmiotów do usuwania woskowiny może wepchnąć ją głębiej do przewodu słuchowego. To może prowadzić do zatorów lub urazów.

Jeśli masz pytania lub wątpliwości dotyczące czyszczenia uszu dziecka, porozmawiaj z pediatrą.

3. Jak czyścić nos Twojego noworodka?

Czyszczenie noska u malucha przypomina pielęgnację uszu. Delikatnie przetrzyj okolice nozdrzy myjką, aby usunąć zaschnięty śluz. Nie wkładaj niczego do noska dziecka, bo może to podrażnić delikatną błonę śluzową.

Jeśli Twój maluszek ma zatkany nos, co utrudnia mu oddychanie lub jedzenie, możesz delikatnie oczyścić jego drogi oddechowe, używając gumowej gruszki lub kropli soli fizjologicznej. Zawsze przestrzegaj instrukcji i nigdy nie wkładaj niczego na siłę do nosa. Użycie nawilżacza powietrza z chłodną mgiełką w pokoju dziecka może pomóc w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności i złagodzeniu zatkania nosa.

Jeśli masz pytania lub wątpliwości dotyczące czyszczenia nosa dziecka, porozmawiaj z pediatrą.

Po oczyszczeniu buzi dziecka delikatnie osusz skórę miękkim ręcznikiem.

 

Podsumowanie

Delikatnie przemyj oczy, uszy i nos dziecka ciepłą wodą, używając miękkiej myjki bez mydła. Przemywaj oczy od wewnętrznego kącika do zewnętrznego. Czyść zewnętrzną część uszu i nosa. Nie wkładaj niczego do środka.

 

Kiedy skontaktować się z lekarzem?

Czyszczenie uszu, oczu i nosa malucha jest zazwyczaj łatwe.Jeśli jednak zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, skonsultuj się z pediatrą:

  • Objawy infekcji oka, takie jak obrzęk, wydzielina czy zaczerwienienie.

  • Objawy infekcji ucha, takie jak ciągnięcie za ucho, wydzielina lub problemy ze słuchem.

  • Obecność czegoś innego niż woskowina w uchu dziecka lub jakiekolwiek zatkanie nosa.

Najczęściej zadawane pytania

Pamiętaj, że woskowina w uszach dziecka jest naturalna i uszy potrafią oczyszczać się same. Wystarczy przetrzeć zewnętrzną część uszu i okolice za uszami czystą, wilgotną myjką. Nie wkładaj niczego do wnętrza ucha, nawet patyczków higienicznych. Może to wepchnąć woskowinę głębiej i spowodować uszkodzenia.

Podsumowanie

Dbając o czystość uszu, oczu i nosa dziecka, zapewniasz mu komfort i chronisz przed infekcjami. Nigdy nie wkładaj niczego do uszu ani nosa dziecka. Zawsze delikatnie przemywaj jego twarz. Możesz śmiało używać tych łagodnych technik czyszczenia, nawet jeśli Twój maluszek ma trądzik niemowlęcy (więcej porad znajdziesz w naszym specjalnym artykule na ten temat).

Jeśli martwisz się o zdrowie swojego dziecka lub czystość jego uszu, oczu czy nosa, nie wahaj się skonsultować z pediatrą.

Chcesz wiedzieć więcej o kąpieli? Sprawdź te fantastyczne wanienki i siedziska dla maluchów, wybrane przez rodziców Pampers. A gdy Twój maluszek osiągnie wiek przedszkolny, odkryj sprytne sposoby na to, by kąpiel stała się przyjemnością.

Jak powstał ten artykuł? Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych: takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.

Zgoda na pliki cookie