Strach dziecka przed rozdzieleniem z matką
Socjalizacja, lepsza mobilność i rosnący zasób słów przygotowują Twoje dziecko na zmiany w życiu. Te przejścia mogą być trudne dla obu stron. Rodzice obserwują z niepokojem dziecko, obawiając się, że przewróci się po wykonaniu tych kilku pierwszych samodzielnych kroków. Dziecko zaczyna odczuwać smutek, kiedy musi pożegnać się z kolegą po wyjątkowo udanej zabawie.
Separacja i obawy
Separacja jest wyzwaniem, kiedy dziecko zaczyna mocno obawiać się opuszczenia przez rodzica lub opiekuna. Drobne obawy są naturalne i spodziewane. Trudniej radzić sobie z separacją, gdy obawy stają się bardziej intensywne, długotrwałe i nieustające. Dziecko, które nie chce chodzić do żłobka jest dobrym przykładem. Twoje dziecko może bardzo się starać, żeby zostać z Tobą w domu.
Jak pomóc swojemu dziecku
Pamiętaj, że problemy z separacją pojawiają się często w fazie przemian rozwojowych, takich jak spanie w łóżku „dla dużego chłopca” lub przyzwyczajanie się do nowego braciszka lub siostrzyczki.
Poproś dziecko o podzielenie się swoimi uczuciami Małe dzieci nie muszą mieć zdolności werbalnych do bezpośredniego podzielenia się swoimi doświadczeniami, więc niech bawi się lub rysuje, by lepiej poznać swoje emocje.
Obserwuj Zapamiętaj, kiedy następuje intensywna reakcja. Reakcje, które obserwujesz u swojego dziecka mogą pomóc Ci w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami związanymi z separacją. Niektóre dzieci nie mają na przykład trudności z pożegnaniem się po zabawie lub przyjęciu. Dla innych jest to przeżycie pełne łez i bólu. Określenie, kiedy separacja jest trudna dla Twojego dziecka, jest jednym ze sposobów na przygotowanie się do zareagowania, kiedy wystąpi.
Odejdź szybko Jeśli Twoje dziecko po raz pierwszy zostaje z opiekunką, dobrą zasadą w tej sytuacji jest szybkie pożegnanie się z dzieckiem i wyjście. W ten sposób będzie wiedziało, że wyszłaś i szybciej przyzwyczai się do przebywania z opiekunką.
Pierwszy dzień szkoły
Pójście do szkoły po raz pierwszy jest kolejnym etapem w rozwoju Twojego dziecka. Poszukaj sposobów na ułatwienie tej zmiany. Poznaj przyszłych kolegów z klasy i odwiedź szkołę wcześniej, żeby zminimalizować strach przed nieznanym. W wielu przedszkolach są programy przejściowe, w których na początku roku rodzice uczęszczają do szkoły wraz z dziećmi.
Jak pomóc sobie
Weź pod uwagę własne problemy Jeśli Twoje dziecko radośnie odwraca się od Ciebie i biegnie do klasy w momencie, gdy docierasz do szkoły, czy zadajesz sobie pytanie: „Chwila! Czy tak łatwo jest Ci się ze mną pożegnać?” Jest to normalna ludzka reakcja, ale warto wziąć pod uwagę, że obawy przed separacją ze strony rodzica mogą wpłynąć na dziecko.
Stwórz rytuał. Może to być coś prostego, jak machanie na pożegnanie i wysyłanie sobie buziaków. Inna rada to zaplanowanie fajnej zabawy z dzieckiem, kiedy je odbierzesz ze szkoły.
Pamiętaj: dorastanie jest trudne dla dzieci i ich rodziców!
CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT MALUCH
Dołącz do klubu Pampers i otrzymaj: