Rozwój małego dziecka: „straszne” dwulatki
Kiedyś to nastąpi. Jednego dnia Twoje dziecko jest słodkie i urocze, a następnego buntuje się i histeryzuje, czyniąc z dnia koszmar. Wierz lub nie, jest to normalne – kłopotliwe i frustrujące, ale normalne.
Dlaczego dwulatki są “trudne”
Wyobraź sobie, że nagle przeszłaś przez poważny skok rozwojowy, który umożliwił Ci komunikowanie się, myślenie i poruszanie w takim stopniu, jak nigdy wcześniej. Upakuj wszystkie te emocje w malutkie ciałko, dodaj kapkę frustracji i przygotuj się na napady złości i wahania nastroju.
Jak zachować perspektywę
Najważniejszą rzeczą do zapamiętania w tym okresie, jest „Nie bierz tego do siebie”. Twoje dziecko zwyczajnie jest sfrustrowane. Pomóż mu poczuć się bardziej niezależnym, próbując poniższych metod:
Zachęcaj do badań Pozwól mu dać upust ciekawości, umożliwiając bezpieczne eksperymentowanie. Jeśli coś jest niebezpieczne, powiedz „Nie”. W końcu nauczy się, co jest dopuszczalne, a co nie.
Zapewniaj pochwały Popraw samoocenę swojego dziecka, dając mu znać, kiedy zrobiło coś dobrze. Jeśli bawi się ładnie ze swoją koleżanką lub ukończy zadanie (np. przebranie się w piżamę), powiedz mu, jaka jesteś szczęśliwa i dumna.
Bądź konsekwentna Nie pozwól, aby napad złości lub zły nastrój zachwiały Twoim zdecydowaniem. Jak wszystkie fazy, ta także przeminie i dziecko z niej szybko wyrośnie.
CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT MALUCH
Dołącz do klubu Pampers i otrzymaj: