Od kiedy można podawać dziecku mleko
Mleko jest jednym z najważniejszych pokarmów w życiu dzieci. Jest niezrównanym i relatywnie niedrogim źródłem białka, wapnia oraz witamin D i A, które są kluczowe nie tylko dla rozwoju fizycznego dziecka, lecz także dla jego kości Podobnie jednak jak ze wszystkim, co dobre, zbyt wiele mleka może stanowić problem. Dodatkowo, niektóre dzieci mają alergię na mleko lub nie potrafią prawidłowo go trawić.
Mleko jest ważne
Oto kilka wskazówek, jak utrzymać mleko na właściwym miejscu w menu.
Od kiedy można podawać dziecku krowie mleko?
Dzieciom poniżej jednego roku życia nie należy nigdy podawać zwykłego mleka od krowy. Jeżeli nie karmisz piersią, podawaj swojemu dziecku sprzedawany w sklepach preparat mleczny. W sztucznym mleku duże cząsteczki rozbite są na drobniejsze, które łatwiej trawić. Nieprzetworzone mleko, z drugiej strony, może wywołać reakcję w wyściółce przewodu pokarmowego niemowlęcia, która doprowadzi do stałej, powolnej utraty krwi. (Po ukończeniu jednego roku dziecko potrafi łatwiej i bezpieczniej trawić mleko.) Ponadto, istnieją pewne dowody, że wprowadzenie mleka na wczesnym etapie życia może odpowiadać za występujące później reakcje alergiczne.
Ile mleka powinno pić dziecko
Niektóre dzieci piją tyle mleka, że nie mają apetytu na inne, bardziej odżywcze posiłki i przekąski. Mogą nawet dalej przybierać na wadze i rosnąć, jednak nie otrzymują zrównoważonego wyżywienia. Dzieci w wieku od jednego roku do trzech lat potrzebują od ok. 450 do 680 gramów (czyli 2–3 średniej wielkości szklanki) mleka dziennie. Niemniej jednak w mleku brakuje żelaza, błonnika, cynku i innych składników odżywczych potrzebnych do rozwoju dziecka.
Nietolerancja mleka - nie wszystkie dzieci tolerują mleko
Prawdziwa alergia na mleko, w której organizm wytwarza przeciwciała zwalczające cząsteczki mleka bardzo szybko, może mieć poważny przebieg. Gdy dziecko ma tę alergię, w ciągu kilku minut nawet niewielka ilość może wywołać takie objawy, jak wymioty, biegunka, świąd twarzy, ust lub całego ciała, obrzęk warg i oczu, sapanie i trudności z oddychaniem. Na szczęście, tak poważne reakcje są rzadkie. Jednak jeżeli u Twojego dziecka występują te objawy, musisz unikać podawania mu czegokolwiek co zawiera mleko.Czytanie etykietek staje się nawykiem rodziców, których dzieci mają tego typu uczulenie. Wiele dzieci wyrasta z tej alergii, jednak jeżeli pojawi się ona po trzecim roku życia, jest bardziej prawdopodobne, że pozostanie już na całe życie.
Nietolerancja laktozy jest znacznie powszechniejszym zjawiskiem niż alergia
Wiele osób ma problemy z trawieniem laktozy – cukru występującego w mleku. Intensywność wzdęć, gazów i bólu brzucha przy nietolerancji laktozy zależy od przyjmowanych porcji mleka. Wiele dzieci z nietolerancją laktozy może spożywać takie produkty, jak jogurt i ser, chociaż nie są w stanie poradzić sobie ze zwykłym mlekiem. Przez krótki okres czasu może być konieczne przejście na preparaty lub napoje sojowe. Jeżeli u Twojego dziecka występuje stale nietolerancja na laktozę, skonsultuj się z pediatrą, który doradzi alternatywę dla mleka.
Nie wszystkie dzieci lubią mleko
Jeżeli dziecko odmawia picia mleka, a nic nie wskazuje na problemy trawienne lub związane z alergią, spróbuj aromatyzować je czekoladą, truskawkami, wanilią lub innymi ulubionymi smakami. Jeżeli Twoje dziecko nie pije lub nie może pić mleka, wprowadź mu do diety inne artykuły zawierające wapń, np. wzmacniany wapniem sok pomarańczowy, ser, jogurt, serek wiejski lub tofu. Konieczny może okazać się suplement wapniowy, zależnie od tego, jak dobrze Twoje dziecko toleruje inne źródła tego pierwiastka.
Napoje przygotowywane z soi lub ryżu niekoniecznie są pożywne
Jeśli nie chcesz dawać dziecku mleka, upewnij się, że wybrana przez Ciebie alternatywna opcja zawiera dodatkowo wapń oraz witaminy A i D. Ze względu na picie przez dzieci tych niepełnowartościowych napojów zamiast mleka odnotowuje się sporadyczne przypadki krzywicy, choroby związanej z niedoborem wapnia, która niemalże zaniknęła dziesięciolecia temu dzięki suplementacji witamin w mleku. Skonsultuj się z pediatrą, aby mieć pewność, że stosujesz właściwy produkt dla swojego dziecka.
Masz mleko? Jakie?
Do niedawna pediatrzy zalecali, by dzieci w wieku od jednego roku do dwóch lat piły pełne mleko, a po ukończeniu dwóch lat mleko o obniżonej zawartości tłuszczu. Opierało się to na przekonaniu, że tłuszcz wymagany do rozwoju mózgu i układu nerwowego w drugim roku życia może nie być dostarczany z mlekiem o niższej zawartości tłuszczu.
W niedawnych badaniach uczeni ze Skandynawii analizowali dzieci otrzymujące mleko odtłuszczone od wieku odstawienia od piersi do pięciu lat i porównali je z dziećmi, które piły pełnotłuszczowe w tym samym okresie. Nie wykryto różnic w ich rozwoju fizycznym i neurologicznym.
Wybór określonego typu mleka może zależeć także od innych czynników, np. tego, czy w rodzinie były przypadki problemów z cholesterolem i ataki serca w młodym wieku i czy dziecko ma problem z przybraniem na wadze. Aby uzyskać porady odnośnie do stosowania mleka, porozmawiaj ze swoim pediatrą, który pomoże Ci zdecydować, co jest najlepsze dla Twojego dziecka.
CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT DZIECKO
Dołącz do klubu Pampers i otrzymaj: