Ciąża miesiąc po miesiącu: 8. miesiąc ciąży
Przebyłaś długą drogę, ale w ósmym miesiącu ciąży przed Tobą jeszcze wiele ciekawych wydarzeń. W 37. tygodniu ciąży Twoje dziecko jest już prawie gotowe przyjść na świat.
Pamiętaj, że zaledwie 5 procent dzieci rodzi się w terminie. U większości kobiet poród odbywa się między 38. a 42. tygodniem ciąży. Oznacza to, że pod koniec ósmego miesiąca ciąży w każdej chwili możesz spodziewać się rozwiązania.
Choć teoretycznie możesz urodzić w tym miesiącu, możliwe, że poczekać na poród jeszcze kilka tygodni, dlatego teraz warto poświęcić trochę czasu na przygotowania.
Przygotowania do porodu
Przygotowania i oczekiwanie na pierwsze oznaki porodu są niezwykle ważne na tym etapie ciąży. Zaczynasz rodzić, gdy skurcze pojawiają się w regularnych, coraz krótszych odstępach czasu (w przeciwieństwie do skurczów przepowiadających — „próbnych” — znanych jako skurcze Braxtona-Hicksa). Możesz także odczuwać bóle w dolnej części pleców, kłucie i ucisk w miednicy. Istnieje także możliwość, że odejdą Ci wody płodowe lub pojawi się podbarwiona krwią wydzielina z pochwy (nazywana „czopem śluzowym” lub „czopem porodowym”).
Nie panikuj, jeśli zauważysz oznaki porodu. Skontaktuj się z lekarzem, który doradzi, jak długo powinnaś zostać w domu i kiedy należy udać się do szpitala.
POWIĄZANY PROGRAM CIĄŻOWY
Generator imienia dla dziecka
Filtruj według płci:
Filtruj według motywy:
Częste objawy ciąży w ósmym miesiącu ciąży
W ósmym miesiącu ciąży możesz odczuwać objawy ciąży, ale bądź cierpliwa — już niedługo! W tym miesiącu mogą pojawić się:
Niezdarność
Wydzielina z piersi
Skurcze Braxtona-Hicksa
Niestrawność
Ogólny dyskomfort spowodowany rozmiarem brzucha
Duszność
Zmęczenie
Problemy ze snem
Nietrzymanie moczu
Uderzenia gorąca
Swędzenie skóry
Przyrost masy ciała
Ósmy miesiąc ciąży: Zmiany wewnętrzne i zewnętrzne
Rozwój dziecka: Na tym etapie dziecko „opada”, czyli przesuwa się w kierunku miednicy, i nadal rośnie, tylko trochę wolniej. W brzuchu zaczyna robić się ciasno, więc nie martw się, jeśli będziesz czuła mniej ruchów.
Zmiany w Twoim ciele: Poza zmianami fizycznymi możesz także odczuwać silne emocje. Wiele osób, widząc brzuch, będzie oferowało porady, co może wywoływać niepokój, rozdrażnienie czy zdenerwowanie. Możesz także czuć zniecierpliwienie, ale pamiętaj, że maluch przygotowuje się do spotkania z Tobą, tylko potrzebuje jeszcze trochę czasu. Nie walcz z tymi uczuciami — ciąża to bardzo emocjonujący czas, który już nie potrwa długo. Dasz radę!
Ósmy miesiąc ciąży: O czym warto pamiętać
Sfinalizuj swój plan porodu: Jeśli przygotowałaś plan porodu, pamiętaj, aby wydrukować dodatkowe egzemplarze dla personelu medycznego.
Czy zastanawiałeś się, jak nazwać swoje dziecko? Skorzystaj z naszej listy imion męskich lub imion żeńskich, aby uzyskać inspirację!
Spakuj torbę do szpitala i postaw przy drzwiach: Przygotuj niezbędne rzeczy dla siebie i partnera zarówno na czas porodu, jak i całego pobytu w szpitalu. Nie zapomnij o ubrankach dla dziecka i innych artykułach, których będzie potrzebowało w szpitalu i w drodze do domu. Skorzystaj z naszej listy rzeczy do porodu.
Jazda próbna: Zastanów się, w jaki sposób pojedziesz do szpitala, gdy przyjdzie pora. Przygotuj kilka tras, na wypadek gdyby maluch postanowił przyjść na świat w godzinach szczytu. Jeśli Twój szpital oferuje taką możliwość, odwiedź oddział położniczy, aby wiedzieć, gdzie się udać po przybyciu. Zapisz numer telefonu do swojej położnej i adres szpitala w telefonie i na lodówce, abyś nie musiała ich szukać w ostatniej chwili.
Ostatnie przygotowania: Znajdź czas na odpoczynek, dokończ przygotowywanie pokoju dla maluszka i zabezpieczanie domu. Ważne, abyś była zrelaksowana, więc nie planuj za wielu zajęć i spróbuj cieszyć się tym czasem.
Zadbaj o zdrowie: Aby poprawić swoje samopoczucie w ósmym miesiącu ciąży, możesz przykładowo wykonywać ćwiczenia Kegla i ćwiczenia oddechowe, dbać o dobrą postawę i nawadniać organizm.
Zarejestruj się, aby otrzymywać więcej wskazówek dotyczących ciąży.
osmy miesiac ciazy - checklist