Odstawianie od karmienia piersią - Jak i kiedy?
Jeżeli karmisz piersią, na pewno wiesz, jak wspaniale karmienie zbliża matkę i dziecko. Wszystko, co dobre kiedyś się kończy, ale jak zorientować się, że przyszła pora na odstawienie od piersi?
Nie ma jakiegoś magicznego punktu w czasie, kiedy należy odstawić dziecko od piersi. Dopóki Tobie i maleństwu to odpowiada, możesz kontynuować karmienie piersią. Warto zauważyć, że z biegiem czasu wszystkie dzieci same odstawiają się od piersi w naturalny sposób, stopniowo ograniczając liczbę karmień do zera, a przestawiając się na coraz większą ilość stałego pokarmu.
Kiedy odstawic karmienie piersia
Eksperci zalecają karmienie piersią przez pierwszy rok życia dziecka – samym mlekiem w ciągu pierwszych sześciu miesięcy, a następnie mlekiem i pokarmami stałymi. Wiele mam w Polsce odstawia dziecko od piersi, kiedy osiągnie ono wiek około 1 roku. Niektóre mamy decydują się odstawić dziecko od piersi wcześniej lub później niż po roku. Jeszcze inne czekają, aż dziecko pokaże, że jest gotowe do odstawienia.
Czas rozpoczęcia odstawiania od piersi to osobisty wybór, ale czasami może być on spowodowany zmianami stylu życia, takimi jak powrót do pracy. W niektórych przypadkach odstawianie od piersi może wynikać z różnych przypadłości, np. kiedy karmienie piersią jest bolesne lub pojawia się ból sutków.
Myśląc o tym, kiedy zacząć odstawianie od piersi, warto zauważyć, że w przypadku niektórych dzieci odstawianie od piersi może być trudniejsze w późniejszym okresie. Na przykład odstawienie 2-letniego dziecka od piersi może być trudniejsze niż w przypadku młodszego dziecka, ponieważ starsze może mieć silniejsze przyzwyczajenia.
Mimo że łatwiej powiedzieć niż zrobić, postaraj się nie porównywać swoich konkretnych okoliczności z sytuacją jakiejkolwiek innej matki ani nie ulegać presji na odstawianie od piersi w określonym czasie. Lepiej zastanów się, co jest odpowiednie dla Ciebie i Twojego maleństwa. Poproś swojego lekarza lub lekarza Twojego dziecka o indywidualną poradę.
Pamiętaj, że nawet jeśli odstawisz dziecko od karmienia piersią, możesz zapewnić mu wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje, podając odciągnięte mleko (w kubeczku lub butelce), mleko początkowe lub – jeśli dziecko osiągnęło odpowiedni wiek – stały pokarm. Można też połączyć wszystkie te opcje!
Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?
Odstawianie od karmienia piersią - Co należy robić
Odstawić dziecko i karmić je butelką, a następnie kubeczkiem lub odstawić starsze dziecko od piersi i przejść bezpośrednio do kubeczka, np. ze smoczkiem lub ze słomką. Możesz używać odciągniętego mleka, mleka początkowego lub mleka krowiego, jeśli Twoje dziecko ma co najmniej 1 rok.
Karmienie butelką, gdy maluch jest w dobrym nastroju i nie jest jeszcze zbyt głodny. W ten sposób maluszek może być bardziej otwarty na karmienie butelką. Pamiętaj tylko, że jeśli Twoje dziecko ma mniej niż 1 rok, należy je karmić z butelki odciągniętym mlekiem lub mlekiem początkowym. Jeśli Twoje dziecko ma więcej niż 1 rok, możesz wprowadzić mleko krowie.
Najpierw użyj butelki ze smoczkiem o wolnym przepływie, aby dziecko mogło przyzwyczaić się do karmienia butelką.
Poproś innego domownika o karmienie dziecka. Może w tym pomóc na przykład Twój partner lub członek rodziny. W ten sposób Twój maluszek może powiązać karmienie z kimś innym niż Ty, ułatwiając Ci odstawianie od karmienia piersią.
Rozpraszaj dziecko w trakcie zwykłego okresu karmienia, dając mu przekąskę lub zabierając je na plac zabaw, organizując odwiedziny przyjaciół, czytając mu albo zabierając na spacer. Zmiana zwyczaju może pomóc w zerwaniu związku między posiłkami a karmieniem piersią.
Skróć czas karmienia piersią.
Stopniowo eliminuj karmienie piersią, aż zastąpisz je całkowicie karmieniem mieszanką pokarmów z butelki lub kubeczka oraz podawaniem pokarmów stałych, jeśli Twój maluch osiągnął odpowiedni wiek.
Pamiętaj, że jeśli rozpoczęłaś proces odstawiania od piersi, gdy dziecko było w wieku od 6 miesięcy do 1 roku, należy kontynuować uzupełnianie pokarmów stałych odciągniętym mlekiem lub mlekiem początkowym aż do pierwszego roku życia dziecka. Później możesz całkowicie przejść na stały pokarm i mleko krowie.
W miarę możliwości nie należy
Odstawiać dziecka od piersi nagle. Zamiast tego stopniowo odstawiaj dziecko, na przykład karmiąc je piersią tylko w nocy. Staraj się powoli ograniczać karmienie piersią w ciągu wielu dni, tygodni lub miesięcy.
Siadać w fotelu do karmienia piersią lub nosić ubrań dla matek karmiących, ponieważ może to wysłać mieszane sygnały Twojemu maleństwu.
Odmawiać karmienia piersią, jeśli dziecko na to nalega, ponieważ może to sprawić, że dziecko jeszcze bardziej skupi się na karmieniu piersią.
Zniechęcać dziecka do ssania kciuka, trzymania kocyka lub innych kojących nawyków. Dziecko może w ten sposób emocjonalnie radzić sobie ze zmianą i nie ma w tym niczego złego. Jeśli nie masz pewności co do samouspokojenia swojego maleństwa, poproś pediatrę o wskazówki.
3 oznaki, że rozpoczął się proces odsuwania się od piersi:
1. Twoje dziecko jest zbyt zajęte na karmienie
Po zyskaniu mobilności, dziecko może być zbyt zafascynowane odkrywaniem świata, aby siedzieć nieruchomo i pić mleko z piersi w ciągu dnia. Nie bądź zaskoczona, jeśli maluch będzie pragnął jeszcze trochę bliskości przy piersi przed snem lub gdy będzie potrzebował pocieszenia.
2. Upodobania smakowe Twojego dziecka zmieniają się na korzyść stałego pokarmu
Gdy maleństwo odkryje potrawy w stanie stałym, może zacząć tracić zainteresowanie mlekiem matki na rzecz tych wszystkich nowych, fascynujących smaków i konsystencji, które mu teraz oferujesz. Pamiętaj jednak, że stały pokarm nie powinien zastąpić mleka matki ani mleka sztucznego przed ukończeniem przez dziecko pierwszego roku życia. Zamiast tego, traktuj pokarm w stanie stałym jako uzupełnienie karmień mlekiem, dopóki maleństwo nie skończy roczku.
3. Twój styl życia zmienił się
Nie tylko życie maleństwa ewoluuje. Nowa ciąża, zmiana sytuacji w pracy, inny grafik, nowe zajęcia, a może po prostu coraz mniejsza chęć z Twojej strony, aby dalej karmić piersią wszystkie te czynniki dostarczają powodów za odstawieniem dziecka od piersi.
Jeżeli odstawiasz dziecko (lub samo tego chce), pamiętaj że jego układ pokarmowy jest nadal delikatny i przyjmuje mleka krowiego do ukończenia pierwszego roku życia. Do tego momentu podawaj maluchowi własne mleko albo mleko sztuczne w butelce lub filiżance jako uzupełnienie stałego pokarmu. Bez względu na to, kiedy rozpocznie się odstawianie od piersi i jaki będzie jego przebieg, zapamiętaj to jako kolejny pozytywny krok w rozwoju Twojego dziecka.
Dbanie o siebie podczas odstawiania od piersi
Sam proces odstawiania od piersi może mieć również fizyczny i emocjonalny wpływ na Ciebie. Może spowodować nawał mleczny, co może być bolesne lub prowadzić do infekcji. Aby temu zapobiec, dobrze jest stopniowo odstawiać maleństwo od piersi. Pomocne może być też odciąganie niewielkiej ilości mleka przez kilka pierwszych dni odstawiania od piersi, aby pozbyć się bolesnego napięcia. W końcu Twoje ciało wychwyci sygnały i przestanie produkować mleko.
Możesz też odczuwać mieszane uczucia, w tym smutek i niepokój. Kiedy Twoje maleństwo się dostosowuje, pod względem emocjonalnym może to być bardzo trudny okres. Co więcej, może Cię ominąć część czasu spędzanego razem i nawiązywania więzi, które miało miejsce podczas karmienia piersią.
Czas spędzony z dzieckiem, który nie będzie związany z karmieniem, może pomóc w nawiązaniu nowego rodzaju bliskości.
Jeśli masz problemy z fizycznymi lub emocjonalnymi aspektami procesu odstawiania od piersi, skonsultuj się ze swoim lekarzem w celu uzyskania wsparcia.
CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT DZIECKO
Dołącz do klubu Pampers i otrzymaj: