Choroby u dzieci: rozwiązania i leczenie
Zwykłe przeziębienie
Przeziębienie to prawdopodobnie choroba, na jaką Twoje dziecko zapada najczęściej. Średnio, dziecko poniżej siódmego roku życia przeziębia się od siedmiu do dziesięciu razy na rok, a każde przeziębienie trwa od jednego do dwóch tygodni. Dzieci powyżej szóstego roku życia zazwyczaj nie potrzebują chodzić do lekarza z przeziębieniem, chyba że boli je ucho, gardło lub mają gorączkę dochodzącą do 39 stopni Celsjusza przez jeden lub dwa dni.
Kolejny znajomy fakt: Nie ma lekarstwa na pospolite przeziębienie. Badania wykazały, że środki udrożniające górne drogi oddechowe i lekarstwa na kaszel nie są zbyt skuteczne w ograniczaniu objawów lub czasu trwania przeziębienia. Antybiotyki nie są potrzebne na nieskomplikowane przeziębienie, a mogą nawet narazić dziecko na późniejsze infekcje wywoływane przez oporne bakterie. Rozwiązanie: przyjmowanie płynów i odpoczynek.
Gorączka
Może towarzyszyć przeziębieniu lub innym chorobom wirusowym lub bakteryjnym. Zazwyczaj można odczekać jeden lub dwa dni, aby zobaczyć, czy nie rozwiną się inne objawy lub dolegliwości przed zgłoszeniem się do lekarza z gorączkującym małym dzieckiem lub przedszkolakiem. Gorączki poniżej 38,3 stopni Celsjusza generalnie nie wymagają leczenia, chyba że u dziecka występowały wcześniej drgawki przy gorączce. Jeżeli dziecko w miarę dobrze je i śpi, i wykazuje choćby niewielką chęć do zabawy, można zaczekać i poobserwować je.
Biegunka
Częsta u małych dzieci biegunka najczęściej wywoływana jest przez wirusy. Jeśli jest poważna i przedłuża się, może doprowadzić do odwodnienia, które jest niebezpieczne i należy mu zapobiegać. Jeżeli dziecko oddaje wodnisty stolec co jedną do dwóch godzin przez ponad osiem godzin, należy skonsultować się z lekarzem. Jeżeli w ciągu dnia występuje mniej niż sześć wypróżnień biegunkowych, a dziecko przyjmuje dużo płynów i jako tako bawi się, można odczekać dzień lub dwa, aby zobaczyć, czy dojdzie do siebie bez pomocy lekarza. Należy dalej podawać mu żywność zgodnie z tolerowaną dietą, jednak trzeba unikać produktów suszonych lub żywności bogatej w błonnik, np. fasoli lub brokułów.
Czas na działanie
Jeżeli dziecko ma mniej niż sześć lat i oddaje mocz rzadziej niż cztery razy na 24 godziny, ma spierzchnięte, wysuszone usta, jego oczy wytwarzają mniej łez podczas płaczu i jest wyraźnie osowiałe, mamy do czynienia z odwodnieniem. Jeśli dziecko oddaje luźne stolce zawierające krew lub ropę, lub towarzyszy temu gorączka ponad 39,4 stopnia, skontaktuj się z lekarzem.
Jak udzielić pomocy
Dzieci w wieku ponad trzech lat często wstydzą się biegunki, szczególnie jeżeli przydarza im się wpadka. Zapewnij dziecko, że to może przydarzyć się każdemu i nigdy nie upominaj go z tego powodu. Jeżeli pupa ulegnie podrażnieniu, wymyj ją dokładnie i posmaruj cienką warstwą wazeliny lub maścią z tlenkiem cynkowym. Powolne sączenie przez słomkę płynów o temperaturze pokojowej może pomóc zapobiec odwodnieniu, nie powodując nagłej potrzeby udania się do łazienki.
Środki zapobiegawcze
Jak dobrze byłoby, gdybyśmy mogli zapobiegać wszystkim chorobom. Chociaż to niemożliwe, można za to ograniczyć występowanie wielu pospolitych chorób. Gruntowne mycie rąk jest najlepszym sposobem. Przypominaj swojemu dziecku o myciu rąk przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po wytarciu nosa. Inne kroki, które można podjąć, obejmują regularne kładzenie dziecka spać, podawanie mu urozmaiconych, zdrowych posiłków oraz zapewnienie odpowiedniej dozy aktywności fizycznej.
Korzyść
Pozytywną stroną drobnych chorób w dzieciństwie jest to, że pomagają zbudować silny układ odpornościowy, który będzie dobrze służyć dziecku przez całe życie. Poza tym drobne choroby to okazja, aby przybliżyć dziecku funkcjonowanie jego ciała, działanie zarazków i proces zdrowienia. Będzie na pewno bardzo zainteresowane, dlaczego cieknie mu z nosa i często robi kupkę. Możesz pomóc dziecku wyobrazić sobie, jak działa organizm, jak następuje wyzdrowienie, dlaczego dziś jest lepiej niż wczoraj i dlaczego inni, którzy chorowali, dziś czują się lepiej. Pozwoli mu to coraz lepiej rozumieć własne ciało oraz uświadomi mu, że choroby są częścią życia i da się je kontrolować. Takie tłumaczenie pomaga przedszkolakowi uczyć się i rozwijać.
Nie zapomnij o przytulaniu
Choroby wprowadzają dziecko w specjalne rytuały rodzinne, takie jak: więcej poduszek, chłodne okłady na rozgorączkowane czoła, smaczny rosołek i specjalne nacieranie plecków przez mamę i tatę. Dzieci często powracają pamięcią do młodszego wieku, kojarząc go z przytulaniem i większym pobłażaniem. Rodzice też lubią ten okres, ponieważ mogą swobodnie rozpieszczać swoje dziecko. Celebruj przytulanie i ciesz się, że możesz być blisko dziecka. Wkrótce wszystko powróci do normy!
CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT DZIECKO
Dołącz do klubu Pampers i otrzymaj: