Kiedy niemowlę obraca się z brzucha na plecy?
Minęło już kilka miesięcy od narodzin Twojego dziecka. W tym czasie Twój maluch bardzo urósł i się zmienił, a z każdym nowym dniem jest bardziej ruchliwy i czujny niż kiedykolwiek wcześniej. Jednym z jego wczesnych kamieni milowych w rozwoju będzie przewracanie się. Wkrótce będzie Ci trudno za nim nadążyć! Dowiedz się, kiedy dziecko się obraca i jak je do tego zachęcić poprzez zabawę.
Kiedy niemowlęta zaczynają się przewracać?
Możesz się zastanawiać, kiedy dziecko wykonuje świadomy obrót z brzucha na plecy lub kiedy obraca się na boki. Przewracanie się często następuje między 4. a 7. miesiącem życia. Jednak ten kamień milowy, podobnie jak inne osiągnięcia rozwojowe, może nastąpić w innym czasie, ponieważ każde dziecko jest wyjątkowe i rozwija się we własnym tempie. Aby dowiedzieć się więcej o etapach rozwoju dziecka między 3. a 9. miesiącem życia, przeczytaj nasz artykuł Rozwój dziecka między 3. a 9. miesiącem życia.
Choć rzadko zdarza się, by dziecko przewracało się przed 4. miesiącem życia, nie jest to niemożliwe. Jeśli zastanawiasz się, kiedy dziecko obraca się na brzuch lub kiedy dziecko obraca się z pleców na brzuch, pamiętaj, że każdy maluch rozwija się inaczej. Nie martw się, jeśli Twój maluch nie przewraca się w wieku 5, 6 czy nawet 7 miesięcy. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie.
Kiedy niemowlęta przewracają się z brzucha na plecy?
Trudno dokładnie przewidzieć, kiedy dziecko obraca się z brzucha na plecy, ponieważ każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Zazwyczaj jednak niemowlęta najpierw przewracają się z brzuszka na plecy, a dopiero później z pleców na brzuszek. Dlaczego tak się dzieje?
Przewracanie się z brzuszka na plecy jest łatwiejsze, ponieważ wymaga jedynie niewielkiej zmiany środka ciężkości.
Przewracanie się z pleców na brzuszek wymaga bardziej złożonych ruchów, takich jak kołysanie się, wyginanie pleców i skręcanie nóg.
Kiedy niemowlęta przewracają się z pleców na brzuch?
Podobnie jak w przypadku przewracania się z brzuszka na plecy, nie ma konkretnego wieku, kiedy dziecko obraca się z pleców na brzuch. Zwykle niemowlęta zaczynają przewracać się z pleców na brzuch i z powrotem około 7. miesiąca życia.
Kiedy niemowlęta zaczynają wykazywać oznaki przewracania się?
Możesz się zastanawiać, kiedy dziecko samo się obraca. Przewracanie zaczyna się od kilku wyraźnych oznak rozwoju. Około 5. miesiąca życia Twoje dziecko może zacząć wykazywać następujące sygnały sugerujące, że przewracanie się jest tuż za rogiem:
Używanie rąk do unoszenia klatki piersiowej i wyginania pleców.
Kołysanie się na brzuszku.
Kopanie lub skręcanie nóg.
„Pływanie” ramionami.
Rozwój tego rodzaju umiejętności motorycznych jest konieczny, aby Twoje dziecko w końcu mogło się przewrócić.
Jak pomóc swojemu dziecku w przewracaniu się?
Niemowlęta uczą się poprzez eksplorację, więc to, co Tobie wydaje się momentem nauczania, dla nich będzie świetną zabawą. Wykorzystaj to jako okazję do wspierania ich rozwoju fizycznego poprzez zabawę.
Jak więc pomóc dziecku w przewracaniu się z brzuszka na plecy? Odpowiedzią jest czas na brzuszku! To aktywność, którą możesz rozpocząć, gdy Twoje dziecko jest noworodkiem. Zachęcaj do przewracania się poprzez regularny czas na brzuszku , kładąc dziecko na brzuszku na krótkie okresy, będąc blisko niego. W końcu możesz zauważyć, że Twój maluch zaczyna przewracać się z brzuszka na plecy.
Jak czas na brzuszku pomaga niemowlętom budować mięśnie potrzebne do przewracania się
Czas spędzony na brzuszku jest kluczowy dla rozwoju mięśni niemowląt, które są niezbędne, żeby przekręcać się prawidłowo. Dzięki temu dzieci wzmacniają szyję, ramiona, ręce i tułów. Pozycja na brzuszku zachęca dziecko do podnoszenia główki, podpierania się na rączkach i obracania głową, co przygotowuje je do samodzielnego przewracania się. Eksperci zalecają rozpoczęcie czasu na brzuszku już w okresie noworodkowym podczas krótkich, nadzorowanych sesji, aby stopniowo budować siłę.
Jak zapewnić bezpieczeństwo dziecku, kiedy się przewraca
Podczas gdy Twoje dziecko zdobywa nowe umiejętności, zachowaj uważność. Szczególnie wtedy, gdy znajduje się na podwyższeniu, takim jak przewijak, łóżko czy sofa. Zawsze trzymaj dziecko jedną ręką, aby uniknąć przewrócenia się.
Nigdy nie jest za wcześnie, aby zabezpieczyć dom, zwłaszcza gdy maluch zaczyna samodzielnie odkrywać świat. Możliwe, że pewne kroki w tym kierunku już za Tobą, ale to właśnie teraz masz doskonałą okazję, żeby spojrzeć na sytuację z perspektywy bardziej ruchliwego i ciekawego malucha. Możesz zainstalować bramkę zabezpieczającą albo przymocować meble, które mogą się przewrócić.
Co zrobić, jeśli Twoje dziecko nie obraca się?
Twój maluch może osiągać pewne kamienie milowe szybciej niż inne dzieci albo potrzebować trochę więcej czasu na opanowanie niektórych umiejętności. To całkowicie normalne – każde dziecko jest wyjątkowe i rozwija się w swoim własnym tempie.
Lekarz Twojego dziecka będzie śledził jego wzrost i rozwój. Jeśli martwisz się, że dziecko nie obraca się z brzucha na plecy, nie obraca się na brzuch lub na boki, a może widzisz, że przestało się przewracać lub masz jakiekolwiek inne obawy dotyczące jego rozwoju, skonsultuj się z lekarzem podczas najbliższej wizyty kontrolnej, lub poszukaj pomocy fizjoterapeuty.
Kolejne kamienie milowe rozwoju do obserwacji
Pierwsze przewrócenie się dziecka to niezapomniana chwila pełna radości. Podczas okresu niemowlęctwa Twojego dziecka będziesz świadkiem, jak rozwija ono różne umiejętności i osiąga kolejne etapy rozwoju.Oto niektóre kamienie milowe rozwoju fizycznego, które możesz zauważyć w pierwszym lub drugim roku życia:
Machanie, klaskanie i wskazywanie.
Pamiętaj, każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Jeśli masz wątpliwości co do rozwoju swojego malucha, skonsultuj się z lekarzem.
CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA
Niemowlęta zazwyczaj zaczynają się przewracać dopiero po 4. miesiącu życia. Dlatego mało prawdopodobne jest, aby Twoje dziecko przewracało się już w wieku 2 miesięcy. Jednak każde dziecko rozwija się w swoim tempie, więc może osiągnąć ten etap wcześniej. Skonsultuj się z lekarzem, aby uzyskać więcej porad na temat rozwoju Twojego dziecka. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.
Podsumowanie
Codzienny, nadzorowany czas na brzuszku jest doskonałym sposobem na pomoc w budowaniu siły i koordynacji potrzebnej do przewracania się, siedzenia, raczkowania, a ostatecznie chodzenia.
Bez względu na to, czy Twoje dziecko już potrafi się przewracać czy dopiero zaczyna przygodę z czasem na brzuszku, ważne jest, aby śledzić jego rozwój fizyczny. Zanim się obejrzysz, Twój maluch będzie się świetnie bawił. Będzie się turlał, wstawał i biegał po domu, pełen energii i radości.
Trudno dokładnie określić, kiedy Twoje dziecko po raz pierwszy się przewróci. Jedno jest pewne – w tym czasie zużyjesz sporo pieluszek. Chcesz otrzymać zwrot gotówki za zakupy pieluszek i chusteczek Pampers? Pobierz aplikację Pampers Club już dziś!
Jak powstał ten artykuł? Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych: takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.
CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT DZIECKO
Dołącz do klubu Pampers i otrzymaj: