Dlaczego warto czytać dzieciom? Uczenie miłości do książek
Droga do umiejętności czytania rozpoczyna się w okresie niemowlęcym,gdy dzieci zakochują się w słowach, uwielbiają opowieści i fascynuje je dzieleniem się z najbliższymi doświadczeniami w życiu przy pomocy słów. Członkowie rodziny mogą pielęgnować w dziecku radość czytania poprzez zabawy, które rozwijają tę umiejętność i zainteresowanie.
Jak uczynić czytanie centralnym zajęciem w życiu dziecka?
Rozmawiaj z dzieckiem: Używaj swojej mimiki i głosu, aby opowiadać maleństwu o świecie i o nim samym. Wybierz porę, gdy dziecko jest wyciszone, lecz czuwa i po prostu zacznij rozmowę. Zna dźwięk i rytm Twojego głosu, ponieważ słuchało go jeszcze przed narodzeniem. Pomóż mu teraz włączyć te dźwięki w interakcję ze światem.
Powtarzaj echem to, co mówi dziecko Odpowiadaj dźwiękami naśladującymi gaworzenie, gdy dziecko wydaje z siebie to cudowne szczebiotanie. Uczy się, że dźwięki wywołują reakcję w świecie, a słowa mają moc.
Zostań komentatorem wydarzeń Zdawaj relację z wydarzeń dnia swojemu dziecku, mów o tym, co robiliście razem, a nawet opowiadaj o tym, co mu czytasz. Tworzycie w ten sposób połączenia między słowami i wydarzeniami; pomagasz maleństwu poznać elementy swoistej historii.
Oznaczaj przedmioty Pielęgnując dziecko, koniecznie wymień jego imię oraz nazwij części jego ciała, ubranka i resztę przedmiotów. Pomimo że skojarzenie tego może zająć tygodnie, a nawet miesiące, budujesz w ten sposób podstawy języka i umiejętności czytania.
Przyglądajcie się razem obrazkom Zaczynając od momentu, gdy dziecko będzie mieć mniej więcej sześć miesięcy, wprowadzaj książki, przedstawiając je jako coś przyjemnego i ekscytującego. Zaakceptuj krótki okres koncentracji u maleństwa; każda krótka interakcja wzmacnia miłość do książek.
Patrz, wskazuj i nazywaj Niemowlęta i małe dzieci zaczynają swoją przygodę z czytaniem w następującej kolejności: uczą się obracać strony; następnie ogólnie analizują obrazki; potem oglądają je, słuchając ich nazw; wreszcie, wskazują obrazki według wymienionej nazwy i same je nazywają.
Zabierz ze sobą książkę Wrzuć jedną lub dwie książeczki z opowiadaniami do torby na pieluchy, wybierając się w podróż samochodem ze starszym niemowlęciem lub dzieckiem uczącym się chodzić. Zwyczaj wypełniania wolnych momentów lekturą oraz trzymanie w pogotowiu książek pozwoli dziecku postrzegać je jako normalną część życia.
Naucz się rymowanek i piosenek dla dzieci Dzieci eksperymentują z dźwiękami języka poprzez rymy, które potęgują ich zainteresowanie słowami i dźwiękami. Rymowanki połączone z gestami pomagają wiązać działania z wyrazami oznaczającymi działania. Poezja dziecięca wykształca również w dzieciach świadomość i upodobanie do języka.
Podaruj książki Dawaj wszystkim dzieciom, które znasz książki przy każdej okazji, a potem razem je przeglądajcie. Trzymaj domową biblioteczkę w bezpiecznym, lecz łatwo dostępnym miejscu.
Opowiadaj bajki na dobranoc Uczyń opowiadania, zarówno te czytane na głos, jak i opowiadane z głowy, elementem rytuału związanego ze snem już od niemowlęctwa. Nigdy nie każ zabraniem przyjemności z bajki na dobranoc; to jest świętość.
Nie pozwól, by kiedykolwiek zaświtał dzień bez książki. Uczyń czytanie elementem każdego nowego dnia. Wykorzystaj każdą okazję, aby codziennie poczytać książkę, wiersz lub opowiadanie.
CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT DZIECKO
Dołącz do klubu Pampers i otrzymaj: