Przewijanie noworodka: jak często należy zmieniać pieluszkę dziecku?
Zastanawiasz się, kiedy przewijać noworodka i jak często zmieniać mu pieluszkę? Każde dziecko jest inne, a częstotliwość zmiany pieluszek może być różna w zależności od dnia. Zwykle noworodkom zmienia się pieluszkę co dwie lub trzy godziny, ale z czasem, gdy maluch rośnie, można to robić coraz rzadziej. Co jednak zrobić, gdy pielucha jest sucha lub masz wątpliwości, czy budzić śpiącego noworodka lub niemowlę na przewijanie?
Dowiedz się, jak wkomponować przewijanie w codzienny rytm Twojego malucha, jak zauważyć, kiedy potrzebuje świeżej pieluszki, i co zrobić, by nocne zmiany były prostsze.
Jak często zmieniać pieluszkę noworodkowi?
Gdy Twój maluszek wreszcie pojawi się na świecie, czeka Cię mnóstwo przytulania i miłości. Jednak wraz z tymi radosnymi momentami rodzicielstwa pojawiają się mniej przyjemne obowiązki, takie jak zmiana mokrych i brudnych pieluszek.
Specjaliści sugerują, żeby przewijać dziecko (tak małe) co dwie lub trzy godziny, bądź tak często, jak to potrzebne. Warto też pamiętać o kwestiach zdrowotnych:
pozostawienie zbyt mokrej pieluszki na dłużej może prowadzić do odparzeń skóry malucha. To jedna z głównych przyczyn tej dolegliwości, obok podwyższonego pH, resztek kupki na skórze i tarcia,
kupka może podrażniać skórę dziecka,
pozostałe bakterie mogą prowadzić do infekcji dróg moczowych, co jest bardziej powszechne u dziewczynek z uwagi na krótszą cewkę moczową i jej bliskie położenie względem odbytu.
Co więcej, brudna pieluszka może przeciekać, a kupa trafić na ubranka, łóżeczko, fotelik samochodowy – dosłownie wszędzie! Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, warto regularnie zmieniać pieluszki.
Kiedy zmieniać pieluszkę noworodka?
Ciągłe przewijanie niemowlęcia może sprawiać wrażenie, że nic innego nie robisz. Nie pozwól, aby zmiana pieluszek zdominowała Twój dzień. Po prostu zwracaj uwagę, kiedy przewijać malucha i kiedy pieluszka może być mokra lub zabrudzona.
Wskaźnik zmiany pieluszki | Jak to działa |
---|---|
Wskaźnik wilgotności w pieluszkach Pampers | Praktyczny pasek na pieluszce Twojego maluszka zmienia kolor z żółtego na niebieski, dając znać, że czas na zmianę. |
Twój maluszek | Twoje dziecko może płakać, gdy jest mu niewygodnie lub czegoś mu brakuje. Czasem płacze, bo ma mokro, jest głodne lub zmęczone. |
Zastanawiasz się, jaki jest właściwy moment na przewijanie niemowlęcia? Idealnie sprawdzi się czas przed karmieniem lub po nim. Podczas karmienia piersią, przy zmianie stron, sprawdź pieluszkę i zmień ją, jeśli trzeba. Jeśli używasz butelki, sprawdź pieluszkę tuż przed karmieniem. Po karmieniu możesz zajrzeć do pieluszki ponownie, o ile maluch nie zasnął. Jeśli śpi, nie ma potrzeby go budzić, chyba że pieluszka jest mocno przemoczona lub dziecko zrobiło kupkę.
Jak często „powinno się” zmieniać pieluszkę noworodka w nocy?
A co z nocnym przewijaniem niemowlaka? Możesz się zastanawiać, czy przewijać śpiącego noworodka i jak często rzeczywiście trzeba to robić w nocy. Jeśli pieluszka nie jest zbyt mokra, możesz spokojnie pozwolić dziecku spać. Pampers ma w ofercie wyjątkowo chłonne pieluszki na noc, które zapobiegają przeciekaniu i zapewniają maluszkowi wygodę podczas snu. Jednak najlepiej jest po prostu zmienić brudną pieluszkę, jeśli to możliwe. Chociaż przewijanie niemowlaka w nocy może być wyzwaniem, warto zadbać o jego komfort i uchronić przed podrażnieniem skóry.
Jak często zmieniać pieluszkę dziecka po wprowadzeniu pokarmów stałych?
Kiedy Twój maluch zaczyna jeść stałe pokarmy, możesz się zastanawiać, ilu pieluszek dziennie będzie teraz potrzebować. Prawdopodobnie będzie ich mniej niż wcześniej. Mimo że pieluszki trzeba będzie zmieniać rzadziej, warto co kilka godzin zerknąć, czy nie są zbyt mokre. Zawsze zmieniaj pieluszkę, gdy dziecko zrobi kupkę.
Warto też przewijać dziecko po każdym pobrudzeniu. To pozwoli uniknąć podrażnień skóry, zwłaszcza gdy maluchy stają się bardziej aktywne. Kiedy Twoje dziecko zacznie osiągać kolejne etapy rozwoju, takie jak przewracanie się na bok i raczkowanie, będzie się ruszać coraz więcej. Wybierz pieluszki dla aktywnych maluchów, aby uniknąć problemów z przeciekaniem!
Porady dotyczące zmiany pieluszek: jak prawidłowo przewijać dziecko
Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z przewijaniem malucha, nie przejmuj się. Kilka wskazówek i trochę praktyki sprawią, że szybko staniesz się ekspertem!
Na początek zbierz wszystkie niezbędne rzeczy do przewijania:
Czysta pieluszka w odpowiednim rozmiarze. Sprawdź tabelę rozmiarów i wag pieluszek, aby dowiedzieć się, która będzie najlepsza dla Twojego dziecka.
Chusteczki nawilżane. Nawilżane chusteczki Pampers® Sensitive to świetna opcja dla wrażliwej skóry Twojego maluszka.
Podkład do przewijania (jednorazowe są idealne na wyjazdy), który sprawdzi się zarówno na przewijaku, jak i łóżku czy innej powierzchni!
Krem na odparzenia, żeby chronić skórę przed podrażnieniami. Skonsultuj się z pediatrą lub położną, jeśli masz pytania lub potrzebujesz porady dotyczącej zapobiegania odparzeniom.
Warto mieć wszystkie niezbędne akcesoria w jednym miejscu i zasięgu ręki – przecież pieluszki będziesz zmieniać często! Spójrz na naszą ilustrację stacji do przewijania poniżej, aby zobaczyć, jak możesz zorganizować swoją przestrzeń.
Kiedy masz już wszystko, co potrzebne, czas zmienić pieluszkę maluchowi. Oto, jak to zrobić:
Zdejmij zużytą pieluszkę i wyrzuć ją do kosza.
Delikatnie oczyść skórę wokół pupy maluszka.
Nałóż maść na odparzenia lub krem ochronny, jeśli jest taka potrzeba.
Podnieś delikatnie nóżki malucha i wsuń pieluszkę pod pupę. Połóż dziecko na pieluszce, przełóż jej przednią część między nóżkami i połóż na brzuszku.
Zamknij skrzydełka pieluszki i zapnij rzepy symetrycznie. Wsadź dwa palce między pieluszkę a brzuszek, żeby sprawdzić, czy nie jest za ciasna i nie będzie krępować ruchów dziecka.
Zobacz poniższy film, aby dowiedzieć się, jak krok po kroku zmienić pieluszkę dziecku.
Najczęściej zadawane pytania
Jeśli karmisz piersią, warto sprawdzić, czy pieluszka jest czysta, gdy przechodzisz z jednej piersi na drugą. Przy karmieniu butelką dobrze jest sprawdzić pieluszkę przed podaniem mleka. Poza tym warto ponownie zerknąć na pieluszkę po karmieniu, o ile maluch jeszcze nie zasnął. Obudź go tylko wtedy, gdy pieluszka jest naprawdę mokra lub zabrudzona.
Podsumowanie
Skoro już opanowałaś sztukę przewijania, pomyśl o pobraniu aplikacji Pampers Club, aby zbierać nagrody za zakup pieluszek. Nagrody te mogą być świetnym sposobem na oszczędności przy zakupie niezbędnych produktów do przewijania, zwłaszcza że pieluszek zużywa się naprawdę sporo.
Jak powstał ten artykuł? Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych: takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.
CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT NOWORODEK
Dołącz do klubu Pampers i otrzymaj: