15 tydzień ciąży

15. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

W tym tygodniu rysy twarzy Twojego dziecka nadal się kształtują, a małe uszy są już na swoim miejscu, nisko bo bokach głowy.

Co więcej: kształtuje się wzór owłosienia Twojego malucha. Pamiętaj jednak, że każde dziecko jest inne: niektóre rodzą się z bujną czupryną, inne przez kilka pierwszych miesięcy życia są łyse jak kolano. To, co łączy wszystkie dzieci, jeśli chodzi o ich owłosienie, to lanugo, czyli meszek płodowy. Jest to cienka i delikatna wartwa włosów, które mogą pojawić się już w tym tygodniu i wkrótce pokryją ciało Twojego dziecka, by chronić jego delikatną skórę.

Cienka, półprzezroczysta skóra pokrywa naczynia krwionośne, które transportują do 100 litrów – pompowanej przez rozwijające się serce Twojego dziecka – krwi dziennie.

Możesz jeszcze tego nie czuć, ale Twój mały akrobata staje się w tym tygodniu bardziej aktywny, poruszając się i obracając w worku owodniowym.

Przeczytaj nasz artykuł o drugim trymestrze, aby dowiedzieć się więcej o tym, co czeka Ciebie i Twoje dziecko w kolejnych tygodniach i miesiącach ciąży.

POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY

Jakiej wielkości jest Twoje dziecko w 15. tygodniu ciąży?

W 15 tygodniu ciąży, płód jest mniej więcej wielkości grejpfruta. Zerknij na poniższą ilustrację i przyjrzyj się bliżej temu, co dzieje się w Twoim brzuchu.

15 tydzień ciąży który to miesiąc?

15. tydzień to czwarty miesiąc ciąży.

Ciało mamy podczas 15. tygodnia ciąży

Mimo, że każda przyszła mama jest inna, u większści ciążowy brzuszek zaczyna być widoczny między 13 a 16 tygodniem ciąży.

Jeśli jesteś już gotowa na podzielenie się ze światem wiadomością o swojej ciąży, to pewnie cieszysz się z pojawienia się ciążowych krągłości, jako "dowodu” swojego stanu. Jeżeli natomiast chcesz jeszcze przez jakiś czas zachować tę wieść w tajemnicy, to prawdopodobnie potrzebować będziesz kilku koszul lub swetrów o luźnym kroju.

Jeśli chodzi o inne nowości, to wiele przyszłych mam pożegna na tym etapie uczucie chronicznego zmęczenia i doświadczać będzie w nadchodzących tygodniach przypływu energii. Jeżeli należysz do tych szczęściar, ciesz się powrotem sił i witalności!

Zacznij ćwiczyć, poszukaj odpowiednich dla siebie zajęć prenatalnych, dołącz do miejscowych klubów dla rodziców lub zacznij planować pokój dla dziecka.

POWIĄZANY ARTYKUŁ

Kalendarz ciąży
16 tydzień ciąży

15. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Oto niektóre z objawów, których możesz doświadczyć w 15 tygodniu ciąży:

  • Spuchnięte stopy i nogi. Jednym z objawów, które mogą się pojawić jest obrzęk (czyli rodzaj opuchlizny) stóp, kostek i łydek. Opuchnięte mogą być także dłonie i ramiona, choć obrzęk dolnych kończyn występuje u ciężarnych zdecydowanie częściej. Przyczyną opuchlizny jest na ogół zatrzymywanie wody w organizmie przyszłej mamy, choć obrzęk stóp może być również spowodowany działaniem jednego z hormonów ciążowych – relaksyny, który powoduje rozluźnienie więzadeł w stopach i rozchodzenie się kości. Aby załagodzić ten uciążliwy objaw, wypróbuj moczenie stóp w chłodnej wodzie i unoszenie ich, gdy tylko jest to możliwe.

  • Spuchnięte, krwawiące dziąsła. Czerwone, spuchnięte i wrażliwe dziąsła mają tendencję do krwawienia podczas szczotkowania i nitkowania. Przyczyną tej dolegliwości są hormony ciążowe, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia stanu zapalnego i chorób dziąseł, jak np. zapalenie dziąseł. Choroby te są w ciąży szczególnie niebezpieczne, gdyż zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu. Dobra wiadomość jest taka, że dyskomfort i podrażnienia możesz załagodzić płucząc zęby słoną wodą i szczotkując je szczoteczką z miękkim włosiem. Koniecznie skonsultuj się ze stomtologiem, aby uzyskać fachowe i spersonalizowane porady dotyczące higieny jamy ustnej podczas ciąży. Poza tym, tak samo jak poza okresem ciąży, podstawą pielęgnacji jest dokładne szczotkowanie i nitkowanie zębów oraz odwiedzanie dentysty co najmniej raz na pół roku.

  • Zatkany nos. Jeżeli czujesz, jakby Twój nos był wiecznie zatkany lub dokucza Ci krwawienie z nosa, możesz winić za te objawy hormony ciążowe, które powodują przekrwienie błony śluzowej. Upewnij się, że dbasz o odpowiednie nawodnienie organizmu, a jeśli nieżyt nosa jest bardzo uciążliwy, wypróbuj krople do nosa z solą fizjologiczną.

  • Ból dolnej części pleców. Jeżeli odczuwasz ból dolnej części pleców w 15 tygodniu ciąży, to nie jesteś sama – na tym etapie wiele ciężarnych skarży się na ten obajw. Ulgę przynieść może dbanie o dobrą posturę i noszenie dobrze wyprofilowanych butów na niskim obcasie. Umiarkowane ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców również mogą pomóc uniknąć tego bólu lub go złagodzić.

  • Przyrost wagi. Przy odrobinie szczęścia poranne mdłości, które mogły uprzykszać Ci życie podczas pierwszych trzech miesięcy ciąży, odeszły już w niepamięć. Prawdopodobnie Twój apetyt powrócił i zaczęłaś przybierać na wadze. Maluszek dynamicznie rośnie, więc w 15 tygodniu ciąży Twój brzuch może być już wyraźnie zaokrąglony.

  • "Ciążowa amnezja". Czujesz się ostatnio roztargniona i o wszystkim zapominasz? Za tymi objawami mogą stać zmiany hormonalne, brak snu, a nawet stres. W kwestii wpływu ciąży na pamięć i ostrość umysłu, zdania ekspertów są podzielone, ale jeśli czujesz się bardziej rozproszona niż zwykle, to wiedz, że wiele przyszłych mam doświadcza tego samego. Śmiało korzystaj z funkcji notatnika i przypomnienia w swoim tablecie lub smartfonie, aby ułatwić sobie organizację zadań. Możesz również poczytać więcej o tym, czy „amnezja przyszłych mam” to prawda czy mit oraz co można zrobić, żeby roztargnienie nie utrudniało życia podczas ciąży.

  • Pajączki. Podczas ciąży zwiększona objętość krwi prowadzi do poszerzenia naczyń żylnych. Pęknięcie kruchego naczynia krwionośnego tuż pod powierzchnią skóry prowadzi z kolei do powstawania „pajączków” czyli drobnych rozgałęziających się czerwonych lub niebieskich niteczek, które możesz zauważyć na skórze nóg lub twarzy. Regularne ćwiczenia i jak najczęstsze przyjmowanie pozycji z wysoko uniesionymi nogami może pomóc poprawić krążenie i zmniejszyć ryzyko pojawienia się pajączków (które zwykle znikają po porodzie).

  • Infekcje dróg moczowych. Ciąża może sprawić, że będziesz bardziej podatna na infekcje układu moczowego. Jeżeli podczas oddawanie moczu odczuwasz ból, miewasz silną potrzebę natychmiastowego oddania moczu, której towarzyszy gorączka lub ból pleców, natychmiast skontaktuj się z lekarzem prowadzącym ciążę. Może on przepisać antybiotyki, które pomogą zapobiec poważniejszej infekcji pęcherza lub nerek.

15. tydzień ciąży: Co warto rozważyć na tym etapie?

  • Najlepszym sposobem na utrzymanie wysokiego poziomu energii i silnego, sprawnego ciała podczas ciąży są ćwiczenia fizyczne o umiarkowanej intensywności, takie jak spacer, pływanie lub joga. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem każdej nowej formy treningu skonsultować się ze swoim lekarzem i poprosić go o zielone światło. Spacer na pewno okaże się świetnym wyborem, ponieważ jest to przyjemna i mało wymagająca forma ruchu, a dodatkową zachętę może stanowić zaproszenie na przechadzkę kogoś bliskiego. Warto śledzić swoje postępy korzystając z aplikacji mierzącej codzienną aktywność np. ilość wykonanych kroków. Przeczytaj nasz artykuł o ćwiczeniach na czas ciąży.

  • Czy zastanawiałaś się już nad tym, gdzie będziesz rodzić? Eksperci uważają, że najbezpieczniejszy wybór to szpitale i akredytowane centra porodowe, jednak konkretne informacje o możliwościach dostępnych dla Ciebie uzyskasz od swojego lekarza. Kiedy już zdecydujesz, gdzie chciałabyś powitać swoje maleństwo, warto przed porodem skorzystać z możliwości obejrzenia sali porodowej i rozejrzenia się na oddziale położniczym. Drugi trymestr to czas, w którym warto zrobić dokładne rozeznanie, jeśli chodzi o zabiegi poprawiające komfort w trakcie porodu, a także kwestie organizacyjne, np. kto może towarzyszyć Ci podczas porodu.

  • Teraz, kiedy Twój maluch zaczyna słyszeć dźwięki, dobrym pomysłem jest codzienna sesja muzyczna poświęcona wspólnej relaksacji i słuchaniu ulubionych piosenek. Jest to bez wątpienia jeden z niezawodnych sposobów na obniżenie poziomu stresu podczas ciąży.

  • Dla większości przyszłych mam seks podczas ciąży jest całkowicie bezpieczny. Najważniejsze jest szczere i otwarte komunikowanie swoich potrzeb w rozmowie z partnerem i konsultacja lekarska w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących współżycia.

  • Pamiętaj, że to naturalne, że pożądanie seksualne u Ciebie i Twojego partnera może się nie tylko od siebie różnić, ale też zmieniać na różnych etapach ciąży. Na Ciebie, jako na przyszłą Mamę, wpływ mają przede wszystkim hormony ciążowe, ale też Twój rosnący brzuch, doświadczane przez Ciebie objawy ciąży i Twoje uczucia względem wszystkich zachodzących zmian.

  • Jeżeli masz nadzieję, że poznasz płeć swojego dziecka podczas badania USG w połowie ciąży, to dzień ten zbliża się wielkimi krokami. Badanie „połówkowe” wykonuje się gdzieś pomiędzy 18 tygodniem a 22 tygodniem ciąży.

15. tydzień ciąży: Zapytaj swojego lekarza

  • Czy zawroty głowy to normalny objaw ciąży? Jeśli tak, to w jaki sposób można go załagodzić?

  • Jakie są zagrożenia i korzyści badań genetycznych, które można wykonać podczas drugiego trymestru?

  • Czy w Twoim przypadku zalecana jest amniopunkcja?

  • Czy wykonanie zdjęcia rentgenowskiego u dentysty jest bezpieczne?

  • W jaki sposób radzić sobie ze stresem podczas ciąży?

15. tydzień ciąży: Lista kontrolna

  • Zacznij kompletować wyprawkę dla noworodka i przygotuj swoją listę prezentów na baby shower.

  • Zapytaj lekarza o swoje możliwości, jeśli chodzi o wybór miejsca porodu. Wybór ten może zależeć od tego, co jest dostępne w Twojej okolicy, a także od Twojego pakietu ubezpieczenia (jeżeli korzystasz z prywatnej opieki zdrowotnej).

  • Jeśli pracujesz, sprawdź ile urlopu macierzyńskiego i wychowawczego Ci przysługuje oraz jaka część tego urlopu jest płatna. Co prawda masz jeszcze kilka miesięcy, ale warto planować z wyprzedzeniem.

  • Przeczytaj nasz artykuł na temat trzeciego trymestru i odkryj, co czeka Cię w nadchodzących miesiącach.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.

Jak powstał ten artykuł?

Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych: takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.

Zgoda na pliki cookie