Rozwój dziecka od 3. do 9. miesięcy życia: fazy wzrostu
Obserwowanie, jak dziecko podąża od jednego przełomowego momentu do drugiego w swoim rozwoju jest niezwykle ekscytujące. To zaskakujące, jak szybko rośnie i zmienia się – koniecznie celebruj te momenty ze swoim dzieckiem.
4 miesiące
Twoje dziecko szybko rośnie i zmiany będą pojawiać się często i szybko – w sferze rozwoju fizycznego, emocjonalnego i poznawczego. Twoje dziecko prowadzi teraz bardziej intensywną interakcję ze światem, uczy się od otoczenia i od Ciebie – swojego ulubionego towarzysza zabaw.
Do momentu osiągnięcia wieku 4 miesięcy Twoje dziecko prawdopodobnie
Utrzymuje głowę na swoich ramionach lub nawet dłoniach. Trzyma równo główkę, gdy znajduje się w pozycji siedzącej na kolanach – może łatwiej sobie z Tobą porozmawiać.
Jest w stanie namierzyć Cię w pokoju i śledzić Twoje ruchy wzrokiem.
Wie, jak przyciągnąć Twoją uwagę płaczem, upuszczeniem czegoś, a nawet „symulowanym kaszlem”.
Uderza w przedmioty i czasami udaje mu się coś dosięgnąć i złapać. Jeżeli schwyci coś, będzie tym trząść lub włoży sobie do ust. Jeżeli jakaś rzecz mu wypadnie, jest to zjawisko, które wywołuje u dziecka zdumienie.
Własne dłonie wydają mu się interesujące. Będzie uderzać w nie, dotykać ich i po prostu obserwować.
Dużo się ślini, mocząc zabawki i Ciebie, jednak prawdopodobnie jeszcze nie wychodzą mu ząbki.
Rozpoznaje Twój głos i uspokaja się chociaż na chwilę, gdy odezwiesz się do niego z drugiego pokoju. Dziecko uczy się oczekiwać.
Może zacząć samo zasypiać, jeżeli zainicjujesz rytuał snu i dasz mu małą zabawkę lub kocyk do przytulenia.
6 miesięcy
Do ukończenia sześciu miesięcy dziecko będzie siadać lub prawie siadać, a jego plecy będą się prostować. To dla malucha nowa perspektywa – spodoba się mu to!
W wieku 6 miesięcy Twoje dziecko prawdopodobnie:
Głośno się śmieje, uśmiecha i piszczy.
Będzie „droczyć się” z Tobą, upuszczając i rzucając różne rzeczy oraz robiąc hałas, żeby zwrócić Twoją uwagę. Eksperymentuje również z przestrzenią i zjawiskiem znikania.
Może wyciągać się, aby stanąć przy meblach lub w łóżeczku.
Może przekładać rzeczy z ręki do ręki.
Wkłada prawie wszystko do buzi.
Gaworzy w najlepsze.
Wyrzyna mu się pierwszy ząbek, lub kilka ząbków.
Odwraca się w kierunku, z którego dochodzą dźwięki.
Potrafi się uspokoić poprzez ssanie kciuka, smoczka lub kołysanie.
Obraca się wokół własnej osi w obie strony.
Zaczyna być nieufne wobec obcych, ponieważ lepiej rozumie, kto jest znajomy, a kto nowy w jego świecie.
Już kiedy myślisz, że masz wszystko pod kontrolą, Twoje dziecko postanawia ponownie rzucić Ci wyzwanie – zaczynając poruszać się! Będziesz zmuszona pomyśleć o bezpieczeństwie w tych kategoriach. W miarę jak Twoje dziecko zaczyna spożywać swoje pierwsze posiłki w stanie stałym, musisz mieć także świadomość zagrożeń związanych z zadławieniem.
9 miesięcy
Dziecko samodzielnie się porusza, eksploruje, bada i eksperymentuje. Uwielbia chować różne rzeczy i bawić się w „a kuku”, ponieważ jest teraz w stanie zapamiętać rzeczy, które nie znajdują się bezpośrednio przed nim. Musisz stale pozostawać na posterunku – aby zapewniać je o swojej miłości i, co równie ważne, aby zagwarantować mu bezpieczeństwo. Jest to wiek, kiedy wielu rodziców zdaje sobie sprawę z tego jak silną faktycznie osobowość posiada ich dziecko i jak bardzo chce uczestniczyć we wszystkim.
W wieku 9 miesięcy Twoje dziecko prawdopodobnie
Siedzi dość dobrze bez wsparcia i potrafi obracać się ze stabilnej pozycji siedzącej.
Potrafi bawić się zabawkami, siedząc.
Potrafi na swój sposób poruszać się do przodu, pełzając, raczkując lub odpychając się jedną nogą. Niektóre dzieci nigdy nie raczkują, a jednak udaje im się jakoś przemieszczać.
Podciąga się do pozycji stojącej i czasami się w niej zacina. (wkrótce nauczy się opadać z powrotem.).
Dysponuje chwytem przypominającym pęsetę—palec wskazujący i kciuk współpracują przy podnoszeniu małych przedmiotów—i korzysta z tej umiejętności. (Możesz mieć pewność, że znajdzie najdrobniejszą rzecz, która upadła na dywan lub potoczyła się pod stół.).
Używa palca wskazującego, popychając rozmaite przedmioty, np. przełączniki, przyciski i gniazdka elektryczne.
Chce stale Cię widzieć. Będzie przemieszczać się podczas zabawy tam i z powrotem, aby sprawdzić czy jesteś blisko. Najprawdopodobniej bardzo się zaniepokoi, gdy znikniesz z pola widzenia. Twoje dziecko może witać obcych, a nawet znajomych sobie ludzi nieufnymi spojrzeniami, a czasem mrożącym krew w żyłach płaczem. Pamiętaj, że to nie ma nic wspólnego ze złymi manierami. Dziecko jest po prostu świadome różnicy pomiędzy swoją rodziną i bliskimi sobie opiekunami, a nieznanymi osobami.
Gaworzy, dobrze naśladując mowę. Od czasu od czasu usłyszysz nawet słowa „mama” i „tata”. Twoja rozpromieniona reakcja na te słowa da jej znać, że są one szczególne.
Zna własne imię, zawołane odwraca się, rozpoznaje niektóre słowa i wykazuje duże zainteresowanie ludźmi prowadzącymi rozmowy wokół niego.
Ma już pierwsze zęby mleczne, zazwyczaj górne i dolne siekacze.
Budzi się i znowu sprawia kłopoty w nocy. To dlatego, że w tym okresie tęskni za ludźmi i zabawą, którą się zajmowało w ciągu dnia.
Nie zadowala go już przytulanie i pieszczoty. Chce być na podłodze i angażować się we wszystko, co dzieje się w otoczeniu.
Jest gotowe przejąć kontrolę nad karmieniem. Przekąski jedzone palcami i kubek są bardzo interesujące na tym etapie, szczególnie ze względu na wykształcony do tej pory chwyt kciukiem i palcem.
Hałasuje i rozrabia na nowe sposoby, rzucając, uderzając, trzęsąc i rozbierając na części swoje zabawki. To, że mama i tata są pod ręką, żeby pozbierać te elementy tylko zwiększa zabawę!
CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT DZIECKO
Dołącz do klubu Pampers i otrzymaj: