Otarte kolana, skaleczenia i siniaki: opatrywanie drobnych ran
Niezależnie od tego, jak bardzo staramy się pilnować naszych dzieci i zapewnić im bezpieczeństwo, nieuniknione jest, że przeciętny maluch, przedszkolak i dziecko w wieku szkolnym skaleczy się, zadrapie lub obetrze skórę od czasu do czasu. Konieczne jest, aby rodzice i inni opiekunowie rozumieli, kiedy szukać pomocy lekarskiej i jak opatrzyć drobne skaleczenia.
Do ran wymagających opieki lekarskiej należą:
te, które nie przestają krwawić;
duże i głębokie;
zadane potencjalnie brudnymi przedmiotami, takimi jak np. paznokcie.
Opatrywanie rany
Najpierw naciskaj ranę
Zatamuj krwawienie, wywierając mocny nacisk przez czystą gazę lub materiał - przez pięć minut. Jeśli krwawienie nie ustaje nawet po naciśnięciu, należy skontaktować się z lekarzem.
Oczyść ranę
Kiedy krwawienie ustanie, ranę należy oczyścić. Włóż zranione miejsce pod chłodną lub letnią, bieżącą wodę na kilka minut, aby spłukać drobne zanieczyszczenia.Unikaj zbyt mocnego oczyszczania i używania jodyny, alkoholu lub innych substancji odkażających na otwartych ranach, gdyż będą one nieprzyjemne dla Twojego dziecka. Możesz złagodzić ból, podając dziecku doustnie paracetamol lub ibuprofen, jeśli jest taka potrzeba. Pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem przed podaniem dziecku lekarstwa. Aspiryny należy zawsze unikać, ponieważ może ona nasilić krwawienie.
Zastosuj maść z antybiotykiem
Po oczyszczeniu rany rozprowadź maść z antybiotykiem i bandaż, który się nie przyklei do rany. Zmieniaj opatrunek codziennie lub za każdym razem, gdy się zabrudzi lub zamoczy. Kiedy rana dobrze się goi, bandaż można zdjąć i pozwolić ranie goić się zapewniając jej dostęp świeżego powietrza.. Jeśli Twoje dziecko dostanie gorączki, rana się zaczerwieni lub zacznie ropieć, skontaktuj się z lekarzem. Te oznaki mogą wskazywać na zakażenie, co wymagać może podania antybiotyku.
Na pogotowiu
Głębokie skaleczenia i przecięcia skóry muszą być leczone przez osobę z przeszkoleniem medycznym. Najczęściej odbywa się to na pogotowiu lub w klinice.
Czego możesz się spodziewać, jeśli Twoje dziecko wymaga takiej opieki medycznej?
Dezynfekcja
Na początku obszar rany zostanie zazwyczaj znieczulony jakąś formą leku miejscowego lub wstrzykiwanego, aby uniknąć bólu. Rana zostanie następnie oczyszczona, zwykle chłodną wodą polaną ze strzykawki, aby usunąć drobne ciała obce.
Zamykanie
Lekarz zdecyduje następnie o najlepszej metodzie zamknięcia rany. Podstawową metodą jest nałożenie szwów, zszywaczy lub kleju medycznego w zależności od miejsca i rozmiaru rany. Zszywacze i szwy są zwykle usuwane po jednym lub dwóch tygodniach.
Najnowszą metodą, której można użyć na stosunkowo niewielkich i płytkich ranach, w obszarach, gdzie skóra się silnie nie napina, wiąże się z użyciem kleju do tkanek. Substancja ta jest nakładana na krawędzie oczyszczonej rany i łączy je jak klej. Zaletami tej metody jest jej szybkość, brak szwów, które trzeba potem zdejmować oraz brak blizn. Niestety ten sposób nie nadaje się do każdej rany.
Zapobieganie lub ograniczanie blizn
Oto jak zminimalizować widoczne blizny:
Pozostaw rany zakryte w trakcie wczesnego etapu gojenia. Pomoże to przyspieszyć gojenie się rany.
Kluczowe jest, aby Twoje dziecko było dość mało aktywne w czasie okresu gojenia. Niech unika agresywnych sportów (w szczególności sportów kontaktowych), aby zmniejszyć ryzyko ponownego uszkodzenia rany.
Łagodź ból za pomocą paracetamolu lub ibuprofenu, aby przyspieszyć gojenie.
Zadbaj o to, by Twoje dziecko odpowiednio się odżywiało. W procesie gojenia ważne jest dostarczenie wielu witamin, minerałów i mikroelementów.
Pamiętaj, aby zachować opanowanie, a Twoje dziecko też będzie opanowane! Nie zapomnij o mocy pocałunku rodzica i miłości podczas gojenia się rany.
CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT MALUCH
Dołącz do klubu Pampers i otrzymaj: