21 tydzień ciąży
21. tydzień ciąży: Rozwój dziecka
Serduszko puka. Bicie serca Twojego dziecka jest teraz dostatecznie głośne, żeby usłyszeć je przez stetoskop, jednak odróżnienie rytmu jego serca od Twojego może być trudne. Nasłuchuj szybszego pulsu — tętno dziecka wynosi 120–160 uderzeń na minutę, czyli jest mniej więcej dwa razy szybsze od tętna mamy. Niektóre kobiety twierdzą, że przypomina tupot kopyt galopujących koni.
Drzemka. Cykle snu maluszka stają się coraz bardziej regularne. Na podstawie badań USG można stwierdzić, że dzieci w łonie matki mogą już nawet mieć swoją ulubioną pozycję do spania.
Paluszki. Płód w 21 tygodniu ciąży ma już nie tylko w pełni uformowane paluszki u rąk i nóg, ale także widoczne linie papilarne. Na tym etapie jednym z ulubionych zajęć maluszka jest ssanie kciuka – jeśli masz zaplanowane badanie USG (lub USG 4D) w 21 tygodniu ciąży, to jest szansa, że go na tym przyłapiesz.
Narządy wewnętrzne w akcji. Układ pokarmowy Twojego dziecka już się rozwija i jest ono w stanie połknąć niewielkie ilości płynu owodniowego, który zostaje wchłonięty przez jelita. Komórki krwi, wytwarzane początkowo przez wątrobę i śledzionę dziecka, zaczynają być produkowane także przez szpik kostny. Ostatecznie – przed narodzinami dziecka – wątroba i śledziona przestaną pełnić tę funkcję.
Kalkulator przyrostu wagi w ciąży
Wprowadź informacje na temat wagi:
To pole jest obowiązkowe.
To pole jest obowiązkowe.
To pole jest obowiązkowe.
Jak duże jest Twoje dziecko w 21. tygodniu ciąży?
W 21. tygodniu ciąży wielkość dziecka porównać można do rozmiarów banana. Na tym etapie maleństwo mierzy około 22 cm, natomiast waga płodu w 21 tygodniu ciąży mieści się w przedziale od 283 do 368 gramów.
Jeżeli zastanawiasz się, jak wygląda dziecko w 21 tygodniu ciąży, zapoznaj się z poniższą ilustracją:
Ciało mamy w 21. tygodniu ciąży
Choć zgaga i niestrawność dokuczać mogły Ci już od początku pierwszego trymestru, na tym etapie powiększająca się macica zaczyna uciskać żołądek, co może niestety sprawić, że dolegliwości te staną się bardziej uciążliwe.
Hormony ciążowe mogą powodować uderzenia gorąca, a dodatkowe kilogramy sprawić, że w najbliższym czasie będziesz odczuwać ból lub dyskomfort w różnych partiach ciała. Przeczytaj dalszą część naszego artykułu, żeby dowiedzieć się, jak uniknąć bólu lub go załagodzić.
21 tydzień ciąży - który to miesiąc, który to trymestr?
Zastanawiasz się,który to miesiąc ciąży? 21. tydzień to początek 6. miesiąca i drugi trymestr ciąży.
21. tydzień ciąży: Objawy ciąży
Oto niektóre z objawów, których możesz doświadczać w 21. tygodniu ciąży:
Bolesne miejsca. Ból pleców szczególnie w okolicy lędźwiowo-krzyżowejmoże dawać się we znaki niezależnie od trymestru. W 21 tygodniu ciąży brzuch jest już na tyle duży, że zmienia się środek ciężkości ciała, w skutek czego dolny odcinek kręgosłupa przesuwa się do przodu.
Hormony ciążowe. Relaksyna rozluźnia stawy i więzadła, żeby podczas porodu miednica mogła się odpowiednio rozszerzyć. Efektem ubocznym jej działania może być powiększenie się stóp.
Zgaga. Na tym etapie może dokuczać Ci zgaga – macica uciska żołądek, natomiast hormony ciążowe rozluźniają zastawkę między przełykiem a żołądkiem, powodując przenikanie kwasu żołądkowego do przełyku.
Uderzenia gorąca. Hormony ciążowe i zwiększony metabolizm mogą sprawić, że będziesz odczuwać uderzenia gorąca i się pocić. Pamiętaj żeby się nie przegrzewać — noś luźne ubranie i pij dużo wody. Włącz wentylator lub klimatyzację i staraj się dużo odpoczywać.
Rozstępy. W miarę jak w czasie ciąży powiększa się brzuch, na skórze mogą pojawić się czerwonawo-brązowe, różowe lub fioletowe linie. Rozstępy powstają, gdy skóra rozciąga się w krótkim czasie i mogą pojawić się na brzuchu, biodrach, udach, pośladkach i piersiach. Ulgę rozciągniętej i swędzącej skórze może przynieść regularne stososwanie balsamu nawilżającego.
Skurcze mięśni nóg. Jeżeli odczuwasz skurcze w nogach, nie martw się — wiele mam skarży się na nie w drugim trymestrze ciąży. Możesz zauważyć, że skurcze częściej dokuczają w nocy. Spróbuj rozciągać mięśnie łydek przed snem, pij dużo wody albo weź ciepłą kąpiel lub prysznic, żeby złagodzić dyskomfort lub zapobiec skurczom.
21. tydzień ciąży: O czym warto pamiętać?
Pomyśl o plecach. Niewielkie zmiany w codziennym planie dnia powinny pomóc złagodzić ból. Zawsze kiedy siedzisz, korzystaj z podnóżka, aby nieco unieść stopy. Jeśli stoisz przez dłuższy czas, stawiaj jedną ze stóp na niewielkim stołku, aby zmniejszyć ucisk na dolny odcinek kręgosłupa. Ciepła kąpiel przyniesie dodatkową ulgę. Jeżeli ból w plecach nie ustanie, skontaktuj się z lekarzem.
Zastrzyk witaminy B. Witaminy z grupy B, w tym B1, B2 i B6 są kluczowymi składnikami odżywczymi, ponieważ dostarczając energii wspomagają rozwój Twojego dziecka. Mają zbawienne działanie również na wzrok i budowę łożyska, a także wpływają korzystnie na inne tkanki. Jeżeli przyjmujesz suplement dla kobiet w ciąży, to zapewne dostarczasz organizmowi wystarczającą ilość witamin z grupy B, ale uzyskasz je również z takich źródeł jak wątróbka, wieprzowina, drób, banany i fasola.
Czas na cholinę. Cholina jest kolejnym składnikiem odżywczym, na który warto zwrócić uwagę w ciąży. Mimo że organizm potrafi naturalnie wytworzyć tę substancję, nie jest to ilość wystarczająca dla Ciebie i dziecka. Poziom choliny łatwo uzupełnić zbilansowaną dietą, dlatego spróbuj spożywać więcej kurczaka, wołowiny, jaj, mleka i orzeszków ziemnych. Przeczytaj nasz artykuł aby dowiedzieć się Więcej na temat zdrowego odżywania w ciąży.
Zadbaj o równowagę. Powiększająca się macica powoduje przesunięcie środka ciężkości, dlatego możesz odczuwać lekkie zaburzenia równowagi. Noś wygodne, dobrze wyprofilowane obuwie, zachowuj szczęgólną ostrożność na schodach i unikaj śliskich powierzchni, żeby zmniejszyć ryzyko upadku. Jeżeli jednak zdarzy Ci się upadek, który Cię zaniepokoi, zauważysz krwawienie lub zaczniesz odczuwać skurcze, skontaktuj się ze swoim lekarzem.
Przygotowania. Najbliższe tygodnie to doskonały czas na przygotowania do powitania maluszka na świecie. Jeśli czujesz się na siłach i jeszcze nie zaczęłaś przygotowań, to zacznij działać, biorąc pod uwagę, że poziom Twojej energii może w trzecim trymestrze drastycznie spaść. Warto na tym etapie zacząć urządzanie pokoju dziecięcego, a także przygotować listę potrzebnych rzeczy, określić niezbędny budżet i zacząć kompletowanie wyprawki dla noworodka.
Ruch to zdrowie! Regularna aktywność fizyczna jest niezwykle ważna dla zdrowia i samopoczucia także w drugiej połowie ciąży. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli nie jesteś pewna, jakie ćwiczenia są dla Ciebie bezpieczne na tym etapie. Zazwyczaj dobrym rozwiązaniem są spacery, joga prenatalna i pływanie.
Podwójne szczęście. Jeżeli jesteś w 21 tygodniu ciąży bliźniaczej, koniecznie przeczytaj nasz artykuł n temat ciąży mnogiej i dowiedz się, co odróżnia ją od ciąży pojedynczej.
POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY
Generator imienia dla dziecka
Filtruj według płci:
Filtruj według motywy:
21. tydzień ciąży: Zapytaj swojego lekarza
Jakie są objawy cukrzycy ciążowej i czy jesteś w grupie ryzyka?
Czy pas ciążowy może pomóc na ból pleców?
Czy w 21 tygodniu ciąży skurcze macicy i ból brzucha są normalnym objawem?
W jaki sposób dostarczyć organizmowi składników odżywczych, takich jak cholina i witaminy z grupy B?
Czym zajmuje się doula i czy warto rozważyć skorzystanie z jej usług?
Czy na tym etapie ciąży powinnaś już odczuwać ruchy dziecka ? Jak często odczuwa się ruchy dziecka w 21 tygodniu ciąży? Co oznacza, jeśli nie czujesz jeszcze ruchów dziecka lub czujesz tylko słabe ruchy?
21. tydzień ciąży: Lista kontrolna
Kup podnóżek, żeby lekko unieść stopy podczas siedzenia.
Zażyj ciepłej kąpieli łagodzącej ból pleców.
Znasz już płeć maleństwa? Możesz zacząć wybierać imię – przejrzyj nasze listy najpopularniejszych imion dla chłopców i dziewczynek w poszukiwaniu inspiracji.
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, zapisz się na kurs do szkoły rodzenia.
Upewnij się, że Twoja lista rzeczy potrzebnych do wyprawki dla noworodka jest gotowa, zwłaszcza jeśli wkrótce organizujesz baby shower.
Jeżeli Twój partner jeszcze tego nie zrobił, być może nadszedł czas, żeby dowiedzieć się więcej na temat urlopu ojcowskiego.
Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.
21 tydzien ciazy - checklist
Jak powstał ten artykuł? Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych: takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.