Wybór dobrego przedszkola
Zwykle przedszkole jest to program zajęć dla dzieci od dwóch do pięciu lat, oferujący zabawy edukacyjne i prowadzony przez nauczyciela specjalizującego się w kształceniu małych dzieci.
Niezależność i umiejętności społeczne
Celem przedszkola jest zapewnienie dziecku wrażenia niezależności poza domem, nauczenie go tworzenia relacji z innymi dziećmi i zachęcenie go do interakcji z dorosłymi spoza rodziny. Mimo że, nabycie umiejętności społecznych jest głównym celem, dobre przedszkole oferuje też nowe dziedziny do odkrywania i szanse na uczenie się w grupie. Rodzice powinni zaobserwować rozwój umiejętności społecznych, niezależności i dojrzałości dziecka oraz jego rosnące zainteresowanie uczeniem się i odkrywaniem świata.
Jak wybrać “dobrą” szkołę
Dobre przedszkola dają dziecku dużo swobody w poznawaniu różnych czynności; zachęcają do emocjonowania się odkryciami i zapewniają skupienie się na doświadczeniach malucha. Te, które kładą nacisk na „zdolności akademickie” i w których nauczyciel sztywno organizuje czas, jedynie tłumią motywację do nauki. Nie odnoszą znacznych sukcesów, gdyż przedszkolaki nie są gotowe do formalnej nauki czytania i pisania na tym etapie. Dobrej jakości przedszkole wspomaga rozwój, pewność siebie i samokontrolę.
Dowiedz się więcej
Możesz potrzebować wielu wizyt w różnych przedszkolach, zanim będziesz mieć pewność, że dana placówka jest odpowiednia dla Twojego dziecka i dla Ciebie. Upewnij się, że zgadzasz się z jej filozofią, podejściem, regułami i personelem, a w szczególności dyrektorem placówki. Zdobądź też konkretne informacje. Dobrze jest uzyskać opinie – nie tylko od zadowolonych rodziców. Warto skontaktować się z tymi, którzy zrezygnowali z programu, i poznać przyczyny.
Warto rozważyć następujące kwestie:
Mała liczebność grupy Dwu- i trzylatki powinny być w grupach nie większych niż ośmioro dzieci. Czterolatki mogą być w grupach do 20 dzieci, jeśli nauczyciel ma asystenta. Najlepsze proporcje liczby nauczycieli do uczniów w takim młodym wieku to 1:7.
Specjalne szkolenie Nauczyciele powinni być specjalnie przeszkoleni w dziedzinie rozwoju małych dzieci, a dyrektor powinien mieć wyższe wykształcenie pedagogiczne.
Stabilność Dobre ośrodki starają się zatrzymywać nauczycieli, zapytaj więc o ruch kadr. Ruch na poziomie wyższym niż 33% rocznie zwykle oznacza, że coś jest nie tak w kwestii płac, morale lub obu. Jeśli nauczyciel jest zmieniany co sześć miesięcy, dobrze jest dowiedzieć się, jaki jest tego powód.
Bezpieczeństwo W dobrym przedszkolu sala i plac zabaw spełniają wszystkie mające zastosowanie wytyczne dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa. Obserwuj dzieci, kiedy bawią się w pomieszczeniach i na zewnątrz, aby sprawdzić, czy nie występują wokół jakieś zagrożenia.
Struktura Najlepiej jest, jeśli nauczyciel ma plan nauczania zawierający okazje do nauki i doświadczeń, który może zaprezentować. Dostępny powinien być dzienny harmonogram oraz ocena przystosowania i postępów każdego dziecka.
Klimat towarzyski Zastanów się, jak czułoby się dziecko w tym miejscu i jak nauczyciel pomaga innym dzieciom rozpocząć dzień. Obserwuj, jak wdrażana jest dyscyplina. Zwróć uwagę, czy postępowanie nauczyciela zgadza się z Twoim podejściem, albo czy wydaje Ci się zbyt łagodne lub zbyt surowe. Dowiedz się, jak rozwiązywane są kłótnie i bójki między dziećmi.
Pytania, które warto zadać
Czy rodzice mogą przyjść i obserwować zajęcia w dowolnym momencie? Taka możliwość bez wątpienia powinna być dostępna.
Czy ośrodek ma licencję? Jest to warunek konieczny. Wiele dobrych ośrodków będzie także mieć certyfikaty krajowych stowarzyszeń.
Jakie są opcje płatności? Czy w ramach części opłaty możesz zaoferować swój czas dla dzieci? Jakie są kary za opóźnienia w opłatach? Czy możesz dostać rabat, płacąc z góry?
Jakie są godziny pracy? Czy jest możliwość przedłużenia dnia? Jeśli tak, co dzieje się w tym czasie i kto pilnuje dzieci? Jaka jest dodatkowa opłata?
Co dzieje się, gdy spóźnisz się z odebraniem dziecka?
Co z nauką korzystania z toalety? Gdy dziecku coś się stanie, jak jest to rozwiązywane?
Czego oczekuje się od rodziców, którzy zaoferowali swój wolny czas jako opiekunów? Czy rodzice będą zobowiązani do regularnego przynoszenia przekąsek, zapasów lub posiłków?
Jeśli Twoje dziecko jest w stanie brać udział w zajęciach i czerpać radość z pobytu w przedszkolu, oznacza to, że otrzymało od Ciebie miłość, wsparcie i pewność siebie, aby wykonać kolejny krok. Krótka rozłąka będzie dobrae dla was obojga a dziecko będzie stawało się bardziej samodzielne.
CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT MALUCH
Dołącz do klubu Pampers i otrzymaj: