Kiedy dziecko przestaje spać w ciągu dnia?
Zastanawiasz się, ile śpi 3 miesięczne dziecko? Pewnie pamiętasz, że kiedy Twoje dziecko było noworodkiem, spało w praktyce przez cały dzień. Gdy maluch trochę podrósł, wystarczały mu dwie drzemki w ciągu dnia, a potem tylko jedna, popołudniowa. Ale kiedy dzieci przestają potrzebować kilku drzemek w ciągu dnia? Dowiedz się, jakie sygnały świadczą o tym, że Twój maluch może ograniczyć się do jednej drzemki dziennie.
Od kiedy dziecko przestaje spać w dzień? Jakie są oznaki świadczące o tym, że maluch nie potrzebuje już popołudniowej drzemki?
W jakim wieku dziecko nie śpi w dzień?
Około 12. miesiąca życia niektóre dzieci rezygnują z przedpołudniowej drzemki, a w wieku 2 lat większość dzieci ogranicza się do jednej drzemki w ciągu dnia (ma ona miejsce po południu i trwa od dwóch do trzech godzin).
Zastanawiasz się, czy 3-letnie dziecko powinno spać w dzień? Otóż możliwe, że około 3. roku życia maluch przestanie mieć drzemki w ciągu dnia. W wieku 5 lat, prawdopodobnie będzie już przesypiać całą noc, nie potrzebując drzemek w ciągu dnia.
Pamiętaj jednak, że każde dziecko jest inne. Choć większość dzieci przestaje drzemać między 3. a 5. rokiem życia, Twój maluch może zrezygnować z drzemek już w wieku 2 lub dopiero 6 lat. Nie ma bowiem jednego, „właściwego” wieku, kiedy dziecko powinno przestać spać w ciągu dnia.
Przejście na mniejszą ilość drzemek może być nieco skomplikowane. Czasami Twoje dziecko będzie potrzebowało drzemki w ciągu doby, a innym razem nie. Długość popołudniowej drzemki ulega skróceniu, więc w miarę jak Twój przedszkolak rośnie, drzemka nie musi trwać dwóch czy trzech godzin, aby dziecko czuło się wypoczęte.
Co z drzemkami bliźniąt?
Co ciekawe, bliźnięta często rezygnują z drzemki w ciągu dnia szybciej niż inne dzieci. Zdarza się także, że jedno z bliźniąt wciąż ucina sobie drzemkę, a drugie już z niej rezygnuje – jest to kwestia indywidualna. Warto zatem rozważyć układanie bliźniąt do snu w oddzielnych pokojach. Warto pamiętać, że bliźniak, który nie śpi, powinien mieć czas na spokojną zabawę i wyciszenie się. Dowiedz się więcej o ciąży mnogiej z naszego artykułu.
Jeśli natomiast chcesz dowiedzieć się więcej o drzemkach i harmonogramie snu u noworodka i niemowlaka, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.
Pierwsza drzemka, która z czasem zanika, to drzemka przedpołudniowa. Może ona stać się zbędna w dowolnym momencie po ukończeniu przez dziecko 1. roku życia. W wieku dwóch lat dziecko prawdopodobnie będzie potrzebowało tylko jednej drzemki w ciągu dnia. Około 3.roku życia maluszek może zacząć pomijać drzemki, a w wieku 5 lat dziecko prawdopodobnie będzie przesypiać całą noc nie potrzebując drzemek w ciągu dnia.
Znaki, że Twoje dziecko jest gotowe do rezygnacji z drzemek
Twoje dziecko przestanie drzemać, gdy nie będzie już potrzebować dodatkowego odpoczynku, aby mieć energię na cały dzień. Oto kilka oznak, że jest gotowe zrezygnować z drzemek:
Trudności z zaśnięciem i wyciszeniem w porze drzemki. Zamiast spać, Twoje dziecko może w czasie, gdy wcześniej drzemało, leżeć i próbować się bawić lub śpiewać.
Trudności z zaśnięciem wieczorem. Jeśli Twoje dziecko wieczorem nie chce zasnąć, bo wcześniej miało drzemkę, to znak, że drzemka zaburza jego nocny sen. Lepiej wówczas skrócić drzemkę niż przesuwać czas wieczornego pójścia do łóżka.
Wczesne budzenie się. Jeśli Twoje dziecko budzi się bardzo wcześnie rano, może to być znak, iż wieczorem nie było wystarczająco zmęczone z powodu popołudniowej drzemki. Spróbuj skrócić popołudniową drzemkę lub z niej zrezygnować, aby sprawdzić, czy przyniesie to pożądany efekt, zwłaszcza w sytuacji, w której maluch nie może lub nie chce zasnąć wieczorem.
Brak oznak zmęczenia w dni bez drzemek. Gdy nie dostrzegasz ziewania, zmęczenia w ciągu dnia ani marudzenia przed snem w dni bez drzemki, może to oznaczać, że Twoje dziecko jest gotowe, by z nich zrezygnować.
Aktywność w porze drzemki. Możesz zauważyć, że w porze drzemki Twoje dziecko kontynuuje zabawę bez oznak zmęczenia. To wyraźny sygnał, że drzemka nie jest już konieczna, zwłaszcza jeśli Twoje dziecko nie staje się marudne ani drażliwe w późniejszej części dnia.
Oznaki, że Twoje dziecko może być gotowe do rezygnacji ze spania w ciągu dnia, to trudności z zasypianiem w czasie drzemki, problemy z zasypianiem wieczorem, budzenie się bardzo wcześnie rano oraz brak oznak zmęczenia mimo braku drzemki.
Co robić, gdy dziecko przestaje spać w ciągu dnia?
Gdy dojdziesz do wniosku, że pora zrezygnować z drzemek, spróbuj wprowadzić „cichy czas” w porze, w której wcześniej była drzemka. „Cichy czas” to łagodny sposób na rezygnację z drzemek, bez wprowadzania radykalnej zmiany. Dobrym pomysłem na spędzenie tej części dnia może być przeglądanie książeczek z obrazkami, kolorowanie, układanie puzzli lub zabawa pluszakami. Staraj się unikać hałaśliwych i zbyt ekscytujących zabaw.
Kiedy Twój maluch przestaje ucinać sobie drzemki w ciągu dnia, warto pomyśleć o wcześniejszym kładzeniu go spać, aby pomóc mu w adaptacji do nowego rytmu. Zadbaj o to, aby wieczorne rytuały były dopasowane do nowego planu dnia. W tym okresie dziecko powinno spać w nocy od 10 do 12 godzin, więc warto pomyśleć o wcześniejszym kładzeniu maluszka do łóżka, w zależności od tego, kiedy musi wstać.
Jeśli widzisz, że Twoje dziecko jest senne lub marudne w ciągu dnia i chce się zdrzemnąć (nawet jeśli jakiś czas temu zrezygnowało z drzemek), pozwól mu na to. Pamiętaj, że zmiana ta nie jest procesem liniowym — Twoje dziecko może od czasu do czasu potrzebować snu w ciągu dnia, nawet po dłuższym okresie bez drzemek.
Jeśli w żłobku, przedszkolu lub zerówce Twojego dziecka są ustalone pory snu w ciągu dnia, lecz Twoje dziecko już ich nie potrzebuje, poproś, aby mogło mieć czas na ciche zajęcia zamiast wymuszonej drzemki.
Gdy Twoje dziecko przestaje już drzemać po południu, zachęcaj je do cichej zabawy. Wieczorem natomiast warto spróbować położyć dziecko spać o pół godziny wcześniej, żeby nie było zbyt zmęczone. Wydłużenie czasu snu nocnego pomoże zapewnić dziecku wystarczającą ilość odpoczynku, bez potrzeby drzemki. W tym wieku dziecko potrzebuje około 10-12 godzin snu nocnego, aby czuło się wypoczęte.
Podsumowanie
Drzemki odgrywają kluczową rolę w rozwoju dziecka, jednak nadchodzi czas, gdy stają się zbędne. Każde dziecko jest inne, jednak większość maluchów rezygnuje z drzemki w ciągu dnia między 3. a 5. rokiem życia.
Istnieje wiele znaków, które mogą świadczyć o tym, że dziecko jest gotowe, by przestać spać w ciągu dnia. Należą do nich:
brak snu w czasie drzemki,
trudności z zasypianiem wieczorem,
wcześniejsze niż zwykle budzenie się rano.
Jeśli zauważysz te symptomy, może to oznaczać, że Twoje dziecko nie potrzebuje już drzemek. W razie wątpliwości lub pytań związanych ze snem nocnym, skonsultuj się z pediatrą.
Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko jest pełne energii przez cały dzień, nawet bez drzemki, możesz być niemal pewna, że już jej nie potrzebuje! To kolejny sygnał, że Twoje dziecko się rozwija i przypomnienie, jak wiele się zmieniło od czasów, gdy było noworodkiem.
Jak powstał ten artykuł Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych: takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.
CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT DZIECKO
Dołącz do klubu Pampers i otrzymaj: