8 tydzień ciąży
8. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka
W tym tygodniu na dłoniach i stopach malucha pojawiają się drobne paluszki z błonami, a ręce są już w stanie zgiąć się w łokciach i nadgarstkach.
Na tym etapie w zawiązkach oczu powstaje pigment, formują się także genitalia, chociaż na określenie, czy spodziewasz się chłopca, czy dziewczynki wciąż jest za wcześnie.
Cechy zewnętrzne to nie jedyne rzeczy, które się zmieniają — narządy wewnętrzne również dynamicznie się rozwijają. W miarę, jak formuje się układ pokarmowy, pętla jelita środkowego wnika w pępowinę, ponieważ nie wystarcza na nią miejsca w pierwotnej jamie brzusznej. Nawet na tym wczesnym etapie jelita odprowadzają produkty przemiany materii z ciała. Za miesiąc, gdy w brzuchu Twojego maleństwa zrobi się więcej miejsca, jelita wyjdą z pępowiny i powrócą do jamy brzusznej dziecka.
Jakiej wielkości jest Twoje maleństwo w 8. tygodniu ciąży?
Na tym etapie maluszek „ma już za sobą długą drogę”, a wkrótce jego rozwój jeszcze bardziej przyspieszy. W tym tygodniu jest mniej więcej wielkości maliny – jego długość ciemieniowo-siedzeniowa (CRL) wynosi od 13 do 15 mm. Zerknij na poniższą ilustrację, by dowiedzieć się, jak wygląda zarodek w 8. tygodniu ciąży.
Ciało mamy podczas 8. tygodnia ciąży
Dotrwałaś do ósmego tygodnia, co znacza, że Twoje ubrania powoli stają się zbyt obcisłe, a Ty doświadczasz już w pełni bardziej - lub mniej - przyjemnych symptomów ciąży związanych z pierwszym trymestrem. Wszystko jednak – nawet najbardziej uciążliwe objawy rekompensuje fakt, iż możesz po raz pierwszy usłyszeć bicie serca swojego dziecka.
Być może zastanawiasz się, kiedy Twój brzuszek będzie już widoczny. Pamiętaj, że każda przyszła mama i każda ciąża jest inna. To, kiedy brzuszek zaczyna się uwidaczniać, to kwestia bardzo indywidualna – różnice występują nie tylko pomiędzy jedną a drugą ciężarną, ale także między kilkoma ciążami tej samej kobiety.
Zazwyczaj jednak po 13 tygodniach ciąży możesz zauważyć, że Twoje dżinsy są nieco bardziej dopasowane.
8. tydzień ciąży: Twoje symptomy
Oto niektóre z objawów, których możesz doświadczać w ósmym tygodniu ciąży:
Poranne mdłości. Podczas tego tygodnia możesz się zmagać z nudnościami, a nawet z wymiotami. Dobrą wiadomością jest fakt, że objawy te zwykle ustępują w drugim trymestrze, do którego zostało już bardzo niewiele! Do tego czasu spróbuj załagodzić mdłości, przegryzając kilka krakersów przed wstaniem z łóżka. Staraj się także jeść pięć lub sześć małych posiłków dziennie zamiast trzech dużych.
Awersja do jedzenia i zapachów. Pewne smaki i zapachy, które nigdy wcześniej Ci nie przeszkadzały, mogą wydawać się zbyt intensywne lub odrażające. To przez zwiększoną ilość hormonów, które wyostrzają Twój zmysł węchu i sprawiają, że Twój żołądek czuje się, jak podczas przejażdżki kolejką górską.
Biegunka. Twój układ trawienny może być teraz znacznie bardziej wrażliwy. Zwracaj szczególną uwagę na zdrowe nawyki żywieniowe i nawadnianie organizmu, aby trochę załagodzić związane z tym objawy. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli biegunka trwa dłużej niż 24 godziny lub towarzyszą jej jakiekolwiek inne objawy. Nie zażywaj leków przeciw biegunce ani żadnych innych preparatów medycznych - bez konsultacji z lekarzem.
Częste oddawanie moczu. Tak, podczas tego tygodnia nadal możesz robić wiele dodatkowych wycieczek do łazienki. Ten objaw będzie pojawiał się i znikał przez resztę ciąży, gdyż dziecko rośnie, a macica się rozszerza, co powoduje ucisk na pęcherz.
Skurcze brzucha. Ten objaw może być związany z ciągłym wzrostem macicy. Jeśli jednak skurcze są silne, skontaktuj się z lekarzem, aby wykluczyć komplikacje.
Ból pleców. W ósmym tygodniu ciąży może pojawić się ból pleców, szczególnie w ich dolnej części. Mięśnie pleców pracują bardziej niż zwykle, ponieważ Twój ciężar rozkłada się teraz inaczej, aby pomieścić rosnącą macicę. Co więcej, zmienia się Twój środek ciężkości, a hormony ciążowe działają na rozluźnienie więzadeł w stawach miednicy.
Plamienie. Plamienie (kilka kropli krwi na raz) może być normalne. Pamiętaj jednak, aby natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli krwawienie będzie silniejsze lub jeśli zauważysz cokolwiek, co Cię zaniepokoi.
Zmęczenie. Twój poziom progesteronu wzrasta, co może powodować, że czujesz się bardziej zmęczona niż zwykle. Nie miej wyrzutów sumienia i śmiało utnij sobie drzemkę, kiedy tylko masz taką możliwość. Jeśli czujesz się wyczerpana, słuchaj swojego organizmu i daj sobie czas na regenerację.
Problemy ze snem. Zmieniający się poziom hormonów, ogólny dyskomfort i dodatkowe wizyty w toalecie często przyczyniają się do zaburzeń rytmu snu. Jeśli nie możesz zasnąć, spróbuj posłuchać spokojnej muzyki lub poczytać książkę. Możesz także napić się ciepłego mleka lub wziąć przed snem ciepły prysznic czy kąpiel. Niektóre kobiety uważają, że pomocne bywa leżenie na lewym boku, ponieważ poprawia krążenie krwi. Sprawdź, czy umieszczenie poduszki między kolanami sprawi, że będzie Ci wygodniej.
8. tydzień ciąży: Co warto rozważyć na tym etapie?
Pomyśl o zaopatrzeniu garderoby w kilka rozciągliwych ubrań, które będą rosły razem z Tobą. Twoje ubrania sprzed ciąży mogą już być za ciasne i od tej pory możesz nie mieć ochoty na noszenie obcisłych spodni. Nie zapomnij o dopasowywaniu odpowiedniego rozmiaru biustonosza przez całą ciążę, gdyż Twoje piersi cały czas rosną.
Dbaj o siebie, ćwicząc. Jeśli przed ciążą byłaś aktywna fizycznie, prawdopodobnie będziesz mogła kontynuować uprawianie sportu, który lubisz, jeśli jest on bezpieczny (skonsultuj się z lekarzem, aby się upewnić).
Dobra opieka medyczna jest ważna! Nadszedł czas pierwszej wizyty u ginekologa. Najwyższa pora, aby wybrać lekarza prowadzącego, jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś. Twoje możliwości mogą zależeć od miejsca zamieszkania i pakietu ubezpieczenia zdrowotnego (jeśli korzystasz z usług prywatnej kliniki). Najważniejsze, to wybrać lekarza, który jest nie tylko profesjonalny, ale też sympatyczny.
Czy na tym etapie powinnaś podzielić się wieścią o ciąży z innymi? To, kiedy należy poinformować innych o stanie błogosławionym, nie jest wcale jednoznaczne. Niektóre pary od razu dzielą się dobrą nowiną z bliskimi przyjaciółmi i rodziną, inni natomiast wolą poczekać, aż minie pierwszy trymestr, ponieważ wtedy znacznie spada ryzyko poronienia.
Jeśli masz w tym tygodniu trochę wolnego czasu, wykorzystaj go na zapoznanie się z listą niepokojących objawów podczas ciąży. Istnieją symptomy, których w żadnym wypadku nie powinno się ignorować. Gdy dowiesz się, co może sygnalizować pojawienie się komplikacji, łatwiej będzie Ci odróżnić naturalne objawy od tych niebezpiecznych. Pamiętaj, że Twój lekarz jest ekspertem, więc jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub obawy, bezzwłocznie się z nim skontaktuj.
Na poznanie płci dziecka jest jeszcze za wcześnie, ale nie znaczy to, że nie możesz zacząć zastanawiać się nad wyborem jego imienia. Zacznij tworzyć listę imion– jeśli prowadzisz ciążowy pamiętnik, możesz zapisać w nim swoje propozycje, aby Twoje dziecko mogło po latach zerknąć na Twoje pomysły. Przez kolejne miesiące ciąży możesz wzbogacać swoją listę - na podjęcie ostatecznej decyzji masz jeszcze sporo czasu.
Nawiąż kontakt z innymi rodzicami, których dziecko przyjdzie na świat mniej więcej w tym samym czasie. Na pewno z łatwością dotrzesz do nich dzięki odpowiednim grupom w mediach społecznościowych. Być może istnieją także lokalne grupy wsparcia dla rodziców, do których możesz się zwrócić. Rodzice mieszkający w Twojej okolicy mogą być bogatym źródłem informacji i wsparcia, z którego warto skorzystać.
8. tydzień ciąży: Zapytaj swojego lekarza
Twoje wizyty kontrolne odbywają się zwykle raz w miesiącu, aż do ostatnich dwóch miesięcy ciąży, kiedy konieczne stają się częstsze badania. Te regularne kontrole to doskonała okazja do zadawania pytań i dzielenia się z lekarzem prowadzącym wszelkimi wątpliwościami.
Czy są jakieś sposoby na lepszy sen w nocy?
Czy to normalne, że podczas ciąży sny są bardziej intensywne?
Czy podróżowanie w ciąży jest bezpieczne i kiedy jest na nie najlepszy czas?
Kiedy i jak kontaktować się z personelem medycznym pomiędzy planowymi wizytami?
Jakie rodzaje badań prenatalnych są obowiązkowe, a jakie opcjonalne i kiedy należy je zaplanować?
8. tydzień ciąży: Lista kontrolna
Znajdź medyka, który jest sympatyczny i któremu ufasz, niezależnie od tego, czy jest to lekarz, pielęgniarka czy położna.
Skontaktuj się z wybraną osobą, aby dowiedzieć się, kiedy będą następne badania kontrolne, i pobierz nasz przewodnik ciążowy, w którym znajdziesz przydatny kalendarz wizyt prenatalnych.
Wspólnie ze swoim partnerem ustal, kiedy i jak podzielisz się radosną nowiną o ciąży z rodziną i przyjaciółmi.
Zaplanuj wizytę u stomatologa. Twój dentysta może udzielić Ci spersonalizowanych porad na temat dbania o zęby i dziąsła podczas trwania ciąży.
Zrób sobie wolne w tym tygodniu! Jeśli możesz, przeznacz pół dnia na zrobienie czegoś, co sprawia Ci przyjemność. Z czasem niech stanie się to Twoim ciążowym zwyczajem. Zarezerwuj kilka godzin tygodniowo tylko dla siebie.
Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.
Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych - takich, jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.
8 tydzien ciazy - checklist